Диверсифікація по-молдавськи - приклад для України — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Диверсифікація по-молдавськи - приклад для України

Енергетика
3569
Для диверсифікації поставок газу Молдова будує газопровід, в той час як Україна, споживаючи в десятки разів більше цього ресурсу, продовжує вивчати технічні можливості здійснення реверсних поставок з використанням існуючої інфраструктури.
Ця країна має не багато варіантів реалізації інфраструктурних проектів для зниження монопольної залежності від поставок російських вуглеводнів. Як не дивно одним з таких проектів міг стати ЗПГ-проект України. У листопаді 2012 р. представники Молдови обговорювали можливість участі в будівництві ЗПГ-терміналу під Одесою. Молдова бачила в цьому можливість диверсифікувати джерела постачання природного газу для зниження залежності від «Газпрому».
Однак невизначеність з українським ЗПГ-проектом на південному сході від Молдови змусила пильніше подивитися на цей раз у бік Заходу. Висновки не змусили довго чекати.
В кінці серпня 2013 р., згідно з планами, має розпочатися будівництво газопроводу між Румунією і Молдовою. Трубопровід «Яси-Унгени» (англ. Iasi-Ungheni pipeline), який з’єднає ці країни, незважаючи на свої скромні технічні параметри, має величезне, стратегічне значення для обох країн.
У першу чергу «плюси» найбільш очевидні для Молдови. Значення газопроводу для цієї країни, полягає в тому, що він забезпечить енергетичну безпеку, оскільки зробить можливим доступ до альтернативних джерел газу (румунського) і усуне монопольну залежність від поставок російського блакитного палива.
У березні було прийнято рішення про будівництво, а вже на початку серпня 2013 стало відомо, що в рамках спільної операційної програми Румунія-Молдова-Україна 2007-2013 рр.. ЄС виділив € 7 млн. на реалізацію даного проекту. Молдова отримає € 3 млн., Румунія – € 4 млн.
Після виділення цієї частини коштів, для проведення першої стадії проекту, вже мало у кого виникають сумніви, що будівництво магістралі почнеться за планом, а саме – 27 серпень 2013 року. Вже відомо, що урочисті заходи пройдуть в прикордонному населеному пункті Загаранча в Молдові. Заявлено, що в них візьмуть участь прем’єр-міністр Молдови Ю.Лянке і голова уряду Румунії В.Понта.
Газопровід з’єднає газотранспортні системи Румунії та Молдови.
Диверсифікація по-молдавськи - приклад для України
Довжина газопроводу «Яси-Унгени» складе 43,2 км, в т.ч. 32,8 км – по території Румунії. Інвестиції Румунії в проект оцінюються в € 12 млн.. Для будівництва молдавської ділянки газопроводу ЄС виділить Молдові грант у розмірі € 12 млн., який не підлягає відшкодуванню. Ця сума передбачає будівництво трубопроводу довжиною 8,9 км, а також створення необхідної інфраструктури для переходу річки Прут (не включені в сумарні витрати по газопроводу). Частиною газопровідної системи стане газовимірювальна станція, в т.ч. фільтри і сепаратори для зменшення тиску, засоби захисту, для яких ЄС затвердить гранти в розмірі € 5 млн. – для Румунії і € 7 млн. – для Молдови.
Вартість проекту оцінюється в € 19-26,4 млн. (у т.ч. виділені € 7 млн. – фінансова підтримка з боку ЄС). Термін реалізації проекту складе 17 місяців. Завершити роботи по першій стадії проекту планується вже до кінця 2013 року.
У рамках наступної стадії, газопровід «Яси-Унгени» буде розширено до Кишинева, де знаходяться найбільші споживачі газу. Таким чином, фінальна стадія проекту передбачає будівництво газопроводу по маршруту «Унгени-Кишинів». Потужність газопроводу: 1-а стадія – 0,5 млрд.куб.м/рік, 2-а стадія – 1,5 млрд.куб.м/рік. Після реалізації заключної стадії проекту (будівництво нитки до Кишинева) довжина газопроводу збільшиться до 130 км.
У результаті потужність газопроводу складе 1,5 млрд.куб.м/рік, що приблизно відповідає ~15% сумарного видобутку газу в Румунії державної Romgaz Medias і OMV Petrom, яка входить в австрійську групу OMV. Ці два виробники щорічно видобувають понад 10 млрд.куб.м, ще близько 2,2 млрд.куб.м імпортуються з Росії.
Газопровід буде мати можливість прокачувати газ в обох напрямках. Таким чином, румунські компанії в майбутньому готові використовувати можливість поставок газу з боку Молдови, яка передбачалася на рівні ініціації проекту.
Ще в 2005 р. Румунія заявляла про намір купувати близько 2 млрд.куб.м природного газу, які будуть прокачуватися через цей газопровід з Росії через Молдову до Румунії. Сумарна вартість газопроводу тоді оцінювалася в $ 50 млн. У той час, згідно з домовленостями планувалося, що Румунія надасть гарантії на закупівлю зазначених обсягів газу, що дозволить почати будівництво трубопроводу в січні 2006 р., але дата змістилася на 7 років вперед, і напрям прокачування газу змінився. Лише в березня 2013 р. Молдова і Румунія заявили про плани почати будівництво магістралі.
 
Для Молдови даний проект – помітний внесок у забезпечення енергетичної безпеки. Майже 100% споживаного газу Молдова в даний момент імпортує з Росії. Однак диверсифікація джерел газу давно оголошена одним із стратегічних завдань молдавського уряду, але реальні роботи лише тільки почалися.
На даний момент проект носить статус національного значення.
Молдова споживає близько 3-3,5 млрд.куб.м/рік. Але Придністров’я, на частку якого припадає близько 20% всієї території Республіки Молдова, споживає непропорційно велику кількість цього ресурсу від 2 до 2,5 млрд.куб.м/рік. Це означає, що 80% території, контрольованої столицею Молдови Кишиневом, використовує тільки одну третину газу, який надходить від «Газпрому» по трубопроводу з Росії транзитом через Україну.
Кінець форми
За даними молдавсько-російського підприємства «Молдовагаз», обсяг транзиту російського природного газу через територію Молдови в країни Балканського регіону в 2012 р. склав 19,62 млрд.куб.м (скорочення на 1,4% в порівнянні з 2011 р., коли було прокачано транзитом 19,9 млрд.куб.м).
Слід зазначити, що транзит російського газу по території Молдови і Придністров’я забезпечують різні компанії – «Молдоватрансгаз» і «Тираспільтрансгаз». Тариф за транзит російського природного газу по території Молдови в європейські країни становить $ 3/тис.куб.м/100км. Колишній тариф в $ 2,5/тис.куб.м/100 км діяв до 1 січня 2011 р. протягом попередніх 14 років (у той час як наприклад, Україна отримувала за транзит $ 1,1-1,7/тис.куб. м/100 км).
Транзитом через Молдову російський природний газ з Росії поставляється в такі країни Балканського регіону, як Румунія, Болгарія, Туреччина, Греція.
АТ «Молдовагаз» створено в 1999 р., його акціонерами є: ВАТ «Газпром» – контрольний пакет 50%, уряд Молдови в особі Агентства публічної власності при Міністерстві економіки – 35,33%, адміністрація Придністров’я в особі Комітету з управління майном Придністров’я – 3,44%.
Ціна на російський газ для Молдови встановлюється щокварталу на 1 січня, 1 квітня, 1 липня і 1 жовтня, в залежності від зміни цін на газойль і мазут за 9 місяців, які безпосередньо передують кварталу поставки газу за даними «Platt’s Oilgram Price Report» в розділі «European monthly averages» Cargoes FOB Med. Basis Italy і є середньоарифметичним значенням між вищими і нижчими котируваннями. До 2011 р. у формулі застосовувався знижувальний коефіцієнт, що враховує поступовий перехід Молдови на європейські ціни на природний газ. Починаючи з 2011 р., Молдова отримує газ за європейськими цінами.
Довгостроковий контракт на постачання російського газу до Молдови закінчився в грудні 2012 р., проте країни погодили його продовження ще на рік.
З урахуванням фактичної теплоти згорання газу вартість російського газу для Молдови в 1 кв. 2012 р. склала $ 388,31, у 2 кв. – $ 398,01, в 3 кв. – $ 398,15, в 4 кв. – $ 399,58. За даними АТ «Молдовагаз», середньорічна закупівельна ціна на російський газ для Молдови в 2012 р. склала $ 393,97/тис.куб.м, збільшившись на 16,1% в порівнянні з 2011 роком.
Як видно, «європейська» формула ціноутворення у разі Молдови працює…..
Диверсифікація по-молдавськи - приклад для України
Примітка:* – необхідне уточнення, тому що у січні російський газ поставлявся в Україну по $ 426,16, у лютому – $ 419,7, у березні – $ 416,6, т.ч. середня ціна за 1й квартал 2013 р. повинна скласти не менше $ 420.
Молдова має одну з найнижчих цін на російський газ, однак диверсифікація поставок цього ресурсу – одне з найважливіших питань, на які уряд республіки шукає і знаходить відповіді в умовах монополії «Газпрому». Країна, щорічно споживаючи менше 4 млрд.куб.м газу, що мізерно мало в порівнянні з українськими більш ніж 50 млрд.куб.м, реалізує проекти фізичної диверсифікації поставок. Тобто держава розглядає реальну, а не віртуальну або технічну можливість забезпечення альтернативних поставок газу. (Про це у статті Фіктивний реверс – сумнівні вигоди).
У майбутньому, в разі реалізації грандіозних планів Румунії після 2020 р. істотно збільшити власний видобуток на шельфі, поставки газу з Росії для Молдови можуть бути нівельовані до символічних обсягів.
Частіше ми шукаємо далекі, часом недосяжні, приклади реалізації нових проектів та ініціатив в Японії, США, в розвинених країнах Західної Європи та приміряємо їх на себе. При цьому забуваємо зважити власні сили, стартові і потенційні можливості. Але ж часом досить озирнутися, а не дивитися в підзорну трубу або мікроскоп.
Олександр Лактіонов
Головний фахівець з дослідження енергетичних ринків компанії “Смарт Енерджі”
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас