Чи настане "чорний вересень" для ринку нерухомості? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Чи настане "чорний вересень" для ринку нерухомості?

Нерухомість
7185
Зазвичай осінь в Україні – період відновлення активності. Люди в більшості своїй вже відгуляли відпустки, школярі та студенти знову сідають за парти, починає змінюватися курс валют. Але як стверджують деякі профільні експерти, не скрізь цього літа затишшя: цього літа, за даними Асоціації фахівців з нерухомості, попит на купівлю та продаж житла зріс на 30% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. І причина цьому – бажання скоріше оформити угоди перед введенням нових правил.
Але не всі згодні з такими прогнозами. Михайло Артюхов, керуючий директор компанії ARPA Real Estate заявляє, що не бачить передумов для зниження або підвищення активності восени цього року.
“На мій погляд, сезонне зниження активності продажів у серпні скоректує ціни на 5-7% для тих, хто поспішає продати вторинну нерухомість”, – стверджує він.
Що стосується зростання попиту на житло на 30%, тут Михайло не згоден.
“Банки ще не активні, а державна іпотечна установа (ДІУ) оголосила про згортання своїх програм. Сподіваюся, що кількість угод у 2013 році буде не менше минулорічного періоду. 
 Оптимізм формують новини американських аналітиків, які декларують у червні цього року 18% зростання ринку нерухомості в грошах (щодо аналогічного періоду 2012 р.)”, – каже Михайло.
Фахівці сайту з нерухомості DOM.ria.ua називають свої причини низької активності торішнього літа – в першу чергу, позначилося проведення ЄВРО-2012 – тоді питання нерухомості відійшло для багатьох українців на другий план.
“Тому так, липень 2013 можна назвати найактивнішим за останні три роки. І хоча попит цього літа дійсно виріс на 30-40%, порівняно з 2012, говорити про загальну тенденцію поки рано. Швидше за все, це зростання попиту більшою мірою спровоковане якраз нерозумінням прийдешніх змін у порядку оформлення нерухомості, а також введенням обмежень за готівковими розрахунками”, – стверджують фахівці ринку.
Тим не менш, варто розібратися, що може вплинути на ринок нерухомості вже на протязі місяця-двох.
Причина 1: Нові правила оцінки майна
Так, вже з першого серпня оцінку майна зможуть робити лише ті фахівці, які пройшли навчання і отримали нові сертифікати.
За даними сайту DOM.ria.ua, це спричинить за собою збільшення вартості оцінки нерухомого майна, а також можуть збільшитися в 3-5 разів терміни її надання. На сьогоднішній день такі сертифікати отримали не більше 120 оцінювачів по всій країні, а ще близько 300 встигнуть пройти відповідні курси до початку наступного місяця. Таке число оцінювачів є занадто малим – для порівняння, до нововведень в Україні діяло понад 9500 оцінювачів. Дефіцит оцінювачів може викликати збільшення термінів виготовлення звітів з оцінки приблизно в 3-5 разів. Як наслідок, компанії, які пройшли сертифікацію, швидше за все піднімуть вартість оцінки приблизно в тому ж розмірі.
При цьому, вже до кінця року уряд планує здійснити перенавчання ще кількох тисяч оцінювачів, а також ввести єдину автоматизовану базу аналогів і спростити процедуру оцінки. Це дозволить знизити вартість оцінки і скоротити терміни виготовлення звітів.
Але зараз частина фахівців ринку висловлюють думки про те, що нововведення з оцінки можуть відстрочити на кілька місяців – так само, як свого часу відклали введення податку на нерухомість.
Ще однією неприємністю в новій постанові, зі слів оцінювачів, є введення кримінальної відповідальності за невірну оцінку. Тепер у своїх звітах вони будуть змушені вказувати абсолютно точні цифри, а, це в свою чергу, у багатьох випадках призведе до збільшення вартості оформлення.
Причина 2: Обмеження готівкових розрахунків сумою 150 тис. грн
Через обмеження з 1 вересня готівкових розрахунків на суму понад 150 тис. грн. покупець квартири вже не зможе віддати продавцеві гроші готівкою, а повинен буде відкрити рахунок у банку, внести туди потрібну суму і грошовим переказом перерахувати її продавцеві. При цьому розмір комісії може становити від 1 до 3% від вартості житла, що купується.
На думку Артюхова, в довгостроковій перспективі це не призведе до яких-небудь наслідків з приводу активності ринку – підвищення фінансової прозорості великих покупок населення неминучі.
Фахівці DOM.ria.ua у свою чергу стверджують, що в силу обмежень за готівковими розрахунками, операції з купівлі-продажу вторинної нерухомості (на первинку ці обмеження не вплинуть) в перший час можуть дійсно практично зупинитися. Але така ситуація, швидше за все, триватиме буквально кілька днів. Після осмислювання і розуміння схеми розрахунків (або ж після того, як запрацюють схеми обходу нових обмежень) ринок відновиться.
Готовність українців платити додатково “в касу”
І наостанок кілька найбільш точних і гострих коментарів читачів сайту FINANCE.UA про подібні ініціативи, в першу чергу – про обмеження готівкових розрахунків. Орфографія і пунктуація збережені.
Крапівін – Якщо нормальні відносини з банком, цілком можна домовиться про те, що гроші в касу не вносяться, а відбувається проводка трьох док-в: прибутковий касовий ордер покупця, платіжка покупця, видатковий касовий ордер продавця. Без жодного перерахунку грошей касирами та технічних проблем. Звісно, таку послугу нелогічно тарифікувати у % від угоди. Взяти, приміром, 500-600 грн., нехай навіть 1000 та й все. Єдине, що банку доведеться робити окремий тариф для цієї угоди або для такого типу угод і чітко його виписувати, щоб не було непорозумінь
BIGor – А якщо покупець і продавець вирішили провести операцію в дол США? Це потрібно щоб покупець перевів бакси у гривню (втрата 1%), потім гривню на рахунок у банку (втрата 1%), переведення, обналичка продавцем (втрата 1%), переведення у тверду валюту (втрата 1%).
Faceless – Обидва можуть відкрити рахунок в одному банку і здійснити платіж безкоштовно
MByte – Максимальний платіж в банку за перекази 500 грн. А якщо рахунки відкрити в одному банку то може і взагалі 0%. Про які 3% розмова? Ну якщо 500 гривень для когось перепона для покупки нерухомості то питання знімається. Те що треба буде валюту конвертувати, то тут будуть втрати звичайно. Але 3% навряд чи.
Romanov_R – Ну, по-перше, дійсно є банки, які не деруть таких комісій, а проводять операції практично безкоштовно. По-друге, якщо покупець і продавець обслуговуються в одному банку, то в деяких програмах є взагалі безкомісійне проведення операцій. По-третє, покажіть пальцем людину, яка за готівку купує зараз нерухомість, таких анахронізмів я не бачив вже років 5-6, чес кажучи. Так що знову проблеми з пальця висмоктані, причому пальця не самого чистого.
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас