Україна здійснює кукурудзяну мрію Хрущова — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Україна здійснює кукурудзяну мрію Хрущова

Аграрний ринок
2767
В Україні цього року очікується рекордний врожай кукурудзи. Вона стане беззаперечним лідером українського експорту. Те, що не вдалося свого часу за наказом генсека Хрущова, сталося під впливом ринку.
Півстоліття тому радянський лідер Микита Хрущов наказав засіяти всю Україну кукурудзою. Задум комуністичного вождя тоді провалився. Утім, сприятливі економічні обставини та розвиток сільськогосподарських технологій призвів до того, що і без вказівки вождя в Україні нині кукурудзяний бум. Вже протягом п’яти років стабільно збільшуються посівні площі під кукурудзу. З 2009 року площі полів збільшилися майже вдвічі до п’яти мільйонів гектарів, констатує директор Асоціації “Український клуб агро бізнесу” Володимир Лапа. “Кукурудза поряд з ріпаком та соняшником останнім часом у трійці лідерів. Адже ця культура не особливо вибаглива, а прибуткова”, – зауважив Лапа в інтерв’ю Deutsche Welle.
Без політичної складової
Інтерес українських сільгоспвиробників до кукурудзи обумовлений насамперед високими цінами на світових ринках, наголошують аналітики. У липні ціни на кукурудзу коливалася від 200 до 300 доларів за тону, такі дані містяться на сайті Аграрної біржі. “Фермери орієнтовані на прибуток. Вони бачать, що ціна на кукурудзу досить гарна, тому саджають її”, – каже експерт з аграрних питань Німецько-українського аграрного діалогу Олег Нів’євський. Також, на його думку, бум на кукурудзу в Україні обумовлений політикою. Адже, вирощуючи пшеницю, сільгоспвиробники здебільшого ризикують залишитися ні з чим, оскільки досить часто український уряд вводить мораторій на експорт пшениці, всілякі квоти або штучно регулює ціни на продовольче зерно. “З пшениці роблять борошно, а з нього хліб, який є соціально значущим продуктом. А кукурудза менш заполітизована, тому вона стала такою популярною”, – наголошує Нів’євський.
Результат такого підвищеного інтересу сільгоспвиробників до кукурудзи – її рекордний урожай, який цього року можуть зібрати українські фермери. За словами міністра аграрної політики і продовольства Миколи Присяжнюка, Україна 2013 році планує отримати 25 мільйонів тонн кукурудзи. “Це може стати абсолютним рекордом в Україні”, – сказав на прес-конференції Присяжнюк. І це – не межа, переконані аналітики АПК-інформ, висновки яких цитує “Комерсант-Україна”. За їхніми дослідженнями, потенціал врожайності кукурудзи в Україні реалізований лиш на 49 відсотків.
Кожен бум має свої межі
Однак Володимир Лапа вважає, що наступні два роки кукурудзяний бум в Україні дещо вщухне. “В 2014 та 2015 ринок кукурудзи стабілізується і триматиметься на тому рівні що й зараз. Зростання особливого не буде”, – переконаний директор Асоціації “Український клуб агробізнесу”. Водночас експерт вважає, що інвестори не втратять інтерес до української кукурудзи і продовжуватимуть вкладати кошти у цю культуру. Як відомо, нещодавно компанія Monsanto оголосила, що інвестує 140 мільйонів доларів у новий завод з виробництва насіння кукурудзи, який планують побудувати під Вінницею. Це – одна з найбільших за останні роки іноземних інвестицій в Україні, не враховуючи офшорних. “Компанії зацікавлені вкладати гроші в вирощування насіння, і зокрема кукурудзи. Адже цей ринок прибутковий і перспективний. Це серйозні проекти. Вони продовжуватимуться”, – зазначає Лапа.
Цього року Україна готова експортувати понад 16 мільйонів тонн кукурудзи, повідомляється в останньому прогнозі Міністерство аграрної політики та продовольства України. Це майже вдвічі більше, ніж прогнозований експорт пшениці.
Лілія Гришко
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас