1073
Фактичний держборг США становить близько $ 70 трлн - дослідження
— Світ
Позабалансові зобов’язання США становлять 70 трлн дол, що майже в 6 разів перевищує офіційні оцінки американської влади. Такі дані у своєму звіті для Національного бюро економічних досліджень привів професор Університету Каліфорнії Джеймс Гамільтон.
У своєму дослідженні економіст зосереджується не тільки на тих державних зобов’язаннях, які фігурують у звітах уряду. Він підсумовує борги за різними федеральним програмами: житловим, кредитним, страховим, соціальним, а також заходам, які були ініційовані Федеральною резервною системою (ФРС) (програми кількісного пом’якшення) і державними трастовими фондами – для стабілізації економіки.
Крім того, за даними Гамільтона, велика частина держборгу припадає на програму соціального забезпечення та медичну Medicare – 26,5 трлн дол і 27,6 трлн дол відповідно. Він акцентує увагу на тому, що американське населення неухильно старіє і вимагає все більших витрат на соціальні програми, в той час як обсяг отримуваних бюджетом податків тими ж темпами скорочується. Цей фактор укупі з негативною економічною кон’юнктурою сприяє збільшенню держборгу в середньостроковій перспективі.
Економіст зазначає, що навіть за офіційною статистикою розмір держборгу збільшився з 5 трлн дол (36% ВВП) в 2007 р. до 12 трлн дол (72% ВВП) в 2013 р.
Тим часом оцінку в 70 трлн дол Гамільтона можна вважати оптимістичною. Так, інший експерт – професор Бостонського університету Лоуренс Коткліфф в 2011 р. заявляв, що розмір майбутнього держборгу перевалив (на той момент) за 200 трлн дол Економіст сумує витрати на всі державні зобов’язання (включаючи оборону) і віднімає з них прогнозовані податки. Отримана різниця складає 211 трлн дол, що він і вважає фактичною державною заборгованістю.
Нагадаємо, останній раз стеля державного боргу США була перевищена 1 січня 2013 На той момент показник становив 16,4 трлн дол і країні погрожував технічний дефолт. Через 5 днів Президент США Барак Обама підписав федеральний закон, що передбачає підвищення межі запозичення за державним боргом. Документ дав можливість продовжувати практику запозичення і дозволив владі уникнути настання дефолту.
У серпні 2011 р. тривалі переговори про збільшення державного боргу коштували США вищого рядка кредитного рейтингу S&P – агентство знизило довгостроковий рейтинг Сполучених Штатів з AAA до AA+.
За матеріалами: РБК-Україна
Поділитися новиною