Російський консул викликав міжнародний скандал, нагадавши кримським татарам про їхню "зраду" під час війни — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Російський консул викликав міжнародний скандал, нагадавши кримським татарам про їхню "зраду" під час війни

5135
Прем’єра українського історичного фільму призвела до міжнародного скандалу. Генеральний консул РФ у Сімферополі, рекомендувавши російській делегації не відвідувати перегляд картини про депортацію кримських татар у Велику Вітчизняну війну, що спотворює, на його думку, історичну правду, обурив цей народ. А пізніше і зовсім “образив”, детально пояснивши, що саме йому не сподобалося в цьому кіно.
“22 травня в МЗС був викликаний старший радник посольства РФ в Україні В.Ліхачов, до відома якого було доведено факт стурбованості української сторони у зв’язку з некоректними висловлюваннями генерального консула РФ у Сімферополі В.В.Андрєєва проти представників кримського-татарського народу в Україні”, – йдеться в заяві українського МЗС. У відомстві висловили сподівання, що думка російського дипломата не збігається з офіційною позицією РФ.
Скандал навколо висловлювань генконсула вибухнув днями, коли дипломат рекомендував російській делегації, запрошеній на прем’єру фільму “Хайтарма”, не відвідувати захід. Картина оповідає про “трагічну дату в історії кримськотатарського народу – 18 травня 1944 року – сталінську депортацію татар”, йдеться в описі на офіційному сайті фільму. Одним з головних героїв представлений льотчик, двічі герой Радянського Союзу Аметхан Султан, що за фільмом став свідком трагічних подій. Продюсером картини виступив російський мільярдер, власник кримськотатарського телеканалу ATR Ленур Іслямов.
На прем’єрний показ були запрошені військові льотчики і бойові товариші Аметхана Султана, в тому числі з Росії, проте після бесіди в генконсульстві відразу кілька гостей, які прибули до Криму за рахунок організаторів прем’єри “Хайтарми”, відмовилися йти в кінозал, обурюється місцеве видання “15 хвилин”, яке також пов’язують з Ленуром Іслямовим.
“Запишіть і прокручуйте будь-якому кримському татарину”
Коли кримськотатарські журналісти звернулися до генконсула за роз’ясненнями, російський дипломат без натяків пояснив, у чому причина його невдоволення кінофільмом. Підкресливши, що визнає подвиг двічі героя Султана, він висловив переконання, що автори фільму навмисно представили події травня 1944 року в спотвореному вигляді, не пояснивши їх підґрунтя.
“Росія не могла бути представлена на прем’єрі фільму, що спотворює правду про Велику Вітчизняну війну”, – заявив Володимир Андрєєв в інтерв’ю телеканалу ATR.
Обурившись заявою дипломата про те, що причиною депортації кримських татар стала їх співпраця у війну з фашистами, ведуча ATR Ліля Буджурова назвала слова генконсула “образливими” і спробувала урезонити Андрєєва: “Як то кажуть, я Солженіцина не читав, але я його засуджую”.
“Якби це був багатосерійний фільм, з 20 серій 17 були б про подвиг радянського народу, радянських солдатів, легендарних льотчиків, і дві серії були б про питання співпраці з фашистськими окупантами осіб кримськотатарської національності і завершальна, можливо, серія про депортацію, трагедію і державні злочини радянського керівництва, я б пішов на цей фільм, – заявив Андрєєв і осадив журналістку, що порадила йому не повторювати образи, про які сперечаються вже 69 років. – Ваших порад я не потребую”.
“Я щось нове сказав?.. Все, що я сьогодні сказав, це абсолютно офіційно. Ось запишіть і прокручуйте будь-якому кримському татарину… Моє слово і слово Росії повинно звучати, має бути відомим. У тому числі моє інтерв’ю сьогодні, це щоб правда про Велику Вітчизняну війну звучала. У тому числі ті епізоди, які… замовчуються, в цьому фільмі їх немає, – заявив генконсул. – Як я кажу, що це був державний злочин, я й кажу, що певне пояснення повинно бути дано, чому цей державний злочин, депортація, було скоєно… Коли немає великої картини, це збочення і тренування зради”.
Кримські татари ополчилися на російського дипломата
Після такого інтерв’ю кримські татари ополчилися на дипломата. Так, 22 травня біля будівлі Генерального консульства РФ пройшов пікет, в якому взяли участь кілька десятків людей, що скандували: “Нащадки НКВС, геть з нашої Батьківщини!” – і погрожували закидати Андрєєва яйцями. Національні ЗМІ почали навперебій хулити генконсула, ті ж “15 хвилин” обізвали дипломата “печерним татарофобом”. А в Меджлісі заявили, що татар почали труїти sms: нібито функціонери партії “Русское единство” масово розсилають жителям Криму повідомлення, в яких тиражують висловлювання генконсула.
“Русское единство”, втім, офіційно стало на захист Андрєєва. Лідер партії Сергій Аксьонов пообіцяв зібрати біля диппредставництва альтернативний мітинг. “Особисто я не побачив якоїсь образи в заявах генконсула, підведення під загальну гребінку всього кримськотатарського народу”, – заявив політик.
Депортація кримських татар 18-20 травня 1944 року була проведена НКВС за рішенням державного комітету оборони, підписаним Йосипом Сталіним, наводить УНІАН історичну довідку. Причиною виселення називалося дезертирство кримських татар з Червоної армії, співпраця з німецькими окупантами і розправи над радянськими партизанами.
За різними даними, були депортовані від 183 до 188 тисяч кримських татар, більша частина – до Узбецької РСР. Масове повернення татар на півострів розпочалося наприкінці 1980-х – початку 1990-х років. У 1989-му Верховна рада СРСР ухвалила декларацію “Про визнання незаконними і злочинними репресивних актів проти народів, що піддалися насильницькому переселенню, і забезпечення їх прав”. З 1993 року в Криму 18 травня відзначається як День пам’яті жертв депортації. У кримській автономії на даний час живуть близько двох мільйонів людей, з них близько 270 тисяч – татари.
За матеріалами:
NEWSru.com
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас