Опубліковано найдавніший і найбільш чіткий "портрет" Всесвіту (ФОТО)


Європейське космічне агентство (ЄКА) опублікувало найдавніший і найбільш чіткий “портрет” Всесвіту – якщо пояснювати максимально спрощено, так виглядає “відбиток” її світла в найперші частки наносекунди після Великого вибуху. Це зображення – перший найбільш деталізований результат обробки даних, зібраних орбітальною обсерваторією Planck. За допомогою своїх надчутливих приладів вона досліджує космічне мікрохвильове фонове випромінювання, яке ще називають реліктовим.


фото spaceinimages.esa.int

“Помаранчеві плями і блакитні плями на карті – це ділянки більш і менш щільної матерії, розпізнані по випромінюванню, – цитує Euronews Яна Таубера, який входить до наукової групи зі збору та інтерпретації матеріалу. – Так було на самому початку. Згодом вони розвивалися, стаючи десь ще щільнішими, десь втрачаючи щільність. Потім щільні згустки матерії утворили зірки, зірки – галактики, а галактики – скупчення галактик”.

Для вчених в галузі космології ця карта Всесвіту – справжня “золота жила інформації”, діляться вони з The Daily Mail. У найперші секундні частки після свого народження Всесвіт перебував у стані кварк-глюонної плазми – інакше кажучи, являв собою густий “бульйон” протонів, електронів і фотонів, що взаємодіяли при температурі близько 2700 градусів Цельсія. Коли протони й електрони об’єдналися, формуючи атоми водню, вивільнився той самий світ, який показує карта. Як відомо, Всесвіт стрімко розширився, внаслідок чого цей світ сьогодні “розтягнувся” на довжини мікрохвиль.

“Портрет” Всесвіту на основі даних Planck – це, фігурально кажучи, телебачення у високій роздільній здатності проти стандартного телебачення, пояснює директор Департаменту астрофізики NASA Пол Херц, якого цитує Reuters. На цій карті отримані нові важливі деталі видно кристально чітко.

Завдяки цим даним вдалося з’ясувати, що Всесвіт старший, ніж думали, на 100 мільйонів років. Насправді вік становить, мабуть, близько 13,8 мільярда років. Також, на подив учених, виявилося, що Всесвіт розширюється повільніше, ніж вони вважали.

Крім того, виявилося, що таємнича темна матерія становить 26,8% Всесвіту – майже на одну п’яту більше, ніж думали. Всього лише 4,9% припадає на весь видимий Всесвіт, включаючи планети, зірки і галактики. Решта 69% – це невідома темна енергія – її обсяг виявився трохи меншим, ніж передбачалося.

У цілому нові дані вписуються в звичні уявлення про зародження Всесвіту, але є й ті, що спантеличують фахівців. Наприклад, однією з характеристик реліктового випромінювання є високий ступінь ізотропності – іншими словами, вважається, що властивості випромінювання однакові у всіх напрямках. Однак Planck показав, що все не так передбачувано.

“Ми виявляємо, що на нашій карті є учасники, які ведуть себе не так, як ми очікували, – говорить Траубер. – От, приміром, так звана холодне пляма, – ділянка, де температура випромінювання нижча. Ми помітили, що в цьому районі сигнал слабшає, тобто зафіксували деяку аномалію. Виходить, що наша теорія вже не універсальна”.

Супутник дав вченим багату поживу для роздумів: звідки взялися ділянки з меншою температурою? Що це означає в історії еволюції Всесвіту? Чи не спростовують нові дані саму ідею Великого вибуху? Чи можливо, що Всесвіт існував і до нього?

“Ми бачили спірні дані, не передбачені існуючою теорією походження Всесвіту і її найпростішими варіаціями, – вказує професор астрофізики Джордж Ефстатіу. – Тож цілком можливо, що у нас хибні уявлення про події, можливо, ми помилилися, і ніякого стрімкого розширення після вибуху не було. Цілком можливо, що Всесвіт існував і до Великого вибуху і ми можемо знайти якісь сліди цього”.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Все, що ми знаємо про:euronews
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua