1824
Миші-мутанти залякали міністра Присяжнюка
— Аграрний ринок
Міністерство аграрної політики почало масову перевірку в Україні насіння зернових рослин на предмет наявності в них генномодифікованих організмів. Виною тому - "сенсаційні" відкриття французьких учених про вплив ГМО на живі організми. Провідні телекомпанії Європи в один голос оголосили ці дослідження "першим підтвердженням" шкідливості продуктів генної інженерії. Довели це вчені своїм "секретним експериментом" (про який до початку вересня ніхто не знав), під час якого два роки годували піддослідних мишей ГМО-кукурудзою. Миші померли нібито від раку, який спровокували (згідно з оприлюдненою версією) саме ГМО-організми в кормах.
"У зв'язку з цим ми зараз проводимо масову перевірку і насіння, що імпортується, і насіння, яке є", - розповів журналістам міністр Микола Присяжнюк. А щоб розповідь була більш переконливою, додав: Україна запросила фахівців міжнародного рівня, щоб провести наукову конференцію та обговорити з науковцями та фахівцями перспективи генномодифікованої інженерії. "Нам знадобиться три місяці, щоб провести тотальний аналіз та ухвалити рішення", - заспокоїв громадськість міністр.
Чому через понад тиждень після висновків французів український Мінагропрод занепокоївся впливом ГМО-кукурудзи на мишей - не зовсім зрозуміло. Тим більше, що до моменту появи цього коментаря міністра Присяжнюка науковий світ "розбомбив" в пух і прах достовірність результатів вчених з Caen University. Мовляв, процедури проведення дослідів були не дотримані, багато маніпуляцій даними, непрозоре фінансування, вибірковий підхід (використовувалася тільки кукурудза американської компанії Monsanto), некоректні трактування. Тобто, науковий світ результати "дослідження" не прийняв. На відміну від України, яка тут же вирішила влаштувати "велику ревізію" продавцям насіння.
"Всі ці висновки французьких учених - просто "чорний піар" проти нашої компанії. Це вже не перший випадок, майже щороку з'являються такі "сенсації". Кому це на руку? Багатьом, хто задіяний у виробництві продуктів харчування. Що ж стосується наших поставок в Україну, то ГМО-насіння ми не завозимо - заборонено законом", - розповів "Коментарям" Микола Бойко, менеджер з реєстрації в СНД продуктів компанії Monsanto, яка і стала об'єктом французької сенсації.
Ця американська компанія, один з найбільших світових виробників ГМО-продукції, в кінці 90-х минулого століття намагалася налагодити вирощування в Україні "мутованої" картоплі. Але невдало. Згідно з офіційною версією, після заборони на розробку ГМО продукції компанія припинила тут свої експерименти. І тепер у розмові з виданням Микола Бойко тільки вітає рішення аграрних чиновників перевірити продавців насіння. "Це має допомогти нам зрозуміти, що відбувається у нас на цьому ринку. Адже не секрет, що в Україні неофіційно багато вирощується ГМО-рослин", - говорить він.
За підрахунками директора інформаційної компанії "ПроАгро" Миколи Верницького, сьогодні в Україні, незважаючи на офіційну відсутність ГМО-продукції, "мутованою" є практично вся вирощувана соя і більше половини кукурудзи. Значна частина чужорідних "організмів" міститься вже в наших цукрових буряках, ріпаку та картоплі. А значить, ГМО масово присутні і на прилавках магазинів. Тим більше в українській реальності виходить, що писати на продуктах харчування "без ГМО" можна майже безкарно - штраф за неправдиву інформацію досить символічний.
"А ті, у кого в продукції ГМО скрізь і поруч, просто не пишуть "без ГМО". Ви бачили колись таке маркування на дешевій ковбасі?" - запитує Верницький.
За прогнозами генерального директора асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Володимира Лапи, сьогодні в Україні, "ГМО-перевірка" Мінагропроду, в першу чергу, вдарить по імпортерах насіння. "Саме їх зараз почнуть перевірять на предмет ГМО-організмів. Звичайно, з різних культур - різний відсоток імпорту насіння. Наприклад, по тій же кукурудзі ми імпортуємо близько 30-40%. Головне питання - а що ми будемо робити далі, після перевірки? Нам пора уже визначитися, ми визнаємо ГМО чи продовжуємо з ним воювати", - розповів "Коментарям" Володимир Лапа.
До речі, сам міністр Микола Присяжнюк ще кілька років тому (у бутність керівником аграрного комітету Верховної Ради) визнавав, що відсоток ГМО-продукції в Україні дуже значний. Однак, згадав про цю тему через три роки, коли ввімкнув телевізор. Тому що до цього чиновники палець об палець не вдарили, щоб розібратися в ситуації.
"Вважаю, всі ці заяви Мінагропроду, - пускання пилу в очі. Адже велика частина ГМО-насіння заходить в країну шляхом контрабанди, або під виглядом випробувальних зразків, або за іншими схемами.
Якщо ми перевіримо насіння і знайдемо в ньому ГМО, то потрібно буде відповісти, а як вони сюди потрапили? А тут вже питання до людей з Митниці, до тих же чиновників Мінагропроду", - спрогнозував розвиток подій "Коментарям" Микола Верницький.
Поки ж у світі немає однозначної відповіді - шкідливі чи корисні ГМО-продукти для людини. Однак, в цю "тему" вже вкладені (як прихильниками, так і противниками) мільярди доларів, І безпека людини відіграє тут далеко не першу роль.
В Україні ж нова кампанія з виявлення "мутантів" може перерости тільки в чергову (вигідну ревізорам) перевірку продавців насіння. Тим більше, у самих чиновників Мінагропроду на цю "родючу частину ринку, є особливий погляд. А перед виборами його можна подати в правильному телесюжеті.
Юрій Школяренко
За матеріалами: Коментарі
Поділитися новиною