Чи може банк погасити депозит векселями? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Чи може банк погасити депозит векселями?

Кредит&Депозит
6217
У часи обговорення закону про фінансові векселі з’явилася неправдива інформація про те, що банки можуть повертати депозити фінансовими векселями. Це викликало великий інтерес українців, так як багато хто має депозити в банках, і для них ця новина була на кшталт шоку. І хоча тоді заявлялося, що не можуть і ніколи не будуть банки повертати депозити векселями, люди завжди більш схильні обговорювати негативну інформацію. Тепер з’явилися нормативні документи НБУ, які ще раз вже на законодавчому рівні підтверджують, що банки і виплату відсотків, і пвернення депозитів можуть і зобов’язані проводити лише коштами.
Згідно зі ст. 16 Положення про порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій з юридичними і фізичними особами (№ 516 від 3.12.2003) записано, що банк виплачує суму депозиту і нараховані відсотки тільки у грошовій формі, при цьому по гривневих депозитах виплачується гривня, з валютних – валюта, а за золотими депозитами – золото. У даній ситуації використовується жорстке правило «в якій валюті розмістили депозит – у такій валюті і отримуєте назад з відсотками». Ніхто це правило міняти не збирається, так як воно вже відбулося і в цілому забезпечує нормальне функціонування ринку депозитів в Україні.
На сайті НБУ розміщено проект Положення про порядок здійснення банками операцій з векселями в національній валюті на території України. Хоча це і проект постанови, але швидше за все його приймуть у такому ж вигляді, може з невеликими технічними правками. Згідно цього проекту, «векселетримач фінансового векселя – юридична особа або фізична особа-підприємець, яка набула право вимоги по фінансовому векселю та уклала договір з оператором про участь у системі електронного обігу фінансових векселів».
Що це означає на практиці. Фінансові векселі матимуть право купувати тільки юридичні особи і тільки ПП, що ж стосується фізичних осіб, то вони навіть не можуть бути їх власниками, так як вони не можуть бути підключені до електронної системи обігу фінансових векселів, яка створюється на базі Розрахункового центру при НБУ.
Як неодноразово писалося раніше, фінансові векселі – це не для фізичних осіб, це фінансовий інструмент для юридичних осіб, для яких це дійсно вигідний інструмент при здійсненні розрахунків за товари та роботи. Фактично юридичні особи отримають можливість за допомогою фінансових банківських векселів розраховуватися зі своїми контрагентами за товари та послуги на території України. Головна мета таких операцій – це збільшення оборотних коштів для підприємств. Використання банківських векселів замість безготівкових грошей при розрахунках між юридичними особами може бути вигідне насамперед підприємствам, які мають багато контрагентів, де грошові і товарні потоки перетинаються. Як приклад, великі логістичні або торгові компанії, які постійно вимушені розраховуватися з великою кількістю контрагентів. У цьому випадку замість безготівкових грошей можна буде використовувати фінансові векселі.
Відразу виникає питання: векселі якого банку? НБУ зобов’язується встановити для банків нормативи, де обумовить, яку кількість векселів може випускати той чи інший банк, щоб не виходило проблем з їх погашенням. Але навіть зараз зрозуміло, що фінансовий вексель великого банку більш охоче візьмуть у оплату, ніж вексель маленького банку. Бо, як кажуть, який банк, такий і його вексель.
Олександр Охріменко, к.е.н.
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас