1356
Український середній клас виріс удвічі - ЗМІ
За останні роки український середній клас виріс вдвічі, став на ноги і прагне визначати політику та економіку країни – так само, як у західних демократіях, пише журнал Корреспондент.
Видання констатує, що спад економіки і політичні катаклізми стали поштовхом для появи тут сильного середнього класу: за 12 років нового століття середній клас в країні зріс майже вдвічі і зміцнів матеріально.
Сьогодні “середняками” можна назвати вже чверть українців, хоча на початку століття їх частка ледь перевищувала 10%, а напередодні кризи-2008 ця цифра в Україні навіть наблизилася до 30%.
Журнал пише, що саме після цієї позначки, за оцінками деяких західних соціологів, середній клас в будь-якій державі починає відігравати роль стабілізатора суспільства і двигуна економічного розвитку.
Варто нагадати, що на Заході ж “середньокласники” становлять 60-80% населення і є скелетом демократичного суспільства.
Українські “середні” переживають не тільки зростання, але і якісну трансформацію: їх цінності і пріоритети стають все більш західними, пише Корреспондент, і пояснює, що цьому посприяли помаранчева революція і пережита чотири роки тому криза.
Нещодавно американські експерти з Pew Research Center провели масштабне дослідження цінностей мешканців 13 країн (включаючи Україну), де середній клас досяг критичної маси або активно зростає. Виявилося, що за ціннісними критеріями українці вже доросли до своїх західних “однокласників”. У цій групі, наприклад, набагато більше людей, для яких важливі демократичні цінності.
Внутрішня модернізація і зростання кількості представників середнього класу приводить аналітиків до думки, що зараз Україна переживає один з найважливіших періодів розвитку.
“Ми бачимо, як середній клас створюється. І це найважливіша новина останніх пари років і найважливіша подія української економіки останніх п’ятнадцяти [років]”, – говорить Євген Глібовицький, керівник експертної компанії Промова, що досліджує цінності українців.
Корреспондент пише, що, якщо вірити самим українцям, сьогодні до середнього класу належить кожен другий з них. Такі результати дали опитування, проведеного соціологами з Центру Разумкова.
На думку аналітиків, подібна самооцінка дещо завищена. В даний час дослідники відносять до середнього класу українців з доходами не нижче $2 тис. на сім’ю, які, як правило, мають вищу освіту, є високооплачуваними найманими працівниками або володіють власним бізнесом, а властиві їм високі стандарти споживання можуть “довести” наявністю в господарстві таких товарів тривалого користування, як, наприклад, автомобіль. З урахуванням усіх цих критеріїв ряди реальних “середньокласників” дещо рідшають.
Хоча навіть за всіх цих умов частка середнього класу в структурі суспільства виявиться відчутною: за підсумками дослідження, проведеного навесні 2012-го дослідницькою компанією GfK, 23,6% співвітчизників відповідають перерахованим вище критеріям.
Причому за 12 років їх чисельність зросла вдвічі – в 2000-му, згідно з результатами національного дослідження середнього класу, проведеного соціологами Міжнародного центру перспективних досліджень та GfK, до середнього класу належало 11,4% українців.
За матеріалами: Корреспондент.net
Поділитися новиною