Металурги проти "копанок" — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Металурги проти "копанок"

Енергетика
2644
Одна з найбільших бізнес-груп України “Індустріальний Союз Донбасу” пішла до суду на Кабінет Міністрів. Яблуком розбрату стали введені урядом квоти на імпорт вугілля і заборона на ввезення коксу (на останньому засіданні Кабміну заборона була знята – замість цього ввели квоти).
Постановою від 13 березня Кабмін включив коксівне вугілля до переліку товарів, імпорт яких підлягає ліцензуванню, а також встановив квоту на його ввезення на 2013 рік в обсязі 10,2 млн тонн. У квоту включені 2,5 млн тонн вугілля для використання його в технології пиловугільного вдування, що застосовується в металургійній галузі. Крім того, до вчорашнього дня був заборонений імпорт коксу та напівкоксу. Дата вступу в силу обмежень – з 1 червня. (3 липня з ініціативи меткомбінату “АрселорМіттал Кривий Ріг” заборону змінили квотами на імпорт коксу в розмірі не більше 210 тис. тонн у 2013 році).
Перший раунд судового розгляду навколо квот залишився за юристами Сергія Тарути і його бізнес-партнерів. Проте через кілька днів після прийняття рішення Окружним адмінсудом Києва міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький заявив, що Кабмін готує апеляцію, а значить, суд продовжиться. ІСД в цій суперечці підтримує і найбільший меткомбінат країни “АрселорМіттал Кривий Ріг”. Металургійний холдинг “Метінвест”, що належить спонсору правлячої Партії регіонів Рінату Ахметову, тримається осторонь.
Для початку варто розібратися, навіщо країні, що добуває більше 85 млн тонн вугілля і споживає всього 61 млн тонн (дані Міністерства енергетики та вугільної промисловості за 2012 рік), взагалі імпортувати вугілля. Справа в тому, що більшість сировини, яка видобувається в Україні – це так зване енергетичне вугілля з низькою теплотворністю і високим вмістом сірки. Для металургів необхідно висококалорійна коксова сировина з низьким вмістом сірки – до 1%. В українському вугіллі цей показник удвічі вищий. Коксівне вугілля при нагріванні без доступу повітря переходить в пластичний стан і спікається. Утворюється кокс, який металурги використовують як високоякісне бездимне паливо. У цементників, ще одних потенційних жертв урядової постанови, ситуація схожа. Українське вугілля їм не підходить через високий вміст сірки. Сірка негативно впливає на цементне обладнання, викликаючи його поломку, і крім того, знижує якість виробленого цементу.
Ресурси низькосірчаного вугілля в Україні – всього 3-4 млн тонн. Відповідно, дефіцит якісної сировини змушує металургів і цементників покладатися на імпорт. У 2012 році він склав близько 14 млн тонн. Квота на імпорт цього року становить, нагадаємо, – 10,2 млн тонн. При цьому вона взагалі не поширюється на цементну галузь.
Металурги проти "копанок"
Введення вугільного ліміту в уряді пояснюють турботою про національного виробника. Ставицький заявляв, що квоти допоможуть вітчизняним шахтам, в першу чергу держпідприємствам, реалізувати видобуте вугілля, що накопичилося на складах. Однак металурги протестують: вирішувати проблеми однієї галузі за рахунок іншої нерозумно. В “АрселорМіттал Кривий Ріг” попереджають, що країни, які в першу чергу постраждають від обмежень на поставки вугілля в Україну – Росія, Казахстан, США, – можуть піти на відповідні заходи. У ІСД говорять і про інші наслідки. Дефіцит у 3-4 млн тонн вугілля, на думку корпорації, може вже наступного року привести до зупинок металургійних і цементних підприємств. У Федерації металургів зазначають, що навіть не найбільший зупинений металургійний завод ляже вантажем в сотні мільйонів гривень на державу – надходження до державного та місцевих бюджетів припиняться, але при цьому зросте навантаження на соціальні фонди. Кілька таких підприємств можуть стати для слабнучої економіки непідйомним тягарем.
Більше того, квотування імпорту вугілля йде врозріз з правилами СОТ. За словами радника юридичної компанії Sayenko Kharenko Наталії Микольської, українські власті повинні були надати документарні докази необхідності застосування такої міри і заздалегідь попередити про свої наміри обмежити імпорт. “Не варто забувати і про наші зобов’язання в рамках СНД. У рамках договору про вільну торгівл. у нас є ряд зобов’язань, які тотожні зобов’язанням в рамках СОТ”, – підкреслює юрист.
Навіщо ж тоді в уряді готові вводити квоти всупереч інтересам провідної галузі української економіки і своїм міжнародним зобов’язанням?
У ІСД офіційно нікого звинувачувати не поспішають, але натякають: винні нелегальні шахти, так звані “копанки”. “Це вже не “копанки”, це вже ціла індустрія – там величезна техніка, перерита, напевно, десята частина Донбасу, – живописує глава ради директорів корпорації Сергій Тарута, розповідаючи про свої враження від польоту з одного донбаського міста в інше. – І там видобувають вугілля, яке несертифіковане, яке намагаються змішувати і потім нам поставляти”.
Заступник гендиректора ІСД щодо постачання вугілля і коксу Василь Гураль говорить ще відвертіше. За його словами, в 2013 році з 4 млн тонн українського коксівного вугілля профіцит повинен скласти всього 400 тис. Топ-менеджер ІСД впевнений, що вирішити питання з його реалізацією можна було б і без введення квот на імпорт і створення на ринку штучного дефіциту. На його думку, проблема полягає в тому, що Міністерство енергетики та вугільної промисловості зараховує до коксівного вугілля сировину, непридатну для коксування, яка, до того ж, відсутня у державному балансі. “Я вважаю, що це вугілля з “копанок”, яке повинен прийти до нас, металургів. Це моя особиста думка “, – відзначає він.
Металурги проти "копанок"
За оцінками експертів, нелегальний видобуток вугілля в Україні за останні півтора року досяг величезних розмахів, його обсяги оцінюються в мільйони тонн на рік. Учасники вугільного ринку неодноразово заявляли, що «копанки», що забезпечують своїм власникам надприбутки, “кришуються” не тільки на місцевому, але й на найвищому рівні. Очевидно, що цей рівень може бути настільки високим, що заради вугільних нелегалів влада ладна пожертвувати парою- трійкою метзаводів і цілою цементною галуззю.
Поки що рахунок між металургами і урядом в питанні квот рівний. Проте вітчизняна судова влада в останні роки з дивовижною постійністю стає на бік влади виконавчої. Тому промисловцям залишається лише сподіватися, щоб Кабмін не приніс їх у жертву вугільникам-нелегалам.
Андрій Водяний
За матеріалами:
lb.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас