Українська економіка - сподівання тільки на врожай — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Українська економіка - сподівання тільки на врожай

Аграрний ринок
1947
Експерти ЄБРР критикують брак структурних реформ в Україні. Крім того, міжнародні фінансисти радять Україні послабити гривню та подбати про сільське господарство.
Уряду в Києві нема чому тішитися, якщо ознайомитися з висновками, які роблять стосовно економічної ситуації в Україні експерти Європейського банку реконструкції та розвитку. “Останнім часом нічого суттєвого не відбулося, а потреба у структурних реформах досягла критичного рівня”, – зазначив в інтерв’ю Deutsche Welle провідний радник ЄБРР Антон Усов. На прохання Deutsche Welle він прокоментував зниження прогнозів з боку цієї кредитно-фінансової установи відносно України. За словами Усова, промислове виробництво, зокрема в хімічній, металургійній галузях та галузі важкого машинобудування, не демонструє суттєвого зростання, а українська влада не зовсім переймалася економікою.
Напередодні стало відомо, що ЄБРР вдруге за останні півроку погіршив прогнозні показники розвитку української економіки. За даними експертів банку, ВВП України зростатиме не на один відсоток, як прогнозувалося раніше, а складе лише 0,5%. Про це йдеться в оновленому звіті ЄБРР регіональних економічних перспектив. Раніше Міжнародний валютний фонд погіршив прогноз динаміки ВВП України до нульового рівня, а Світовий банк – до 1%.
Втрачений рік і зовнішні чинники
“Минулий 2012 рік був втрачений. Структурні реформи не проводились. Країна переймалася лише передвиборчим процесом”, – констатував представник ЄБРР. Як наслідок іноземні інвестори так і не дочекалися усунення бюрократичних перепон, послаблення податкового тиску та вирішення проблем на митниці. “Прямі інвестиції в Україну минулого року так і не прийшли. З загального обсягу 96% іноземних інвестицій походили з Кіпру, тому через це у нас є певні перестороги”, – підкреслив Усов.
Однак окрім внутрішніх чинників на Україну вплинули і зовнішні фактори, зокрема уповільнення економічного зростання в Росії та в Єврозоні, на ринки яких “зав’язана” українська економіка. За словами Головного економіста ЄБРР Еріка Берглофа, таке уповільнення стало “тривожним нагадуванням усьому регіону про необхідність активізувати структурні реформи, що були припинені з початком кризи”.
Для України – це нагальна потреба, але, як наголошують аналітики, наразі бажання щось кардинально змінювати уряд не демонструє, хоча раз поза раз запевняє міжнародні структури, що проведення реформ є для нього пріоритетом.
Ставка на зерно
Водночас, зауважують у ЄБРР, врятувати ситуацію в Україні певним чином можуть аграрії. Якщо сільське господарство запрацює на повну силу, то воно “підтягне” й інші галузі,і до кінця року ситуація може стабілізуватися, каже Усов. У банку сподіваються, що це дозволить Україні на початок 2014 року покращити ВВП до 2,5%.
Аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь також вважає, що цьогорічний врожай зернових може кардинально змінити ситуацію, адже Україна може непогано заробити на експорті збіжжя, допоки на українську металургійну продукцію не має попиту за кордоном. “Падіння в українській промисловості обумовлене падінням зовнішнього попиту на металургійну продукцію. І поки не варто очікувати покращення в промисловості”, – зауважив Жолудь.
Разом з тим, погодні умови зараз не надто сприятливі для збирання щедрого урожаю. Українські фермери нарікають на посуху. Тож сільське господарство може не виправдати сподівань, і тоді українська економіка продовжуватиме “вільне падіння”. Таким чином, на думку коментаторів, як не крути, а без структурних реформ Україні не обійтися.
Гривня падатиме?
Оцінки українських експертів збігаються з песимістичними висновками міжнародних аналітиків. Послаблення гривні значною мірою могло б покращити ситуацію і дати поштовх пожвавленню кон’юнктури, переконані фахівці з ЄБРР. “Девальвація – могла б стабілізувати українську економіку”, – наголошує представник Європейського банку реконструкції та розвитку Усов.
Втім навряд, що на таке зважиться український уряд, припускає Олександр Жолудь. Він певен, що всі економічні передумови для ослаблення національної валюти є, але немає політичної волі проводити таку політику, яка може “розчарувати” виборців.
Лілія Гришко
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас