Під Арктикою закладена метанова бомба: світ отримає $ 60 трлн дол. збитку — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Під Арктикою закладена метанова бомба: світ отримає $ 60 трлн дол. збитку

Світ
11913
Про наближення катаклізму розповіли вчені з британського Кембриджа і нідерландського університету Еразма Роттердамського. Вони провели перший систематичний аналіз наслідків танення Арктики, в якій за останні 40 років площа льоду скоротилася більш ніж на третину.
За допомогою комп’ютерної моделі PAGE09 вчені оцінили економічний ефект від викиду в атмосферу 50 млрд. тонн метану в період з 2015 по 2025 рр.. Обчислення з різними параметрами показали колосальний фінансовий збиток у розмірі від $ 10 трлн. до $ 220 трлн.
Найбільш вірогідними економічними втратами названа цифра $ 60 трлн. Це можна порівняти з розміром світового ВВП – вартість вироблених в усьому світі товарів та послуг, за оцінками Світового банку, в 2012 р. досягла $ 71,7 трлн., підвищившись з $ 58 трлн. в 2009 р.
«Під Арктикою – величезна економічна бомба з годинниковим механізмом. 50 гігатонн метану, потрапивши в атмосферу, на 15-35 років наблизять дату, коли середня глобальна температура перевищить поріг у 2 градуси вище доіндустріального значення. Левова частка збитків буде нанесена найбіднішим країнам Африки, Азії та Південної Америки», – стверджує фахівець по Північному Льодовитому океану з Кембриджу Петер Уейдхемс.
«Метанова бомба», накрита крижаним ковпаком, знаходиться під Східно-Сибірським морем. Вона становить шар гідратів – кристалічних сполук газу і води. Від атмосфери цей шар відокремлюють льоди, вода, і тонкий, приблизно 20-метровий шар вічної мерзлоти, що покриває морське дно.
Чим менше льоду залишиться на поверхні моря, тим сильніше воно буде розігріватися сонячними променями і тим більше метанових струменів буде прориватися крізь дно в атмосферу. З надр цієї водойми поки просочується близько 10 млн. тонн метану на рік.
Парниковий ефект від метану в 23 рази сильніше, ніж від вуглекислого газу. Вчені вважають, що якщо з Східно-Сибірського моря в атмосферу буде викинуто 50 млрд. тонн цього газу, це вплине на температуру Гренландского щита, танення якого може підняти рівень води в світовому океані на 7 метрів.
«Ми бачимо потужний, можливо, катастрофічний вплив на глобальний клімат, наслідком якого буде екстремально швидке танення льодовиків», – констатує Уейдхемс.
За словами дослідників, світові лідери приділяють недостатньо уваги нещодавно виниклій проблемі «метанової бомби». Вперше про її можливе виверження заговорили лише в 2010 р., коли співробітники Університету Аляски Наталія Шахова та Ігор Семілєтов під час арктичної експедиції вперше виявили в океанському дні поля метанових гейзерів.
За розрахунком двох вчених, попадання 50 млрд. тонн метану на атмосферу планети збільшить в ній концентрацію цього газу в 12 разів і підвищить температуру Землі на 1,3 градуса.
Кембриджські дослідники вважають, що світова спільнота мало що може зробити для запобігання вибуху «метанової бомби», так як навіть повна зупинка промисловості не поверне рівень CO2 до точки, при якій льодовики припинять танути і почнуть відновлюватися. Хоча зупинити цокаючий годинниковий механізм не можна, можна мінімізувати наслідки виверження метану.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас