Джоні проти скевоморфізма — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Джоні проти скевоморфізма

Технології&Авто
4248
10 червня в Сан-Франциско стартувала WWDC, щорічна конференція Apple для розробників, – і стартувала, як звичайно, з показу новинок. Головною новинкою стала операційна система iOS 7. Присвоювати новим продуктам визначення «самий» – вельми в характері Apple, але тут слідом за яблучним підприємством повторили всі кому не лінь: «Це саме радикальне оновлення за всю історію операційної системи».
Скляний, олов’яний, дерев’яний
Разюча відмінність iOS 7 від iOS 6 і більш ранніх версій зумовлена насамперед тим, що у «операціонок» різні батьки. До осені 2012 року системою командував Скотт Форстолл (Scott Forstall) – ветеран Apple, який почав співпрацювати зі Стівом Джобсом ще в часи компанії NeXT. У жовтні 2012 року Форстолл, тоді старший віце-президент з iOS, відправився у відставку. Опала топ-менеджера стала нехай і несподіваною, але легко зрозумілої – її пов’язали з провальним додатком «Карти» в iOS 6.
Форстолл зберіг головуючу посаду консультанта при Apple, але кермо влади iOS передали іншим людям: Siri і «Карти» звалили на Едді Кью (Eddy Cue), програмні розробки взяв на себе Крейг Федеріго (Craig Federighi), а місія проектування інтерфейсу дісталася Джонатану айву (Jonathan Ive).
З цієї трійці новопризначенців Айв, мабуть, був відомий публіці найкраще. В Apple він пропрацював стільки ж, скільки Форстолл, але займався проектуванням не софта, а «заліза» – всі знали, що «Джоні», як називають дизайнера в ЗМІ, намалював iMac, iPod і iPhone.
Таким чином, восени 2012 року перед Айвом постало завдання перенести своє бачення прекрасного з апаратів на програмне забезпечення – читай: позбутися від форстоллівского спадщини в iOS.
Під форстолловскоюм спадщиною розумівся в першу чергу скевоморфізм – оформительское рішення, мета якого полягає в тому, щоб за допомогою текстур, орнаментів чи інших засобів додати одному об’єкту характерні деталі зовнішності іншої. За прикладами далеко ходити не треба: в iOS додаток «Нотатки» завжди імітувало «справжній» паперовий блокнот, «Нагадування» – шкіряний органайзер, «Ігровий центр» – стіл в казино, iBooks – книжкову шафу.
Джоні проти скевоморфізма
Джонатан Айв, як випливало з його інтерв’ю (один із прикладів – травень 2012 року, газета The Daily Telegraph), завжди був противником «скевоморфічного» підходу і, схоже, все свідоме життя чекав відповідного випадку змінити ситуацію.
«Самое значне оновлення»
Нововведення в iOS 7, представленої на WWDC, можна розділити на три умовні категорії: чисто оформлювальні, чисто функціональні і «серединка наполовинку».
До перших, безумовно, відносяться «пласкі» іконки, новий шрифт (повідомляють, що це Helvetica Neue Ultra Light), «крапки» замість «паличок» в індикаторі сигналу «соти», біла, а не сіра, клавіатура та ідеї напівпрозорості і руху (рух – це анімація в додатку «Погода» і колихання фону домашнього екрану при нахилі телефону).
До категорії «серединка наполовинку» належать екран блокування (скажімо «прощавай» оспіваному в патентах горизонтальному повзунку Slide to Unlock), «Центр повідомлень» (фон тепер напівпрозорий, повідомлення рознесені по трьох вкладках), меню Control Center (проведіть пальцем по екрану знизу вгору і побачите, теж на напівпрозорому фоні, кнопки Wi-Fi, Bluetooth, нічного режиму, ще багато чого і – головне! – ліхтарика) і всі штатні додатки з iOS – від «Пошти» до «Камери».
Джоні проти скевоморфізма
Штатні програми, з одного боку, змінили зовнішність, а з іншого – отримали по кілька нових функцій: App Store – автопоновлення додатків і інтернет-радіо, «Камера» – фільтри і квадратні знімки, галерея – сортування фото по місцю і часу, браузер Safari – режим «батьківського контролю» та підтримку сховища паролів iCloud Keychain, Siri – додаткові голоси, здатність шукати в Bing, Твіттері і «Вікіпедії» і вміння змінювати налаштування пристрою.
У число функціональних нововведень у iOS увійшли підтримка протоколу AirDrop, інше управління багатозадачністю (тепер система обчислює, які програми користувач використовує найчастіше, а які – рідше, і відповідним чином розставляє пріоритети), можливість блокування небажаних контактів і захист від злодіїв.
Джоні проти скевоморфізма
Захист не дозволяє зловмисникові реалізувати природне бажання – перетворити чужий телефон у свій власний. Якщо він спробує відключити функцію “Знайти iPhone» або стерти пам’ять телефону, система запитає у нього дані власника: Apple ID і пароль. Поки інформація не буде введена, працювати з вкраденим апаратом у повноцінному режимі буде не можна. Втім, є всі шанси вважати, що хакери винайдуть шляхи обходу.
Попередня версія iOS 7 для розробників вийшла в день анонса – 10 червня. Фінальна версія з’явиться восени. Система остаточно залишить за бортом власників старих пристроїв – її можна буде встановити тільки на смартфони iPhone 4, 4S і 5, планшети iPad 2, 3 і 4 і плеєри iPod touch п’ятого покоління.
Від «фе» до «вау»
Очевидно, що з таким-то набором змін iOS 7 стала самою спірною мобільною «операційкою» в історії Apple. За перші кілька годин «сімка» отримала діаметрально протилежні відгуки – хтось хвалить її за вишуканість і лаконічність, попутно зізнаючись в любові Джонатану Айву, а хтось волає до пам’яті Джобса і погрожує перейти на Android.
Якщо з шанувальниками все більш-менш зрозуміло, то до відгуків супротивників прислухатися цікавіше. Перше, у чому дорікають Apple і особисто Айві, – зрада принципів «класичної» iOS. Мовляв, у скевоморфізмі, дарма що страшне слово, немає нічого поганого – за рахунок паралелей з реальним світом система і iPhone у свій час і “заграла”.
Багато хто побачив у зовнішності iOS 7 надмірну легковажність – можливо, через велику кількість на домашньому екрані кричущих кольорів (ядрено-червона «Музика», отруйно-фіолетовий iTunes, яскраво-зелений «Телефон», майже всі кольори веселки в іконці Game Center). Самий м’який і що майже не зачіпає нічиї права відгук – «операційна система для дівчат».
Джоні проти скевоморфізма
Третє і найпоширеніше обвинувачення – у запозиченнях. У Мережі з’явилося відразу кілька трактатів, де аналізується «походження» тих чи інших функцій iOS 7. Найчастіше пишуть, що перемикання між додатками Apple «скопіювала» з webOS, перемикання між екранами всередині програми за допомогою верхнього меню – з BlackBerry 10, Control Center – з Android, інтерфейс «Пошти» – з програми Mailbox, іконки – з Nokia N9, «Погоду» – зі смартфонів HTC, ну а плоский інтерфейс – з Windows 8.
Гучними заявами не гребують не тільки «аналітики», але і конкуренти. Ось віце-президент Nokia Юрки Розенберг (Jyrki Rosenberg) з серйозною міною оголошує, що його компанія запустила стрімінговий сервіс в 2011 році, і додає: «Здається, Apple продовжує грати в доганялки». Єхидні користувачі тут же нагадують поважному фіну, що Spotify цілком собі успішно працює аж з 2006 року.
Утримуючись від ухилу в ненависть або обожнювання, зазначимо таке. По-перше, iOS 7, схоже, дійсно перший великий продукт Apple, спроектований без благословення Стіва Джобса. По-друге, компанія віддала перевагу піти по шляху експериментів, а не по дорозі «перевіреної класики». По-третє, логіку системи зберегти вдалося – нововведення таки швидше доповнюють «стовпи» iOS, ніж вступають з ними в протиріччя. По-четверте, складно переключатися з малювання залізок на малювання софта – тому Айву можна пробачити зображену на іконці “Налаштувань” конфорку.
Светлана Чістякова
За матеріалами:
Лента.РУ
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас