Євро - не 12


Євро - не 12

У другий тиждень липня євровалюта обвалилася відносно долара до мінімуму за останні два роки. До середини четверга, 12 липня, під час торгів курс євро впав нижче позначки 1,22 дол/євро. Останній раз таке курсове співвідношення фіксувалося 30 червня 2010 року.

Перед цим протягом місяця курс опускався нижче позначки 1,2 дол/євро. Багато аналітиків тоді прогнозували, що євро досягне паритету з доларом вже до кінця 2010 року. Проте цього не сталося.

Причина нинішнього падіння євровалюти - боргова криза, що триває в єврозоні. Останнім часом в епіцентрі проблем знаходиться Іспанія, а якщо точніше - банківський сектор цієї країни. У червні іспанська влада звернулася до Євросоюзу з проханням надати 100 млрд євро на підтримку банківського сектора.

Міністри фінансів єврозони домовилися про виділення країні 30 млрд євро вже в липні. Проте іспанські банки в останні місяці змушені все більше покладатися на фінансування Європейського центрального банку (ЄЦБ), оскільки приватні інвестори неохоче кредитують компанії фінансового сектора проблемних країн єврозони.

Чутки про розпад зони євро мають все більше підстав. Так, згідно з недавнім опитуванням, більше половини фондових торговців очікують цієї події вже в 2013 році. Під розпадом єврозони мається на увазі вихід з валютного союзу хоча б однієї країни. Серйозність становища констатують і самі європейські політики.

"Нинішня ситуація небезпечна, дуже небезпечна", - заявив прем'єр-міністр Фінляндії Юркі Катайнен. Він сказав, що теперішнє становище нагадує йому травень 2010 року, коли Греція вперше опинилася на межі краху і "коли становище євро було настільки ж похмурим". Політик також зазначив: "Тоді загроза тотальної катастрофи була страхітливою. Таке ж становище і зараз".

За результатами останнього дослідження Bank of America Merrill Lynch, яке наводить агентство Bloomberg, першими покинути єврозону можуть, як мінімум, три країни: Греція, Італія та Ірландія. При цьому, на думку аналітиків інвестбанку, Італія та Ірландія мають більше причин для виходу з єврозони, ніж Греція.

Падіння євро на міжнародних ринках привело до істотного послаблення єдиної валюти і відносно гривні. Зокрема, минулого тижня на українському ринку готівкової валюти курс євро до гривні вперше за останні роки опустився нижче 10 грн/євро. Вранці в п'ятницю, 13 липня, банки приймали готівкову євровалюту в середньому за 9,80 грн/євро, а продавали - за 9,95 грн/євро.

Від девальвації євро страждають вітчизняні вкладники, які тримають в євровалюті майже 3 млрд євро депозитів, що становить майже 9% депозитного портфеля громадян. При цьому позичальників, які взяли кредити в євро і можуть виграти від його девальвації, серед фізичних осіб не так багато - менше 1% кредитного портфеля.

Так чи інакше, мабуть, найбільших втрат зазнає Нацбанк, який на початок 2012 року тримав в євровалюті приблизно 30% своїх золотовалютних резервів.

Зазначимо: у червні резерви регулятора продовжили скорочуватися (у тому числі у зв'язку з девальвацією євровалюти) і склали вже 29,3 млрд доларів. До речі, минулого тижня НБУ оприлюднив показники роботи валютного ринку в червні. Як виявилося, за цей місяць, на який випало проведення Євро-2012, фізичні особи здали банкам готівкової валюти всього на 1,1 млрд доларів. Всупереч прогнозам і очікуванням, це навіть менше, ніж в травні, коли цей показник склав 1,3 млрд доларів.

Нагадаємо: в Нацбанку прогнозували додатковий приплив валюти від "футбольних" туристів в розмірі 1 млрд доларів. Тепер же чиновники регулятора змушені пояснювати, чому їх прогноз не виправдався. Наголос робиться на те, що левова частка валюти надійшла в безготівковому вигляді.

"От якби приїхало багато росіян, а не шведів з картками, тоді обсяги операцій з обміну валют були б більшими", - виправдовувався минулого тижня Олександр Дубихвіст, директор департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку НБУ.

Дмитро Гриньков

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua