1094
Гіперінфляція
— Валюта
Гіперінфляція – інфляція з високими або надзвичайно високими темпами. У різних джерелах вказуються різні критерії. Це може бути зростання цін більше10 разів (+900%) на рік; більше 50% на місяць (тобто в 129,7 разів рік); понад 100% за 3 роки (тобто понад 2% на місяць протягом 3 років ).
Гіперінфляцію виділяють в окремий вид, оскільки вона веде до розвалу товарно-грошового обігу та фінансової системи країни через втрату довіри до грошей. Гроші втрачають свою природну роль в економіці як міри вартості, засобу обігу, засобу нагромадження, засобу платежу.
Період гіперінфляції позначає кризу в державі. Гіперінфляцію можуть супроводжувати дефолт за боргами держави, масові банкрутства, максимальне збільшення бартеру і відмова від використання грошей, зубожіння населення через неможливість робити накопичення.
В ході гіперінфляції, як, наприклад, під час Громадянської війни в Росії, або Німеччині початку 1920-х років, грошовий обіг часто поступається місцем натурального обміну. Еквівалентами починають бути ліквідні товари, внутрішня вартість яких не залежить від державної політики: вільно конвертована валюта, благородні метали, деякі товари (горілка, сигарети, цукор). Наслідком може стати доларизація економіки, коли іноземна валюта (найчастіше в XX столітті і до кризи 2008 року це був долар США) широко застосовується для операцій всередині країни або окремих галузей, аж до повного витіснення національної валюти (що й сталося в Зімбабве). Одним зі способів збереження заощаджень за часів гіперінфляції може стати покупка (як у Туреччині) будматеріалів для повільного зведення якихось будівель. Такий «довгобуд» дозволяє вкладати грошові надлишки в товар – цегла, цемент та інше без необхідності подальшого їх продажу – їх завжди можна використовувати для будівництва в міру накопичення. Але зазвичай люди змушені витрачати свої гроші на закупівлю чого-небудь, не звертаючи уваги на реальну необхідність, що збільшує попит і піднімає ціну.
Деградація грошової системи, знецінення заощаджень і боргових облігацій веде до економічного спаду, в результаті якого виробництво товарів різко падає, що призводить до нового зростання цін через зниження пропозиції на ринку.
При підготовці словника використовувалася інформація з відкритих джерел в інтернеті
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною