ЄС представив план економічних реформ на 10 років


ЄС представив план економічних реформ на 10 років

Євросоюз представив 10-річний план економічних реформ, створений за участю голови Єврокомісії Жозе-Мануеля Баррозу, Президента Європейської ради Германа ван Ромпея і голови Європейського центрального банку Маріо Драгі, передає ВВС.

Пропозиції влади ЄС зведені в один документ, який отримав назву "На шляху до більш ефективного економічного та монетарного союзу" (Towards a Genuine Economic and Monetary Union).

За словами Ромпея, ініціативи влади ЄС є пропозиціями, а не жорстким набором вимог Брюсселя до держав ЄС. Президент Європейської ради зазначив, що сподівається на досягнення компромісу на саміті ЄС 28-29 червня 2012 року.

У свою чергу, голова Єврокомісії Баррозо підкреслив, що основним принципом майбутніх реформ стане принцип "більша єдність передбачає більшу відповідальність".

Завдяки заходам, які пропонуються, зона євро вже в найближчі десять років перетвориться на повноцінний фіскальний, банківський і політичний союз. Документ, зокрема, передбачає розширення повноважень єврочиновників з контролю рівня держборгу і бюджету країн зони євро аж до виписування штрафів порушникам.

Спочатку план містив більш радикальні пропозиції, проте Німеччина внесла правки, і неугодні їй заходи були виключені. Документ був значно урізаний після редактури німецькими чиновниками, які викинули всі незручні головному контрибутору Європи пропозиції.

В цілому проект спрямований на перетворення зони євро на політичний, банківський і фіскальний союз. Щоб домогтися першого, планується посилити централізований контроль фінансів країн. Зокрема, Брюссель буде щорічно визначати допустимий розмір держборгу і дефіциту бюджету. Хоча в документі цей захід і описується як пропозиція до перегляду, на ділі у чиновників достатня кількість інструментів (в тому числі штрафи), здатних переконати уряди прислухатися до їхньої думки. Якщо ж країна розуміє, що перевищить допустиму норму, то їй, щоб уникнути санкцій, потрібен дозвіл Брюсселя.

Зміцнювати банківський союз чиновники мають намір створенням загальноєвропейських гарантій щодо депозитів, а також випуском в середньостроковій перспективі євробондів і використанням коштів зі стабфонду для рекапіталізації банків.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель все ще виступає проти загальної фінансової відповідальності за борги Європи. "Якщо Німеччина здасться, то вона втратить найбільше. Ставки дохідності за німецькими державними облігаціями зростуть, і вся Європа буде змушена брати фінансування під вищі відсотки", - відзначає головний економіст Saxo Bank Стін Якобсен.

Поки ж Німеччина не зважиться на випуск євробондів, Брюссель пропонує випробувати їх бета-версію - короткострокові облігації під гарантії всього декількох країн, а не всього валютного блоку. Крім того, чиновники пропонують ввести спільний банківський нагляд, за який ратує Берлін. При цьому якщо в першій редакції цей орган спостерігав би за діяльністю 8 тис. банків Європи, то в другій - тільки за великими міжнародними банками (таким чином Німеччина убезпечила свою мережу регіональних ощадбанків). Крок у бік фіскального союзу покликані забезпечити стабфонди, які у віддаленій перспективі зможуть викуповувати держборг безпосередньо.

Хоча остаточний проект далеко не такий радикальний, як початковий, проте навіть з його введенням можуть виникнути проблеми. "Якщо б всі ці заходи були вжиті, то Європа, можливо, і була б врятована. Однак Німеччина не хоче більше виділяти кошти, поки не буде посилений контроль фінансів країн, а Франція не бажає поступитися суверенітетом. Якщо країни не підуть на поступки, то підсумок майбутнього саміту буде розчаруванням", - підкреслює аналітик Capital Economics по Європі Дженніфер Маккьюен.

Голова Банку Англії Мервін Кінг критично поставився до ініціатив ЄС. За його словами, влада ЄС за два роки нічого не зробила для ліквідації наслідків кризи. "Вона просто пустила все на самоплив", - сказав Кінг, виступаючи перед парламентом Великобританії.

Раніше, президент Німецького федерального банку Йенс Вайдман висловив сумнів у тому, що єврозона виживе без створення фіскального союзу. "Європейський валютний союз не зможе довго існувати в його нинішній формі. Необхідна ясність щодо того, чи збираємося ми створювати фіскальний союз або будемо і надалі робити ставку на самостійну національну політику в бюджетній сфері, при якій спільна фінансова відповідальність, природно, дуже обмежена", - заявив Вайдман.

30 травня ц.р. Європейська комісія оприлюднила документ, в якому йдеться, що єврозоні слід рухатися шляхом створення "банківського союзу" і розглянути питання прямої рекапіталізації банків за допомогою постійного стабілізаційного механізму ESM.

У той же час, за повідомленням журналу Der Spiegel, європейські інститути розробляють принципи формування фіскального союзу, в якому окремі країни вже не зможуть самостійно накопичувати нові борги. В рамках цього союзу уряди національних держав зможуть розпоряджатися лише тими коштами, які покриваються її власними доходами. Якщо ж їм знадобиться більше грошей, ніж вони самі мають, то їм доведеться просити допомогу у ради міністрів фінансів країн єврозони.

Нагадаємо, що бюджетний пакт, підписаний 2 березня 2012 р. тодішнім Президентом Франції Ніколя Саркозі та головами ще 24 країн ЄС (відмовилися підписати пакт тільки голови Чехії та Великобританії), зобов'язує його учасників мати профіцитний або хоча б бездефіцитний бюджет, причому це правило повинно бути закріплено законодавчо. Витрати держав-учасниць пакту не можуть перевищувати їхні доходи більш ніж на 0,5% ВВП. Порушникам загрожує великий штраф (до 0,1% ВВП), кошти від якого повинні спрямовуватися в Стабфонд Євросоюзу. Додатково зазначається, що країни, державний борг яких перевищує 60% ВВП, зобов'язуються знижувати його як мінімум на 5% на рік.

Для того щоб пакт, покликаний допомогти Європі вийти з боргової кризи, вступив в силу, його повинні ратифікувати щонайменше 12 країн. Поки це зробила тільки Португалія.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua