ЗМІ: Україна шукає способи зупинити Південний потік — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

ЗМІ: Україна шукає способи зупинити Південний потік

Енергетика
1243
Київ намагається добитися того, щоб ЄС не надавав привілеїв “Південному потоку”. Таким чином і без того дуже дорогий проект стане практично неможливо профінансувати, пише газета Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Україна, це визнають навіть члени її уряду, є “енергетичним наркоманом”. Її застаріла важка промисловість споживає газ як залежний – наркотичні речовини. І, як будь-який наркоман, вона повністю залежна від свого дилера. Росія – головний постачальник енергоносіїв Києву – останнім часом і поводила себе як дилер. Кілька разів суперечки про ціни на “зілля” закінчувалися “газовими війнами” з багатотижневим припиненням постачань посеред зими. Після останнього загострення у 2009 році Україна платить практично найвищі ціни на газ в Європі. Це виснажує бюджет країни, і Росія без найменшого докору вміло використовує цю ситуацію.
У 2010 році Москва продавила в обмін на тимчасову знижку на газ договір про збереження бази російського ВМФ, який повинен був покинути Севастополь в 2017 році, до 2047 року. Сьогодні ціни значно перевищили рівень, зафіксований в угоді, а Росія продовжує наступ: Україна повинна вступити в Митний союз, у якому домінує Кремль. Це повинно остаточно зірвати зближення Києва з Європою і знову перетворити Україну, що проголосила в 1991 році незалежність, на сателіта Росії.
Президент Янукович у всьому копіює свого колегу Путіна, коли мова йде про придушення української опозиції. Однак сам він не прагне перетворитися на дрібнопомісного князька милістю Москви. Влада в Києві все більш активно намагається вивільнитися з задушливих обіймів Росії.
Тепер Україна перейшла в наступ. Київські політики вже не перший місяць в Європі намагаються перекреслити плани російського монополіста “Газпрому”, націлившись на улюблене дітище Путіна – газопровід “Південний потік”. Якщо Москві вдасться реалізувати цей проект, вона поставить Києву остаточний мат.
Щоб зірвати реалізацію “Південного потоку”, Україна намагається домогтися того, щоб ЄС не надавав операторам газопроводу привілеїв. Схоже, “Газпром” намагається домогтися винятків із тих правил загальноєвропейського ринку, які передбачають допуск всіх учасників ринку до майбутнього газопроводу. Якщо ці правила будуть дотримані, то, на переконання української сторони, і без того дуже дорогий проект стане практично неможливо профінансувати. А якщо і вдасться, то у “Газпрому” не буде очікуваного високого прибутку від монопольного використання труби. Наскільки сильно цього бояться в Москві, стало помітно під час останнього візиту канцлера Меркель до Росії. Тоді, повідомляли ЗМІ, президент Путін наполягав на тому, щоб не поширювати на “Південний потік” правила ЄС, оскільки це “не цивілізовано”.
Згідно з ухваленими в Євросоюзі правовими директивами, винятки із загальних правил можна зробити в тому випадку, коли економічний проект сприяє “розвитку конкуренції” або збільшенню “безпеки газопостачання”. “Південний потік” не відповідає цим критеріям, впевнені в Києві, а служить лише виконанню геополітичних цілей Росії. Мається на увазі повернення України в сферу впливу Москви.
Схоже, в Єврокомісії аргументи українців зустрічають з розумінням. Хоча свого часу ЄС надав виняток з правил операторам “Північного потоку”, у випадку з “Південним потоком” в Брюсселі поки не готові йти на поступки. Комісар ЄС з енергетики Гюнтер Еттінгер хоча і не є “ворогом” проекту, але і не вважає його “пріоритетним”, кажуть у Єврокомісії. Причина: путінський газопровід, хоча і відкриває новий шлях доставки газу, та не сприяє посиленню незалежності Європи.
У боротьбі між європейськими “газовими наркоманами” і східноєвропейськими “дилерами” Єврокомісія могла б стати свого роду собакою, яка шукає наркотики. Очевидно, Брюссель уже вийшов на слід – шляхів доставки “зілля”, через яке виникають газові війни.
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас