933
Російський бізнес буде нарощувати "апетит" на українські активи в 2013
— Фондовий ринок
Крім обмеженого кредитування і “мертвого” ринку облігацій в українських компаній намітилася ще одна проблема – практично недоступний для них ринок IPO (публічні розміщення акцій на фондових біржах). У поточному році прихильність до українського бізнесу з боку інвесторів на західних біржах вичерпалася.
Причиною цього послужила як достатньо складна ситуація у світовій економіці, так і стурбованість з приводу перспектив економіки України. До того ж, показники українських компаній, що розмістилися раніше, також не вражали. У результаті у Варшаві відбулося лише одне “українське” розміщення – судноплавної компанії KDM Shipping.
Та й воно розчарувало. “Була розміщена лише чверть запланованого обсягу по нижній межі вартісної оцінки. Це чіткий індикатор нинішнього ставлення закордонних інвесторів до пропозицій з України”, – говорить директор департаменту інвестиційно-банківських послуг ІК “Альтана Капітал” Павло Мішустін.
Індекс українських акцій на Варшавській біржі WIG-Ukraine відображає охолодження інтересу інвесторів до наших компаній
У наступному році ситуація кардинально не зміниться. “Кон’юнктура ринку капіталу та боргового фінансування у 2012 році була вельми несприятливою, і чекати радикальної її зміни в 2013 році навряд чи варто, принаймні, в 1-му півріччі”, – прогнозує Юрій Костоглодов керуючий партнер ICOM Capital.
Взявши до уваги вже згадувані проблеми із залученням коштів на внутрішньому ринку облігацій і кредитування компаніям залишиться або перечікувати складний період, абияк справляючись власними силами, або шукати альтернативи, серед яких варто виділити прямі та венчурні інвестиції.
Ринок облігацій в Україні в 2012 скоротився знову, а минулі розміщення носили технічний характер
“Буде зберігатися певна активність Private Equity фондів, стратегічних інвесторів, які в ситуації, що склалася, можуть зробити досить вигідні придбання”, – вважає Юрій Костоглодов, відзначаючи, правда, що в більшій мірі це може торкнутися угод, переговори щодо яких вже давно почалися.
При цьому не виключено, що частина компаній буде просто продаватися. У цьому році на українському ринку кількість операцій M&A (злиття-поглинання) з українськими активами зросла в 5 разів. Найбільш знаковою стала купівля інтернет-гігантом Google української IT-компанії Viewdle.
Незважаючи на складну економічну ситуацію, інвестори бачать потенціал низки українських компаній, а криза дає їм можливість увійти в капітал за вигідною ціною. Просто за відсутності публічних розміщень їх тимчасово будуть підміняти угоди в приватному порядку. Апетит на такі угоди повинен, в першу чергу, рости в наших сусідів.
На кредити розраховувати особливо не доводиться: вони дорогі – 20-30%, і короткі – на поповнення оборотного капіталу
За словами Павла Мішустіна, в даний час дійсно спостерігається активізація російських компаній. Як відзначає керуючий партнер московського інвестиційно-фінансового брокера Best Credit Finance Роман Кокшаров, українські компанії і самі стали частіше поглядати у бік півночі в пошуках інвестицій.
“У нас є три клієнта (українські компанії – “Дело”). Сектори різнопланові. Один – банківський сектор, другий – будівельна компанія, третій – логістичний центр на 15000 кв.м. Ціна питання у середньому 15 млн. доларів. Зараз займаємося пошуком зацікавлених осіб в придбанні, інвестуванні”, – говорить він.
Скупу статистику українських IPO можуть підправити все ті ж росіяни. У поточному році Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку України вже їздила в Москву, попередньо обговоривши можливість розміщення українських паперів на Московській біржі ММВБ-РТС, яка давно претендує на роль регіонального лідера.
На відміну від іноземців, росіянам легше оцінювати вартість українського бізнесу. “Якщо ідеї подвійного лістингу отримають підтримку НБУ, і будуть проведені коректування валютного законодавства, середні за розміром компанії зможуть спробувати свої сили на російському майданчику ММВБ-РТС”, – вважає Павло Мішустін.
За матеріалами: Діло
Поділитися новиною