В Україні - кредитний бум — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

В Україні - кредитний бум

Кредит&Депозит
7903
Слово з шести літер «кредит» зараз усе частіше зустрічаєш на парканах, стовпах, вікнах вагонів метро і рекламних табло. Складається враження, що гроші самі йдуть до рук. Невже ми стаємо країною фінансового достатку? Але на вчорашній зустрічі з керівництвом Верховної Ради та главами парламентських фракцій Президентові Віктору Януковичу довелося відбиватися: «Що стосується нагнітання страхів чи роздмухування пристрастей з приводу можливого соціально-економічного колапсу в Україні. Така постановка питання недоречна, тому що вона не підкріплюється фактами». Якщо вірити президентському сайту, то, продовжуючи, Янукович підкреслив, що в першому кварталі цього року відбулася певна стабілізація темпів зростання внутрішнього валового продукту. Крім того, за його словами, зберігається тенденція до зниження кредитних ставок для бізнесу. «Ми чекаємо поступового пожвавлення ділової активності», — запевнив Президент.
Хто тут, кажучи мовою криміналу та правоохоронців, допустив «косяк»: чи то сам Президент, чи то його помічники з економіки, чи то копірайтери сайту — немає великого значення. Погано те, що про зростання ВВП сьогодні просто не йдеться. Можна говорити лише про певну стабілізацію темпів його падіння (за перший квартал 1,1%). І радіти цьому в економістів якось не заведено. Під великим питанням і заява Президента про те, що продовжується зниження кредитних ставок для бізнесу. Так, Нацбанк днями на 0,5% знизив облікову ставку. Але як скоро хвиля від цього сигналу докотиться до реального сектора економіки ще невідомо.
Про це сказав «Дню» директор із продажів фінансової компанії «КредитМаркет» Денис Раковський. «На жаль, зміна облікової ставки Нацбанку не так сильно позначається на вартості кредитних ресурсів, як за кордоном, наприклад у США, при зміні ставки Федеральної резервної системи. У нас на вартість кредитних ресурсів у першу чергу впливає вартість депозитів фізичних осіб. Кредитні ставки у нас знизяться лише після того, як станеться здешевлення депозитів. І тоді можна буде відчути зниження вартості всіх видів кредитування».
Експерти компанії «КредитМаркет» зауважують, що в Україні сьогодні, з одного боку, — бум зростання кредитів готівкою: беззаставних нецільових і на придбання побутової техніки, а також за допомогою кредитних карт. А з іншого — деяке зниження реальної вартості цих кредитів, тобто так званої ефективної ставки. Якщо в січні цього року таких кредитів було видано на 7,7 мільярда гривень, то в травні — вже на 9,8 мільярда. «Індекс КредитМаркет готівковий» (середня по ринку ефективна ставка по беззаставних нецільових кредитах готівкою), який восени минулого року складав 22,85% річних, до квітня цього року знизився до 7% і поки зберігається на цьому рівні.
Інша справа з кредитуванням на купівлю автомобілів. За прогнозом компанії, цього року відповідні кредити залишаться практично на рівні минулого року — близько 4,4 мільярда гривень (без урахування лізингу і автокредитування вживаних авто). Відповідний індекс почав зростати влітку минулого року з відмітки 41,9%, досягнувши в січні 2013 року майже 46,5%, а потім почав знижуватися, і на початок квітня ефективна ціна позикових автогрошей складала 42,5%. Але на цьому процес здешевлення автокредитів закінчився.
Таке ж складне становище і на ринку іпотеки. Як зауважують в «КредитМаркет», вплив державної програми субсидування іпотеки поки невеликий. Якщо за п’ять місяців минулого року було видано один мільярд 236 мільйонів гривень нових іпотечних кредитів, то за такий же час поточного року 849 мільйонів. Згідно з очікуваннями, за рік буде видано 3,7 мільярда гривень, що на 10% менше, ніж торік. Але ефективна вартість кредитів зараз не знижується і застигла на позначці 25%.
2013 рік, як прогнозує генеральний директор компанії «КредитМаркет» Катерина Мелеш, «буде роком беззаставних високоризикових і високомаржинальних кредитів». За її словами, такий прогноз продиктований з одного боку, рівнем вартості кредитних ресурсів, що складається, а з іншого — ризиками, викликаними відсутністю в Україні єдиної системи кредитних історій.
Усе це здається допустимим. Експерти компанії «КредитМаркет» навіть говорять, що на споживчих кредитах можна буде непогано заробити. Але виходить, що і зростання зарплат, і вміст кредитного портфеля країни витрачається не на відтворення в Україні і не на створення нових робочих місць, а в основному на придбання імпортних товарів. Реальний же сектор вочевидь страждає від безгрішшя через труднощі у кредитуванні. Про це свідчить хоч би те, що промислове виробництво в країні з січня по травень скоротилося на 5,2%, порівнюючи з таким же періодом минулого року. І такий кредитний бум зараз у споживчому секторі, країні в цілому, скоріше за все, далеко не на користь і не по кишені.
Віталій Княжанський
За матеріалами:
День
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас