В Росії побудують власний колайдер — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

В Росії побудують власний колайдер

Світ
3617
У російському Дубно почалося будівництво прискорювача на зустрічних пучках важких іонів – колайдера NICA. Про це повідомляє “Таймер”.
Новий пристрій є “близьким родичем” знаменитого Великого адронного колайдера, хоча і значно поступається йому в розмірах. Якщо довжина кола основного кільця колайдера у Європейському центрі ядерних досліджень у Женеві становить 26 кілометрів, то коло кільця російського прискорювача має лише 500 метрів у довжину. Через це NICA (Nuclotron-based Ion Collider fAsility) буде розганяти частинки до значно менших енергій. Втім, справа не в довжині – у цих пристроїв зовсім різні цілі.
Завдання NICA – вивчення т.зв. кварк-глюонної плазми. Це екзотичний стан речовини, що виникає при високих енергіях. Він характерний тим, що в ньому протони і нейтрони, які є основними «цеглинками» матерії і формують ядра атомів, розпадаються (ніби “плавляться”), вивільняючи частинки, з яких складаються: кварки і “склеюють” з між собою глюони. Ці частинки, взаємодіючи одна з одною, формують особливий стан речовини, почасти подібний до плазми. Варто зазначити, що цей стан, мабуть, є найдавнішим станом речовини, який був у Всесвіті приблизно 13,7 мільярда років тому і «кристалізувався» у більш звичні нам форми через мільйонну частку секунди після Великого вибуху.
За допомогою NICA вчені хочуть змоделювати ситуацію одночасного співіснування кварк-глюонної плазми зі звичайною матерією. Вивчення даного стану, як сподіваються вчені, дозволить знайти відповідь на найважливіші питання сучасної фундаментальної фізики. Зокрема, вчені сподіваються зрозуміти, чому кварки (найдрібніші «складові частини» матерії, відомі на сьогоднішній день) не зустрічаються в вільному стані.
Крім того, NICA може допомогти дати відповідь на питання про те, чому в Всесвіт, за яким ведуться спостереження, матерії набагато більше, ніж антиматерії.
Для будівництва NICA будуть залучені компанії з різних країн світу. Зокрема, кріостати і вакуумні камери виготовлять в Польщі, систему живлення – у Словаччині, китайські фізики займуться виготовленням високотемпературних надпровідних кабелів, російські підприємства поставлять надпровідні магніти та елементи вимірювальної апаратури.
Запуск нового колайдера запланований на 2016-й рік.
Раніше повідомлялося, що європейські фізики завершили роботу над технічним проектом прискорювача частинок нового покоління – Міжнародного лінійного колайдера (ILC).
За матеріалами:
lb.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас