Війна зі «штатними» безробітними — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Війна зі «штатними» безробітними

Казна та Політика
1819
Якщо вірити статистиці, то Україна сьогодні мало не попереду всієї планети за рівнем безробіття чи, точніше, за рівнем зайнятості населення. Лише у 5 з 34 індустріально розвинених країн світу, що входять до Організації економічної співпраці і розвитку (ОЕСР), рівень безробіття сьогодні не перевищує 5%. Це Південна Корея (3,1%), Норвегія (3,3%), Японія (4,1%), Швейцарія (4,3%) і Австрія (4,7%). У Росії безробіття у травні становило 5,2%. До того ж за даними цієї організації, середній рівень безробіття в тих самих 34 країнах в найближчих півтора року помітно не знизиться. У грудні 2014 року він становитиме 8% проти нинішніх 7,8%. На цьому тлі наша країна явно вирізняється. У червні рівень безробіття (від загальної кількості працездатного населення) в Україні знизився до 1,7% проти 1,8% у травні.
Щоправда, в абсолютних цифрах ці невеликі, здавалося б, відсотки вражають. У червні без роботи в країні залишалося понад 465 тисяч осіб, а в травні їх армія перевищувала півмільйона. Уявімо її, приміром, на київському Майдані Незалежності. На відповідній картині буде зображено величезну масу людей, дуже невдоволених життям і за певних обставин ладних на все. Навіть у тому разі, якщо за вимушене неробство належить допомога, на неї не шикуватимеш — воно лише трохи більш як тисяча гривень. І найгірше, що тому, хто шукає роботу, знайти її зовсім не просто: на 10 вакансій, за статистикою, припадає 59 претендентів.
Тим часом Міністерство соціальної політики, очолюване єдиним «зайдою» в уряді Миколи Азарова, — вихідцем з «Батьківщини» і головою партії, назву якої всі вже забули, Наталією Королевською, демонструє свою стурбованість долею безробітних. А також, не в останню чергу, ефективністю коштів, які витрачаються на їх утримання. Міністр навіть анонсувала нову філософію свого відомства. Вона має полягати в тому, аби надавати безробітним не допомогу, а роботу. «Обсяг допомоги по безробіттю у нас становить майже 6 мільярдів гривень, — констатує Королевська. — Торік він був приблизно п’ять мільярдів. Куди ж ми так дійдемо?». «У нас вже є штатні безробітні, які не шукають роботу, а отримують допомогу», — дорікає міністр своїм службам у розтрачанні бюджетних коштів.
Королевська не без гордості й без жодних сумнівів щодо реальності виконання наводить цільові показники, встановлені міністерством. Цього року належить працевлаштувати близько 490 тисяч безробітних, наступного — більш як 500 тисяч, а середню тривалість безробіття скоротити до 120 днів. Передбачається створити 30 тисяч робочих місць для неконкурентних на ринку праці людей (молоді, інвалідів, дітей-сиріт, самотніх матерів і навіть літніх людей). Королевська критикує регіони, де «навчання ведеться, а працевлаштування не настає», і висуває завдання: 90% тих, хто пройшов навчання в центрах зайнятості, мають отримати відповідні робочі місця.
Завдання висувати легко, важче їх виконувати. І міністр сподівається на «батіг». За її ініціативи Кабмін затвердив розмір штрафів. Платити їх доведеться бізнесові: якщо працедавець не подав вакансію до єдиної бази даних, якщо агентство не зафіксувало вакансію у своєму реєстрі чи бере плату за свої послуги з претендентів робочих місць, працює за кордоном без відповідної ліцензії. Штраф накладатиметься навіть за аутсорсинг усередині країни без спеціального дозволу.
КОМЕНТАР
Мирослав ЯКІБЧУК, голова Національного форуму профспілок України:
— Я б поставив Мінсоцполітики за його роботу незадовільну оцінку. А від самої Королевської звучить так багато всіляких заяв, які можна зарахувати швидше до піару, ніж до реальних справ. Сказати, що потрібно створювати робочі місця — і реально їх створювати — це, як кажуть в Одесі, дві великі різниці. Якщо сьогодні скорочують виплати бюджетникам, дотації і доплати, то про яке створення робочих місць можна вести мову? За рахунок чого і кого це можна зробити на фоні загального спаду виробництва і великого дефіциту бюджету? Сьогодні Європа і Америка витрачають мільярди і сотні мільярдів на програми працевлаштування людей. А в нашій державі навіть немає такої програми, не кажучи вже про кошти на її фінансування. Сьогодні з України триває відтік інвестицій, і ті західні компанії, які створювали нові робочі місця, йдуть з українського ринку через його непрозорість, величезну корупцію і тиск на бізнес. Отже, у Королевської голослівні заяви й більш нічого. Просто народові потрібно щось говорити й обіцяти. Нинішнє міністерство соціальної політики найгірше з усіх за той час, що я займаюся профспілковою діяльністю, і… напевно, у нього найслабший очільник.
Віталій Княжанський
За матеріалами:
День
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас