Хорватія не стане другою Грецією — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Хорватія не стане другою Грецією

Світ
1339
З 1 липня 2013 роки через 10 років переговорів і реформ Хорватія стала членом Євросоюзу. ЄС розширився вперше після початку світової економічної кризи. В самій Хорватії рецесія і безробіття, але вона не стане другою Грецією, заспокоюють експерти, оскільки поки не ввійде в єврозону (зону користування єдиною валютою євро). Обидві сторони побоюються за свій ринок праці. Хорватія планує приєднається до шенгенської угоди у 2015 році.
Десятки тисяч людей на центральній площі Загреба в ніч на 1 липня відзначили вступ Хорватії до Євросоюзу – національна музика, танці та вистави, що ілюструють історію країни. Опівночі над площею піднялися прапори ЄС, а митні пости на кордоні зі Словенією та Угорщиною були ліквідовані.
«Хорватія повертається на своє законне місце в центрі Європи, – заявив глава Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу в офіційній промові, що супроводжувалася криками натовпу і оплесками. – Хорватія приєднується до союзу цілком підготовленою».
Країна пройшла ряд важливих змін, підкреслив він. «Хорватія – приклад решті країн регіону. І як член Євросоюзу тепер вона буде допомагати іншим йти по її шляху», – продовжив Баррозу. Першою країною, якій Загребу належить показувати дорогу, ймовірно стане її противник по Балканській війні початку 1990-х – Сербія, з якою ЄС почав переговори.
Самій Хорватії знадобилося 10 років на виконання вимог ЄС – реформування судової системи, боротьбу з корупцією та видачу військових злочинців Гаазькому трибуналу. «Чарівність приєднання до ЄС – це реформи, які нам вдалося провести, – вважає віце-прем’єр Невен Міміца. – Це було нелегко». Членство в ЄС, за його словами, надасть сили і політичну волю для продовження руху по шляху реформування.
Хорватія поки не входить ні в єврозону, ні в Шенген.
В останній країна розраховує вступити в 2015 році.
Десятирічна підготовка так і не вивела економіку Хорватії на рівень ЄС. Економіка не зростає з 2008 року. Безробіття сягає 20%, а молодіжне безробіття – майже 52%, що є одним з найвищих показників в ЄС.
Економіка Хорватії знаходиться в рецесії. ВВП за підсумками 2012 року склав 44 млрд євро, скоротившись на 2% і продовжує падати. За перший квартал 2013 року ВВП втратив 1,5% в порівнянні з тим же кварталом 2012 року. ВВП за ПКС на душу населення становить 61% від середнього по Євросоюзу. Дефіцит бюджету становить 4,1%, що вище 3%, встановлених як верхня межа для країн-членів ЄС.
Проте експерти називають побоювання, що в ЄС вступила ще одна Греція необгрунтованими. Оскільки Хорватія не буде членом єврозони, механізми порятунку на неї поширюватися не будуть.
«Платникам податків Німеччини, як і будь-яким іншим платникам податків, не потрібно думати, що тепер доведеться витрачати гроші на Хорватію», – сказала віце-прем’єр Весна Пусіч.
Агентство Bloomberg розмовляло зі студенткою Діаною Мілошевич. Вона побоюється, що упередження проти хорватів в ЄС буде складно подолати. «Боюся, ми не зовсім готові і конкуренція зруйнує нас», – каже вона. «Не всі з ентузіазмом сприйняли наш вступ, – цитує The Wall Street Journal вчительку із Загреба Ладу Даміані. – Наша економіка не ідеальна, у нас багато безробітних і люди побоюються, що на наш ринок хлине додаткова робоча сила зі Східної Європи». Європа, зі свого боку, побоюється зворотного.
Євросоюз публічно торжествує, але країни ЄС вже вибудовують бар’єри проти Хорватії.
Сім з 27 країн ЄС минулого тижня ввели дворічне обмеження прийому на роботу громадян Хорватії – Бельгія, Німеччина, Нідерланди, Австрія, Великобританія, Словенія та Іспанія. Після закінчення цього терміну рішення може бути продовжено на три, а потім ще на два роки. Хорватські громадяни зможуть влаштовуватися на роботу в цих країнах тільки за старою процедурою – на підставі двосторонніх угод і за квотами на дозволи на роботу.
«Ми не знаємо чого чекати від приєднання, – каже фермер Драгута Бодіч. – Краще б ми залишалися самі по собі».
Катерина Меремінська
За матеріалами:
Газета.Ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас