Вуглеводні з Таджикистану: мрія чи реальність — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Вуглеводні з Таджикистану: мрія чи реальність

Енергетика
778
У Таджикистані почалися активні пошуки вуглеводнів. На ринку утвердилися три іноземні компанії: “Газпром”, CNPC і Total. DW вирішила з’ясувати, на що вони можуть розраховувати.
Таджикистан вже більше півроку живе в умовах гострого дефіциту газу. З 1 січня сусідній Узбекистан припинив постачання в країну блакитного палива. Як підсумок, припинена робота десятків великих таджикистанських підприємств. Складна ситуація виникла на єдиному експортоорієнтованому заводі – алюмінієвій компанії “Талко”.
Але Таджикистан сподівається на видобуток в майбутньому власних вуглеводнів. Оптимізм у цьому зв’язку вселяє прихід на ринок двох великих компаній з Китаю та Франції і геолого-розвідувальні роботи, які проводить тут російський концерн “Газпром”. Ці дослідження повинні покласти край суперечкам про наявність або відсутність газу і нафти на таджицькій території.
Рекордна свердловина в регіоні
“Газпром” почне в серпні розвідувальні випробування на ділянці Сарікамиш, що в 40 кілометрах від Душанбе. У липні тут завершилися бурові роботи, в ході яких російські геологи створили найглибшу в Центральній Азії свердловину майже на 6,5 тисяч метрів. Зараз на цьому місці завершується підготовчий процес, пояснили DW в Головному управлінні геології при уряді Таджикистану. “Не хочеться випереджати події, але є вельми оптимістичні прогнози”, – повідомив глава відомства Азім Ібрагім.
За його прогнозами, сумарні запаси вуглеводнів на площі Сарікамиш становлять 20 мільярдів кубометрів газу і близько 17 мільйонів тонн нафти. Але наявність цих ресурсів ще належить довести в ході обробки даних. “Продуктивні горизонти в надрах знайдені і після випробувань стане відомо, з чим ми маємо справу”, – зазначив Азім Ібрагім.
Він підкреслив, що на геолого-розвідувальні роботи тільки на одній площі російська компанія вже витратила понад 5 мільярдів рублів. У представництві “Газпрому” ці відомості не підтвердили, але і не спростували, посилаючись на конфіденційність своєї комерційної інформації.
Росіянам стало тісніше
Крім “Газпрому” в Таджикистані зараз пошук вуглеводнів ведуть близько десяти зарубіжних компаній. У червні стало відомо про прихід на ринок ще двох гігантів – китайської China National Petroleum Corporation (CNPC) і французької Total. Вони увійшли в частку щодо Угоди про розподіл продукції (УРП), яку ще в 2008 році офіційний Душанбе уклав з приватною канадською фірмою Tethys Petroleum Limited.
Контракт передбачає поділ зобов’язань цих трьох іноземних компаній щодо інвестування пошуку та видобутку вуглеводнів на Бохтарській газоперспективній ділянці, що неподалік таджицько-афганського кордону. При цьому, за угодою, частка уряду Таджикистану становить 30 відсотків, інші 70 відсотків розподілені між CNPC, Total і Tethys.
За інформацією Tethys, опублікованою на сайті цієї фірми, в Таджикистані знаходяться “гігантські і супергігантскі” запаси нафти і газу. Ці ресурси без урахування фактора ризику оцінюються в 27,5 мільярда барелів нафтового еквівалента, з яких 70 відсотків припадає на газ.
Як зазначив Азім Ібрагім, великі міжнародні компанії просто так на ринок не приходять. Відповідно, у них є предметний інтерес до таджицьких надр. “CNPC має багатий досвід геологорозвідувальних робіт у світі і трактувань отриманих результатів. Total підтримає технічним обладнанням. Ці компанії збираються працювати дуже серйозно”, – заявив глава Таджиглавгеології.
Так чи є газ?
У радянський час в Таджикистані експлуатувалося понад 20 родовищ. Всі вони були дрібними. Щорічно в республіці видобувалося близько півмільйона тонн нафти і близько 300 мільйонів кубометрів газу. Ці джерела вже відпрацьовані. Але фахівці з Душанбе говорять, що вуглеводні в республіці є. При цьому вони спираються на дані досліджень тектоністов і геофізиків періоду СРСР.
Як розповів DW колишній віце-прем’єр таджицького уряду, геолог за фахом Георгій Кошлаков, прогнозні запаси півдня Таджикистану складають 800 мільйонів тонн умовного палива, що фактично означає 800 мільйонів тонн нафти або 800 мільярдів кубометрів газу. “Це абсолютно реальна цифра, яку в результаті серйозних робіт можна реалізувати”, – говорить Кошлаков.
За його словами, отримати передбачувані ресурси непросто і дуже дорого. 98 відсотків запасів – це поклади, які знаходяться на глибині від 5 і вище кілометрів.
Виявити їх – справа дуже складна в технічному сенсі. “З ювелірною точністю потрібно знаходити місця закладення свердловин. Самі бурові роботи вимагають дуже великого фінансування. У цьому плані прихід Total і CNPC треба вітати”, – вважає Кошлаков.
Складне завдання
Георгій Кошлаков називає роботи “Газпрому” в Таджикистані унікальними. Він зазначає, що свердловина пройдена без аварій і в короткі терміни підготовлена ​​для випробувань. “На 100 відсотків упевнений, що там є продукт. Поки важко сказати про обсяг, склад і тиск. Все це з’ясується в процесі випробувань”, – говорить Кошлаков.
Разом з тим, він зазначає, що на отримання промислового припливу газу потрібно чимало часу. Після складних випробувань розвідувальної свердловини, “Газпром” займеться складанням проекту газового промислу з метою буріння промислових свердловин, правда, вже не на глибинах понад 6 кілометрів. “Результати робіт на Сарікамиші дадуть принципову відповідь на питання, де розташовані прогнозні запаси і як їх отримати”, – говорить Кошлаков.
Галім Фасхутдінов
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас