Канцлерка в гумових чоботях — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Канцлерка в гумових чоботях

Світ
1839
Повінь 2002 року забезпечила тодішньому канцлерові Ґергарду Шредеру перемогу на виборах. Тепер схожу долю пророкують його колишній супрениці – канцлерці Анґелі Меркель.
Федеральні землі, охоплені повінню, перетворилися на майданчик передвиборної боротьби. Анґела Меркель днями особисто відвідала постраждалі від стихії Саксонію, Тюрингію та Баварію. Мас-медіа ряніють світлинами: Меркель на вулицях Пассау разом із солдатами на рятувальних роботах. Меркель тисне руки жертвам повені. Меркель у літаку зосереджено споглядає затоплений регіон. Або тримає мішок із піском серед сліпучих спалахів фотокамер.
Для дослідника комунікацій та PR-фахівця Клауса Кокса це означає не стільки допомогу, скільки політичну боротьбу. Адже за три з половиною місяці відбудуться вибори до Бундестагу й парламенту Баварії. “Стихійне лихо охоче використовується, бо з часів усесвітнього потопу та Ноя повінь є символом безпосередньої загрози. При цьому себе можна подати як рятівника”, – аналізує фахівець.
“Ми чекаємо допомоги від тих, кому довірили владу”
Попередній федеральний канцлер Ґергард Шредер робив те саме ще у 2002 році напередодні своїх перевиборів. Тоді на Ельбі розігралася велика повінь. Шредер, який за даними соцопитувань програвав разом зі своєю парламентською більшістю із соціал-демократів та “зелених”, особисто прибув до охопленого лихом регіону в чорних гумових чоботях та зеленому дощовику. На думку Клауса Кокса, це забезпечило йому перемогу на виборах. “Це свідчить, що політика інсценізації, яку приписують Шредеру, вельми успішна”, – вважає експерт.
Спостерігати за моделями поведінки політиків у надзвичайних ситуаціях можна і на прикладі США. Приміром, ураган Катрина у серпні 2005 року став однією з невдач тодішнього президента Джорджа Буша. Він перервав свою відпустку лише на третій день після початку лиха, створивши собі імідж поганого кризового менеджера. Натомість Барак Обама поводився зовсім по-іншому, борючись незадовго до своїх перевиборів 2012 року з ураганом Сенді. Як тільки сталася біда, Обама вирушив до постраждалого регіону, а його дружина збирала пожертви для тамтешніх дітей. На цьому фоні головний суперник Обами, республіканець Мітт Ромні, перетворився на статиста. На думку політтехнолога Клауса Кокса, така роль “світить” і суперникові Меркель. “Ми чекаємо допомоги від тих, кому довірили владу”, – зауважує експерт.
Суперник у безвиході
Суперник Меркель, соціал-демократ Пеер Штайнбрюк, має мало політичної влади і змушений поступитися роллю “рятівника” Меркель. Поки вона здійснювала “турне” затопленими районами, він займався цілком буденними справами. Замість жертв повені політик спілкувався з берлінськими студентами про принципи зовнішньої політики Німеччини. Поміж тим згадав і про жертв катастрофи.
“Як людина, яка довго мешкала в будинку понад Рейном, я маю дуже конкретні уявлення про те, що це означає, коли твій будинок затопило, і ти маєш із цим боротися”, – сказав Штайнбрюк. Він бажає постраждалим сили для приборкання катастрофи і виступає за швидку й небюрократичну допомогу, яку сам не може надати. Усе це виглядає не надто переконливо, зауважує Клаус Кокс.
Природні катастрофи – це “час влади”, а не опозиції. Але холодне співчуття, яке демонструє кандидат у канцлери Штайнбрюк, не додає симпатій його партії, каже фахівець. “Це нудні, холодні й пусті балачки, шарм касового апарата… Виборча кампанія Штайнбрюка почалася погано і, на загальний подив, він примудрився зробити її ще гіршою”, – вважає політтехнолог. На його думку, не поїхати до кризового регіону було фатальною помилкою Штайнбрюка. “Думаю, результат виборів уже визначений”, – каже експерт.
У потрібний час у потрібному місці
Інші політичні партії теж намагаються брати участь у боротьбі з катастрофою й бути присутніми в новинах. Ліві пропонують у зв’язку з величезними втратами тимчасово послабити боргові “гальма”, тобто межі бюджетних витрат центральних і місцевих органів влади. Зелені нагадують, що, крім невідкладної допомоги, треба вкладати гроші в довгострокові захисні протипаводкові споруди. А ліберали вимагають виплачувати жертвам повені додаткову допомогу.
Усі ці вимоги були сформульовані в далекому від затоплення урядовому кварталі Берліна, коли канцлерка вирушила до постраждалих земель. Пропозиції загубилися на фоні її візиту до Саксонії, Тюрингії та Баварії. У той час, як керівник фракції демократів Райнер Брюдерле застеріг від “політичного туризму” в затоплені регіони, PR-фахівець Клаус Кокс вважає це формою такого собі “інсценованого реаліті-шоу”. “Той, хто під час повені поділяє почуття жертв, урешті-решт матиме великий політичний успіх”, – підсумував експерт.
Рихард Фукс, Аніта Грабська
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас