0 800 307 555
0 800 307 555

Європа дає кредит Україні після чесних виборів


Європа дає кредит Україні після чесних виборів

Вчора представництво Євросоюзу в Україні оприлюднило інформацію про підсумки зустрічі Валерія Хорошковського з комісаром ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Штефаном Фюле. У документі йдеться про важливість підготовки до парламентських виборів і проведення реформ. Тим часом джерела "Ъ" зазначають: найбільш жорстку дискусію сторін викликало питання, зовсім не згадане в повідомленні ЄС.

Ще до візиту Хорошковського Кабмін спробував виконати критерії, встановлені ЄС для відновлення фінансової допомоги Києву. З цією метою в п'ятницю Конституційна асамблея відступила від своїх планів роботи та затвердила урядовий законопроект про розширення конституційних повноважень Рахункової палати.

В уряді стверджують, що це призвело до успіху в переговорах про розблокування макрофінансової допомоги (МФП) у розмірі 610 млн євро. За словами джерел "Ъ", Києву вдалося довести свою відповідність всім технічним умовам, зафіксованим у двосторонніх документах. "Ми виконали всі критерії для підписання меморандуму з ЄС. Залишався останній пункт - ми мали почати конституційну процедуру з зміни повноважень Рахункової палати, і ми її почали", - розповів один із співрозмовників "Ъ".

МФП передбачає виділення європейськими фінансовими інституціями пільгового кредиту на 25 років. "За цією програмою кредитуються країни, які мають значний дефіцит у торгівлі з Євросоюзом. Фактично ЄС дає в борг для того, щоб ми зберігали можливість купувати європейські товари. Саме тому у них настільки привабливі умови", - пояснив "Ъ" один з українських дипломатів. Раніше в Києві сподівалися на розблокування секторальної бюджетної підтримки (на сьогодні заморожено 167 млн євро), але в цьому питанні переговори не принесли успіху, оскільки головна вимога ЄС - про приведення закону про держзакупівлі до європейських норм - залишилася невиконаною.

На переговорах по МФП розгорнулася дискусія про те, чи виконано вимогу про "співпрацю з Міжнародним валютним фондом". Українська сторона знайшла юридичну зачіпку - в двосторонніх документах йдеться, що у країни-одержувача повинна бути "програма з МВФ", але не уточнюються вимоги про успішність співпраці з фондом. "У нас є програма, просто по ній не виділяються транші. В термінології МВФ нашу програму не можна навіть назвати "призупиненою" - вона як і раніше "чинна", - пояснило джерело "Ъ".

За словами іншого представника української делегації, ЄК погодилася з доводами Києва, але висунула додаткову політичну умову для запуску програми: "У підсумку вони заявили: гаразд, підпишемо меморандум, але після виборів. Спочатку необхідно побачити, як ви їх проведете".

Отримати коментар Єврокомісії вчора не вдалося, але один зі співрозмовників "Ъ" в Брюсселі зазначив, що позиція ЄК у відповідності з європейською адміністративної ієрархією повинна бути підтверджена країнами-членами ЄС, в даному випадку - міністрами фінансів (в рамках Ради ЄС) . "ЄС в будь-якому випадку враховує не тільки формальні критерії, але й політичну ситуацію", - зазначило джерело. Один зі співрозмовників "Ъ" в українському уряді підтвердив, що в понеділок Брюссель також наполягав на праві Ради ЄС брати до уваги політичні критерії.

Посилання на політичні мотиви дає Євросоюзу можливість для маневру в майбутньому, але в Кабміні впевнені, що нових критеріїв, крім пов'язаних з виборами, не з'явиться. При цьому співрозмовник "Ъ" в Кабміні вважає необхідність проведення чесних виборів безальтернативною. У разі ж якщо Брюссель залишиться незадоволеним парламентською кампанією, буде зірвана не тільки попередня домовленість про МФП - за словами джерела "Ъ", це буде мати "катастрофічні наслідки" для всього спектру взаємин України та ЄС.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua