Експортна монополія "Газпрому" може закінчитись вже цього літа — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Експортна монополія "Газпрому" може закінчитись вже цього літа

Енергетика
2189
В історії “Газпрому” можливі зміни. У найближчі місяці російський концерн може втратити монополію на експорт скрапленого газу. Експерти кажуть, це лише початок.
У Росії на повну потужність розробляють нормативні документи, які частково позбавлять “Газпром” експортної монополії. Йдеться про лібералізацію експорту скрапленого природного газу (СПГ) на зовнішні ринки. Серед прихильників цього рішення – незалежний виробник газу компанія “Новатек” та державна компанія “Роснефть”, котру очолює наближений до Володимира Путіна Ігор Сечін.
Експерти вважають, що у кращому разі “Газпром” позбавлять експортної монополії лише на ринку країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону (АТР), в гіршому – концерну ще й доведеться всерйоз коригувати свою політику у європейському напрямкові.
“Антигазпромівське” лобі посилилось
Розмови про скасування експортної монополії “Газпрому” розпочались давно. Компанія “Новатэк” (контролюється Леонідом Міхельсоном та Геннадієм Тимченком), що реалізує проект “Ямал-СПГ” вартістю 20 мільярдів доларів, у 2010 році уклала із “Газпромом” договір на експорт газу зі свого ямальського майданчика. Однак комісійні, які попросив “Газпром”, становили, за різними оцінками, від 2 до 5 відсотків від виручки. Після цього “Новатэк” почав регулярно заявляти про своє бажання самостійно експортувати газ.
Несподівано кілька місяців тому компанія здобула підтримку від найпотужнішого лобіста, голови “Роснефти”, колишнього куратора паливно-енергетичного комплексу в уряді Ігоря Сечіна. У “Роснефти” поки що проектів з СПГ немає, однак нещодавно компанія отримала 40 ліцензій на шельфові ділянки, де є запаси 21 трильйон кубометрів газу. Тож можна припустити, що зовсім скоро виробництво скрапленого газу стане одним з нових видів діяльності “Роснефти”.
Якщо незалежні виробники газу отримають можливість експортувати його хоча б у країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону, великих втрат “Газпром” не зазнає, так вважає Ігор Сечін. Голова “Роснефти” на початку 2013 року сказав: “Пропоную провести лібералізацію експорту СПГ, виробленого з газу родовищ, частково або повністю розташованих на територіальних водах континентального шельфу, що на півостровах Ямал та Гидан”.
Страх конкуренції
Тож вже з 2013 року профільні відомства, зокрема, міністерство енергетики Росії, почали роботу над нормативною базою, яка позбавить “Газпром” експортної монополії. За неофіційними даними, перші підсумки цієї роботи можуть бути представлені вже протягом найближчих місяців. У самому Міненерго говорять про те, що будуть готові коментувати це питання не раніше червня.
У “Газпромі” ж визнають, що беруть участь в обговоренні питання, хоча саму ініціативу і не підтримують. “В умовах кризових явищ у світовій економіці можлива конкуренція між виробниками російського газу на цільових ринках. Це призведе до зниження цін і зменшення обсягу грошових надходжень до бюджету країни”, – заявили DW в управлінні інформації концерну.
За словами експертів, “нагорі”, напевно, усвідомлюють ризики, а тому скасування монополії на експорт блакитного палива будуть впроваджувати поетапно. “Спочатку вона торкнеться тільки поставок до країн АТР, а Європа, як і раніше, залишиться “вотчиною” Газпрому”, – пояснив DW Дмитро Чернядєв, нафтогазовий аналітик компанії “Альфа-Капітал”. – Влада побоюється, що дозвіл експорту СПГ до Європи створить зайвий конкурентний тиск на європейському ринку і призведе до подальшого зниження цін”.
“Путін санкції не дає”
Навіть якщо “Газпром” втратить монополію на експорт скрапленого газу тільки на азіатському напрямку, це не означає, що концерну не доведеться в перспективі коригувати свою політику глобально. Лібералізація експорту СПГ – це тільки початок, вважає незалежний аналітик Дмитро Лютягін.
“За розрахунком Мінекономрозвитку, в 2015-2016 роках ціни на газ на російському внутрішньому ринку зрівняються з європейськими. У цьому випадку сенс в експортній монополії зникне, і перед незалежними виробниками відкриються нові повноцінні можливості продажу за кордон газу, в тому числі трубопровідного”, – зазначив Лютягін в інтерв’ю DW. За словами експерта, це призведе до конкуренції, а значить, “Газпрому” вже зараз варто готуватись до роботи в реальних ринкових умовах.
Директор Інституту енергетичного розвитку Сергій Пікін вважає, що скасування монополії на експорт СПГ позиції “Газпрому” не похитне, адже не це основний вид діяльності підприємства. Натомість варто було б замислитись про реальні проблеми з ринками збуту, додав Пікін. “Необхідно гнучко реагувати, інакше є шанс втратити значну частку ринку, достатньо подивитися на приклад України”, – попереджає експерт. За його словами, коригування контрактів з європейськими покупцями неминуче.
Поки “Газпром” має здебільшого політичний захист, упевнений голова Фонду національної енергетичної безпеки Костянтин Симонов. За його словами, цілком очевидно, що почалася неабияка боротьба концерну з “Роснефтью”, який виступає не лише за скасування експортної монополії “Газпрому”, але й навіть за його розподіл. Однак, резюмує Симонов, все залежить від рішення Володимира Путіна. “А Путін санкції поки не дає”, – вважає аналітик Симонов.
Євлалія Самедова, Катерина Луцька
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас