Український бізнес втратив на Кіпрі $ 1,7 млрд — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Український бізнес втратив на Кіпрі $ 1,7 млрд

Особисті фінанси
2013
Назвемо його «Іван Іванов». За останні три місяці 37-річний фінансист провів на Кіпрі більше часу, ніж за все попереднє життя. Гроші Принципала – так Іванов називає свого роботодавця, учасника першої сотні Forbes, – зависли в збанкрутілому Laiki Bank. Йдеться приблизно про сотню мільйонів доларів.
Іванов – один з багатьох керуючих активами, які розплачуються за пристрасть босів до офшорних схем. Зустрічі з главою центробанку Кіпру і високопоставленими чиновниками ніяких результатів не дали. «Я дуже хотів би поділитися з вами враженнями, – говорить Іванов, який погодився поговорити з Forbes на умовах найсуворішої анонімності. – Але будь-які коментарі нашкодять нам: ми збираємося подавати до суду».
На Кіпрі втратили гроші кілька українських мільярдерів, чула керуючий партнер кіпрської реєстраційної фірми Fiduciana Trust Ганна Хоменко. «Щонайменше п’ятеро з першої двадцятки Forbes – або їх представники – зустрічалися з тимчасовим адміністратором Bank of Cyprus», – стверджує топ-менеджер, що управляє українським офісом великої кіпрської юридичної фірми (він попросив не називати його імені у пресі).
У березні-квітні 2013-го єдиний кіпрський аеропорт цивільної авіації в курортному місті Ларнака був густо заставлений бізнес-джетами з Росії та України, розповідають місцеві банкіри. «В тій чи іншій мірі від кіпрської кризи постраждали багато фігурантів списку Forbes», – зазначає голова правління української доньки Bank of Cyprus (ВОС) Іван Кузовкін.
П’ятницю 15 березня 2013-го кіпріоти називають чорною. Центробанк повністю заблокував роботу банківської системи, побоюючись набігу вкладників на банки. Євросоюз зажадав докапіталізувати два найбільші банки – Вос і Laiki Bank (друга назва – Cyprus Popular Bank) – за рахунок грошей, що лежали в них.
Банківські канікули тривали до 29 березня. «Вank of Cyprus не працював, але співробітники перебували на місцях і підтримували зв’язок з клієнтами», – запевняє керівник підрозділу по роботі з інвесторами BoC Константінос Пітталіс. У клієнтів інша думка. «Додзвонитися менеджерам Bank of Cyprus, де у нас відкрито рахунок, було неможливо: вони поставили телефони на автовідповідачі», – розповідає фінансовий директор української трубної компанії Centravis Андрій Сербін. У цієї фірми на Кіпрі зависло близько $ 1 млн. Пізніше, коли банки відкрилися, менеджери ВОС пояснили мовчання тим, що керівництво наказало їм уникати контактів до прояснення ситуації.
«Тебе вже постригли?» – Один з найпоширеніших жартів на Кіпрі. 28 березня центробанк Кіпру вирішив «зрізати» 37,5% з депозитів і поточних рахунків BoC, перевищують 100 000 євро – ця сума захищена системою гарантування вкладів. Гроші були направлені на збільшення статутного капіталу банку, а натомість вкладники отримали акції BoC. Ще 22,5% рахунків і депозитів заморожені на випадок, якщо банку знадобиться додатковий капітал. Рішення про це буде прийматися за підсумками аудиту, який компанія KPMG повинна завершити до вересня. 30% від суми великих вкладів заморожено для підтримки поточної ліквідності банку, але на ці депозити хоча б нараховуються відсотки. Клієнти можуть користуватися тільки 10% коштів, і то з великими застереженнями: наприклад, перевести понад 500 000 євро в іншу країну можна тільки з санкції центробанку.
У Laiki Bank розпочато процедуру банкрутства. Значна частина кредитного портфеля Laiki передана ВОС. Конкретних обіцянок вкладникам банку кіпрський центробанк не дає: там заморожені всі вклади на суму понад 100 000 євро.
«Ситуацію треба було рятувати ще кілька років тому, – вважає директор департаменту інвестицій і фінансів в Міністерстві фінансів Кіпру Андреас Троккос. – Бюджет був роздутий, було потрібно різке скорочення витрат». Але замість реформ уряд у 2011 році залучив у Росії 2,5 млрд євро. Цих грошей вистачило ненадовго, в новому кредиті Росія відмовила, хоч і погодилася відстрочити погашення вже виданого.
На Laiki і Вос припадало 40% депозитів і 27% кредитного портфеля кіпрських банків. Те, що їм може знадобитися фінансова допомога, було зрозуміло задовго до нещасливої ​​п’ятниці. Вони втратили мільярди євро під час «порятунку Греції» в 2010-2011 роках, коли МВФ та ЄС змусили європейські банки списати частину грецького держборгу, і гостро потребували докапіталізації.
На початку 2013-го ВОС доручив усім закордонним «дочкам» повернути видані кредити в найкоротші терміни, розповідає колишній голова правління Bank of Cyprus в Україні Владислав Байрака. Тоді ж Laiki пропонував депозити під захмарні для Кіпру 5,5-5,7% річних (при середній ставці в ЄС 1-1,5%) і майже не видавав кредитів, відзначає керуючий партнер юридичної компанії L. Papaphilippou & Co Леандрос Папафіліппу. У нього зависло в Laiki і BoC 1,5 млн євро.
Чому Папафіліппу і його клієнти, які давно підозрювали про фінансові проблеми в Вос і Laiki, не зняли гроші заздалегідь? «Ніхто на Кіпрі до самого кінця не вірив у те, що уряд і центробанк зважаться рятувати банки за рахунок клієнтів», – відповідає на це питання керуючий директор юридичної фірми Christodoulos G. Vassiliades & Co Христодулос Вассіліадес. Його фірма входить до трійки найбільших на Кіпрі за оборотами і числу клієнтів. У Laiki і BoC він втратив у кілька разів більше, ніж Папафіліппу.
Діловий центр Нікосії виглядає так, немов ви опинилися на вулицях радянських міст незадовго до розпаду СРСР. Половина магазинів закрита або розпродає залишки товару перед тим, як остаточно припинити роботу. Довгі порожні полиці заставлені консервами і мінеральною водою. Світло вимкнуто: з метою економії. «Кіпр був таким багатим! – Каже літня мешканка Нікосії репортерові Forbes. І вигукує, обводячи рукою пейзаж: – Подивіться, у що ми перетворилися!»
Від банківської кризи на Кіпрі так чи інакше постраждали всі. Ті, хто не мав депозитів в одному з двох банків, тепер не можуть отримати гроші від контрагентів, чиї рахунки в Вос і Laiki заморожені. «Щоб виплатити співробітникам зарплати за березень і квітень, мені довелося позичити гроші у клієнта», – розповідає адвокат на умовах анонімності.
Активний відпочинок
У минулому році безробіття на Кіпрі досягла 14,7%, а ВВП впав на 2,4%. У цьому статистика буде ще гірше.
Туристичний потік на Кіпр скоротився в січні-квітні 2013 року на 12%, до восьмирічного мінімуму. За словами керуючого партнера юридичної фірми Stelios Americanos & Co Стеліоса Амеріканоса, за три весняні місяці на острові зареєстровано вдвічі менше нових компаній, ніж роком раніше. PricewaterhouseCoopers і Deloitte призупинили набір новачків. Немає бізнесу – немає попиту на професійні послуги. «Адвокатські, аудиторські та реєстраційні компанії скорочують зарплати або зовсім звільняють співробітників», – говорить Хоменко.
Юридичні, фідуціарні, бухгалтерські, аудиторські, ріелторські фірми на Кіпрі заробляли чотири п’ятих свого доходу на російських і українських клієнтах, відзначає Вассіліадес.
Скільки грошей втратили українські бізнесмени на Кіпрі? На 1 квітня в Laiki зависло близько мільярда євро з України, в ВОС – приблизно 700 млн євро, повідомляє засновник українського інвестбутіка, знайомий з ситуацією в Bank of Cyprus. Сам банк таку інформацію не розкриває. Зв’язатися з нинішньою адміністрацією банку Laiki не вдалося.
За даними грецької газети Ethnos, в Bank of Cyprus серед інших тримали рахунки компанія Activ Solar, заснована фірмою братів Клюєвих, виробник акумуляторів «Веста» Віктора і Дениса Дзензерського, Ukrafert Consulting Дмитра Фірташа, «Познякижилбуд» Артура Мхітаряна, «Український Медіа Холдинг».
Гроші тікають
У своєму травневому звіті Coal Energy, вугільний холдинг Віктора Вишневецького, повідомив, що на 31 березня 2013 року на рахунках у Laiki Bank перебувало $ 2,6 млн, з яких компанія вже списала 91%. Сільгоспкомпанія «Агротон» Юрія Журавльова постраждала ще сильніше. Агентство S & P у квітні знизило її рейтинг, повідомивши, що у холдингу зависло $ 4,5 млн у BoC. За два торгові дні після оприлюднення цієї новини акції «Агротону» впали на 86%.
Наприкінці минулого року ДТЕК Ріната Ахметова тримав на рахунку в Laiki Bank $ 26 млн. У березні, напередодні заморозки коштів, енергохолдинг забрав з Laiki $ 15,5 млн і 8,4 млн євро, повідомила грецька газета Proto Thema. «Компанія не виводила кошти, – уточнює прес-служба ДТЕК. – Операції в сумі 20 млн євро становлять лише [незначну] частку в щоденному операційному обороті ДТЕК».
Крім ДТЕК послугами Laiki, за даними Proto Thema, користувалися «Індустріальний союз Донбасу», СКМ, «Індустріальна група» Віталія Гайдука. Залишки на рахунках компаній Ахметова в проблемному банку на 15 березня – близько $ 32 млн, офшору Steelhold, який входить до складу ІСД, – $ 7,5 млн.
Деяким пощастило покинути Кіпр до початку грози. «Ми перевели поточні рахунки з Кіпру до Швейцарії ще два роки тому: обслуговуватися в кіпрських банках було незручно і недешево, – розповідає співвласник девелоперської компанії «XXI Століття» Олег Салмін. – Банківський рахунок на Кіпрі повинен вести місцевий юрист, за послуги якого потрібно платити, а реальної потреби в ньому немає». «Кіпрський рахунок використовуємо в основному для виплати дивідендів, – розповідає Сербін з Centravis. – Нам пощастило: їх ми сплатили задовго до кризи».
У ході розмови з Forbes Вассіліадес підписує пачки документів і постійно відволікається на телефонні дзвінки. Чергове прохання про допомогу з російського посольства: Вассіліадес запрошує дипломата і його друга пообідати в Нікосії і обговорити проблему.
Все, що можуть запропонувати своїм клієнтам кіпрські адвокати, – намагатися шукати щастя в суді. На початок червня до Верховного суду Кіпру надійшло приблизно 4300 позовів до центробанку про вилучення вкладів з рахунків Laiki і BoC, підрахували Папафіліппу і Амеріканос. Підсумок був передбачуваний: 7 Червня Верховний суд визнав дії центробанку правомірними і відправив клієнтів судитися з двома банками в окружні суди. Кіпрські юристи заробили на цій операції мінімум 20 млн євро: за задоволення подати позов до Верховного суду Кіпру вони стягують щонайменше 5000 євро.
Можливі й більш екзотичні варіанти. У травні 2013-го Київський господарський суд заарештував акції українських «дочок» Bank of Cyprus і Laiki – Банку Кіпру та Марфін Банку. Три співрозмовника Forbes повідомили, що за позовами стоїть російська «Альфа-Груп», у якої, за даними бізнесмена, знайомого з ситуацією в «Альфі», на Кіпрі зависло $ 50 млн.
Охочих заробити на кіпрській кризі вистачає. У середині квітня СЕО російського хедж-фонду Diamond Age Слава Рабінович розіслав 5000 адресатів електронного листа з пропозицією об’єднатися і подати до Верховного суду Кіпру колективний позов проти центробанку. Рабинович розраховував зібрати пул постраждалих на мільярд євро. У разі перемоги він обіцяв клієнтам заарештувати активи не тільки Вос і Laiki на Кіпрі і за його межами, а й центробанку Кіпру, уряду та інших відомств. Рабинович та його кіпрські партнери подали до Верховного суду з десяток позовів, загальну суму яких він не розкриває. Українців серед позивачів немає, каже Рабінович.
Папафіліппу стверджує, що за допомогою позовів у кіпрські окружні суди він заблокував «стрижку» трьох українських клієнтів, одного російського і одного китайського. Їх імен він не називає. Втім, гроші цим клієнтам банки все одно не повернули, оскільки Папафіліппу поки не вдалося домогтися рішення про розморожуванні рахунків. Віце-президент юридичної компанії Andreas Neokleous & Co Еліас Неоклеус вважає судові рішення, отримані його колегою, незаконними: «стрижки», на його думку, не вдасться уникнути нікому. «Клієнти Папафіліппу отримали лише відстрочку, далі їм все одно доведеться доводити в суді, що «стрижка» незаконна», – пояснює Хоменко.
Ті, кому гроші необхідні тут і зараз, можуть продати свої рахунки інвестфондам із США, Великобританії та Арабських Еміратів. Дисконт до номіналу дорівнює загальному розміру «стрижки» – тобто 60%. «Мені щодня надходять дзвінки від фондів, охочих купити клієнтські рахунки», – розповідає Неоклеус, у якого зависло у двох банках 20 млн євро. Він не бере участі в цих угодах і клієнтам не рекомендує: «Якщо керуючі інвестфондами вірять у те, що зможуть заробити на акціях Bank of Cyprus, то чому вкладники повинні упускати такий шанс?» На середину червня, за відомостями 11 кіпрських юристів і фінансистів, ні один банківський рахунок проданий не був.
Замість грошей вкладники залишилися з акціями BoC. Чого варті ці папери? Відповідь Папафіліппу – «нічого»: відразу після скасування обмежень на зняття коштів з BoC клієнти заберуть левову частку грошей і банк впаде. Неоклеус, навпаки, вважає, що 3 млрд євро, закачаних в капітал Bank of Cyprus, цілком вистачить для продовження його роботи, але майбутнє банку залежить від того, якою мірою він зможе відновити свою репутацію.
Схема дій
Кіпру не вдасться зберегти роль європейського фінансово-корпоративного центру, впевнений Папафіліппу. «Іноземний бізнес масово переводить банківські рахунки в Нідерланди, Люксембург, Австрію, – розповідає він. – З часом туди переїдуть холдингові компанії». «Багато задумаються про зміну юрисдикції, тільки якщо Кіпр посилить податкове законодавство», – заперечує кіпріотові керуючий партнер ІК Dragon Capital Дмитро Тарабакін. На Кіпрі у Dragon відкрито представництво. Під тиском Євросоюзу Кіпр вже підняв ставку податку на прибуток з 10 до 12,5%, але залишається найвигіднішою зоною пільгового оподаткування в Європі. «На Кіпрі освічені, досвідчені юристи, бухгалтери та фінансисти, відмінна інфраструктура, вигідна податкова система і відсутність подвійного оподаткування з 45 державами! До того ж тут прекрасні курорти», – перераховує партнер кіпрського представництва KPMG Міхаель Міхаліс.
Кіпріоти налаштовані по-бойовому. «Ми будемо боротися за гроші клієнтів!» – Гучно виголошує Вассіліадес на завершення бесіди з репортером Forbes і вдаряє по столу величезним кулаком. Він переконаний, що російські і українські клієнти не відмовляться від його послуг. Але чи знайдеться спосіб допомогти босові Івана Іванова? Як і більшість юристів на Кіпрі, Вассіліадес не знає відповіді на це питання. Самі клієнти, схоже, вже махнули рукою на ситуацію. «Витягнути гроші з Кіпру? – Перепитує глава «Агротону» Журавльов, що втратив у ВОС $ 4,5 млн. – Ніяк. Це нереально».
Олена Шкарпова
За матеріалами:
Forbes.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас