1063
Кредитні ставки впадуть через 7-8 років - банкіри
— Кредит&Депозит
Кредити стануть доступними, з урахуванням темпів зниження їхньої вартості і реальних доходів населення, через 7-8 років.
Таку думку висловив член наглядової ради «Українського кредитно-банківського союзу» Ярослав Колесник під час круглого столу в Києві.
“Такими темпами, як ми рухаємося, ставки впадуть через 7-8 років, тому регулятор повинен сконцентруватися на зниженні вартості кредитів”, – сказав банкір. За його словами, політика регулятора була зосереджена на монетарних методах у зв’язку з великими обсягами валютного кредитування, але в даний час банки, отримавши негативний досвід в період кризи, і самі розуміють, що кредитувати населення у валюті не можна. “Завдання регулятора має бути не утримувати валютний курс, а впливати на зниження вартості ресурсів. Одним з факторів може бути плаваючий курс”, – додав Колесник.
Стагнація іпотечного кредитування, на думку заступника голови правління “Сбербанку Росії” Ірини Князєвої, зумовлена дефіцитом на «хорошого» позичальника, що в свою чергу зумовлено низьким рівнем реальних доходів населення і неадекватною вартістю квадратного метра житла. «Якщо є зростання доходів населення і є позичальники, то буде зниження процентних ставок. Ми маємо можливості нарощувати портфель, але для нас ключовою проблемою є реальні доходи населення», – сказала Князєва. За її словами, забудовники, по суті, зайняли вільну нішу в зв’язку з забороною валютного кредитування для банків і закладають до вартості квадратного метра житла вартість п’ятирічної розстрочки, що і підвищує вартість житла.
Як зазначив заступник голови правління “Ощадбанку” Антон Тютюн, незважаючи на високий рівень ліквідності в банківській системі, проблема збалансованості ресурсів банків за термінами залишається актуальною, та вирішенням цієї проблеми може бути введення безвідкличних вкладів. “Не треба цього боятися, у клієнта буде вибір – покласти на звичайний внесок і забрати свої кошти коли завгодно, або на безвідкличний внесок за вищою ставкою”. Банкір також погодився, що в даний час не вистачає платоспроможних позичальників, а вартість житла є неадекватною з урахуванням реальних доходів населення. “Вихід – запускати програму з будівництва соціального житла. Доступним житло бути не може, а соціальне можна будувати меншим метражем, за спрощеними технологіями. Потрібні інші механізми для зниження ставок на ринку під тиском конкуренції: соціальне житло, інфраструктурні проекти під держгарантії”, – пояснив Тютюн.
На думку голови правління “Райффайзен Банку Аваль” Володимира Лавренчука, економічних підстав для високого рівня процентних ставок на ринку в даний час немає. «Джерелом ресурсів для банків є депозити населення. Вони дорогі, оскільки це плата за довіру до банківської системи, за можливу компенсацію в результаті банкрутства, за довіру до гривні”, – сказав банкір. За його словами, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та Національний банк України демонструють ринку стабільність банківської системи, але необхідно знизити залежність системи від валюти шляхом введення плаваючого курсу гривні.
Крім того, він зазначив, що в 2010 році співвідношення обсягів кредитів до ВВП України становило 80%, а після кризи, в 2012 році, це співвідношення знизилося до 57%, при цьому 15-20% кредитів є проблемними. «Це дуже мало для підтримки економіки. А питання підвищення доходів населення не буде вирішено без підняття економіки”, – резюмував банкір.
Як зазначив член ради Національного банку України, старший радник “Альфа-Банку” (Україна) Роман Шпек, в рамках зниження вартості кредитів для насичення ринку доступними ресурсами Нацбанк повинен надавати банкам довгострокове рефінансування, щоб вони могли спрямовувати ці кошти на кредитування реального сектору економіки та тим самим забезпечувати приріст ВВП і реальних доходів населення.
Присутній на круглому столі заступник директора генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олександр Арсенюк запевнив, що регулятор буде підтримувати прагнення банків нарощувати обсяги кредитування реального сектора економіки. “Ресурси у системи є, інфляція в країні нульова, облікова ставка Нацбанку нещодавно знижена до 7%, але ставки на ринку залишаються високими”, – зазначив представник НБУ. За його словами, прийняті Національним банком заходи поступово дають результат, і за січень-травень поточного року приріст кредитних вкладень банків склав близько 2%, а за підсумками півріччя – вже 3%, переважно за рахунок кредитування суб’єктів господарювання. Арсенюк заявив, що Національний банк і надалі буде вживати заходів для зниження доларизації економіки та посилення статусу національної валюти як засобу платежу та накопичення.
За матеріалами: УНІАН
Поділитися новиною