Протести в Єгипті: повторна революція — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Протести в Єгипті: повторна революція

Світ
1385
Єгипетська опозиція має намір продовжити антипрезидентські протести. У неділю, 30 червня, лише в Каїрі сотні тисяч демонстрантів вимагали відставки державного лідера. Приводом стала річниця президентства Мурсі.
У Каїрі панує надзвичайний стан. До пізнього вечора не вщухав потік людей, який охопив центральні вулиці міста. Серед демонстрантів представники всіх прошарків населення – заможні й бідні, молодь і люди старшого віку, прихильники військових і ліберальні революціонери, чоловіки й жінки – в чадрі та без. Вони вигукували єдине гасло: “Забирайся геть!”. Багато хто тримав у руках червоні картки, які вони хотіли показати президенту Мохаммеду Мурсі. Над натовпом розвивалися єгипетські прапори та перекреслені президентські портрети – символи нової революційної хвилі в Єгипті.
Серед представників неісламістських партій і рухів нині панує єдність: минули часи, коли кожна опозиційна сила виходила на демонстрації під власними стягами й транспарантами. Таким чином вони прагнуть продемонструвати своє однозначне послання президенту: Мурсі має піти, заявляє 16-річний гімназист, який вийшов на демонстрацію протесту перед президентським палацом. “Сьогодні я прийшов сюди, оскільки країна повністю змінилася, – пояснює юнак. – Мубарак був корупціонером, але все ж таки кращим, ніж Мурсі. Нині ми побачили, що Мурсі ще більш корумпований”.
Народне свято й відчайдушна рішучість
З одного боку на акціях протесту панує настрій як на народному гулянні. Люди в доброму гуморі, жартують, сміються. На маленьких дерев’яних візках смажать кукурудзу та фрукти й роздають їх учасникам демонстрації. Але наблизившись до одних з воріт палацу, стає зрозуміло, що люди вийшли на вулиці не для святкування: сотні молодих людей повилазили там на контейнери для сміття, з яких перед президентським палацом спорудили барикади. Молодь в такт грюкає ногами по іржавому металу контейнерів. По всій площі поширюється загрозливий монотонний гуркіт. Наче в трансі вони вимахують прапорами й кричать хором уже відоме: “Забирайся геть!”
Протести в Єгипті: повторна революція
Демонстранти налаштовані рішуче. Вони більше не хочуть терпіти політику, яку, як вони вважають, їм нав’язує рух “Братів мусульман”, що нині перебуває при владі в Єгипті. Учасники нинішніх акцій протесту обіцяють не відступати, допоки не будуть виконані їхні вимоги. “Я протестуватиму далі, – каже Амрі Шаві. – Як й інші демонстранти, я вимагаю, щоб цей президент пішов у відставку. Такої думки дотримуються й всі в моїй родині. І якщо я зараз піду, то хтось з них мене обов’язково замінить”.
Водночас серед опозиційних сил панують різні точки зору на питання, як саме має піти Мусрі. 35-річний вчитель Алі Сайджид вважає, що все має відбутися мирним шляхом. І якщо Мусрі відмовиться йти добровільно, тоді, на його думку, слід вдатися до акції загальнонаціональної непокори. Саме до цього й закликав “Рух 6-го квітня”, найвпливовіший у країні молодіжний революційний рух. Алі Сайджид розраховує, що врешті-решт владу в “Братів мусульман” відберуть військові, оскільки вони не захочуть довго миритися з тим, що в країні застигло все життя.
“Тому ти заслужив смерть!”
Як би це парадоксально не звучало, багато демонстрантів, так само як і Алі Сайджид, позитивно ставляться до військових. Гасла на кшталт “Військові й народ – єдині” лунають постійно. Коли вночі над демонстрантами на деяку мить завис військовий гелікоптер, з натовпу в нього націлилися сотні зелених лазерних ліхтариків, а люди почали радісно кричати й бити в долоні. Однак чимало молодих активістів, які особливо постраждали внаслідок пореволюційного військового режиму, така перспектива не дуже тішить. 40-річна Сальма, наприклад, вважає, що тут потрібні й певні обмеження: “Я не проти військових. Хай вони знову візьмуть владу в свої руки, але лише на певний час до наступних чесних президентських виборів. Армія потрібна для захисту країни, а не для того, щоб у ній правити”.
Протести в Єгипті: повторна революція
Серед демонстрантів, які зібралися перед президентським палацом, не бракує й таких, що є схильними до насильства. Так, група людей під гучні крики розгорнула величезний транспарант з перекресленим обличчям президента й написом: “Ти правив цією країною, але ти не був справедливим, тому тепер ти заслужив смерть!” Також Сальма не виключає хвилі насильства. “Однак ініціаторами застосування сили стануть “Брати мусульмани”, – каже жінка. Водночас вона застерегла: “Якщо “Брати мусульмани” дістануть свою зброю, то вони мають пам’ятати, що ми в більшості”.
Але нічна атака на штаб-квартиру “Братів мусульман” у Каїрі продемонструвала, що насильство може походити й з іншого боку. Коли будівлю підпалили, поліція не стала втручатися в ситуацію. Перед тим правоохоронці неодноразово заявляли, що не охороняють майно “Братів мусульман”.
Тим часом уже є й перші сумні підсумки. Як повідомляє в понеділок, 1-го липня, інформаційне агентство Reuters з посиланням на сили безпеки й лікарів, за останні дні під час протестів загинуло щонайменше сім осіб, 600 осіб дістали поранення внаслідок сутичок між демонстрантами й правоохоронцями.
Христина Ніколайчук
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас