В Україні обсяг готівкових коштів досяг мінімального рівня — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

В Україні обсяг готівкових коштів досяг мінімального рівня

Валюта
2026
Обсяг готівкових коштів в Україні досяг мінімального рівня за останні десять років. Банкіри розраховують на подальше зростання безготівкових платежів, оскільки їх обслуговування обходиться дешевше. Однак поки цьому заважають низький рівень довіри громадян до банківської системи і великі обсяги обороту коштів у тіньовому сегменті економіки.
Станом на 1 серпня частка готівкових коштів у загальному грошовому обороті України склала всього 27,9%, що є найнижчим показником за останні 10 років, повідомила в п'ятницю заступник голови Нацбанку Віра Ричаківська. Втім, домогтися цього вдалося не завдяки активізації безготівкових платежів, до чого прагнуть регулятор і банкіри, а через недостатньо швидке зростання обсягу готівки відносно всієї грошової маси - 4,6% проти 5,1%.
На 1 серпня загальний обсяг готівкових коштів склав 219,5 млрд грн, з яких 217,9 млрд грн номіновані в банкнотах - 2,6 млрд шт. При цьому 201,5 млрд грн обігу поза банківською системою. У центробанку поки не розраховують, що безготівкові розрахунки в найближчий час поширяться на всі платежі. "Якась частина готівки, звичайно, знаходиться в тіні, але велика частка забезпечує нагальні потреби населення", - говорить Віра Ричаківська.
Учасники ринку говорять, що основним чинником гальмування розвитку безготівкових розрахунків залишається недовіра населення до банківської системи. Україну ще чекає тривала робота для того, щоб досягти рівня безготівкових розрахунків на розвинених фінансових ринках. Для порівняння, у США частка безготівкових розрахунків складає близько 90%, в Євросоюзі - 91%, Китаї - 93,8%, Південній Кореї - 97,8%. Згідно з дослідженням Government E-Payment Adoption Ranking, Україна посіла 60-е місце за рівнем розвитку електронних платежів серед 62 досліджуваних країн в 2011 році, обігнавши лише Уганду і Нігерію.
Значна частка готівкового обігу пояснюється популярністю нелегального працевлаштування громадян. "Потрібно враховувати, що у нас багато хто отримує зарплату неофіційно, в конвертах. У роздрібному товарообороті повз каси проходить 200-250 млрд грн, які незрозуміло звідки беруться і куди йдуть", - зазначає директор Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА Олександр Карпов.
Для розвитку безготівкових розрахунків найближчим часом з'являться нові стимули. У червні Верховна рада схвалила в першому читанні законопроект N10656, яким Нацбанку надається право встановлювати ліміти для готівкових розрахунків населення. Банки підтримали цю ініціативу, оскільки обслуговування готівкових платежів обходиться їм дорожче, ніж безготівкових через необхідність оплачувати послуги інкасаторів, касирів, утримувати сховища і сейфи. У найближчі дні очікується схвалення цього закону в цілому.
"Від того, наскільки ефективно банки впровадять у щоденний вжиток українців пластикові картки, регламентувавши виправдані обмеження на суми готівкових розрахунків, залежить і процес мінімізації тіньової економіки. Як відомо, в тіні на сьогоднішній день, за різними підрахунками, перебуває від 35% до 50% національного бізнесу, - говорить перший заступник голови правління Укргазбанку Станіслав Шлапак. - Мінімізація цієї частки - чи не основне на сьогоднішній день завдання як виконавчої, так і законодавчої влади. Але сам по собі показник - менше 30% готівкових коштів - вже свідчить про певні позитивні зрушення в цьому напрямку".
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас