В українських банках черговий відтік депозитів


В українських банках черговий відтік депозитів

Нові девальваційні побоювання привели в травні до припинення припливу коштів на депозитні рахунки населення, які виросли всього на 38 млн грн. Банки не можуть залучити заощадження громадян навіть високими ставками за депозитами. Через це неможлива видача нових кредитів - портфель гривневих позик зріс лише на 0,9%. Згортання кредитних програм не дозволить банкам бути прибутковими в довгостроковій перспективі, попереджають експерти.

Довіра населення до банківської системи знову знизилася. У травні загальний депозитний портфель громадян зріс лише на 38 млн грн, або 0,011%, повідомили вчора в Нацбанку, тоді як на початку року середньомісячний приріст портфеля становив 6,55 млрд грн. Учасники ринку пояснюють припинення припливу нових внесків зниженням курсу гривні. "Це питання до Нацбанку. Він почав відпускати курс гривні, і долар відразу ж почав зростати на готівковому ринку, тому ніхто не несе в банки гривню (за травень надійшло 243 млн грн. - Ред.) - Всі бояться майбутньої девальвації і думають, що вона вже почалася. Йде відтік депозитів, оскільки населення не розуміє, що буде з курсом, і вкладає гроші в нерухомість і товари, тому що боїться зростання цін", - пояснив голова правління одного з великих банків. У травні курс долара досяг дворічного максимуму - 8,072/8,087 грн/$, після чого в червні його ціна підвищилася ще більше і досягла 8,108/8,113 грн/$.

Цікаво, що, незважаючи на зростання курсу долара, населення не поспішало нести кошти на валютні депозити - їх обсяг скоротився в травні на 205 млн грн. І це при тому, що за травень населення купило у банків іноземної валюти на $1,88 млрд. "Головна причина - це очікування девальвації. Поки паніки немає, але вже незрозуміло, куди рухатися далі - це вичікувальний період", - вважає старший аналітик ІК "Трійка Діалог Україна" Євген Гребенюк. Такі побоювання змусили підприємства скоротити валютну заборгованість у травні на 5,2 млрд грн. "Банки всіма способами мотивують своїх клієнтів конвертувати валютні кредити в гривневі, тому що побоюються високих валютних ризиків", - відзначає Євген Гребенюк.

Одночасно підприємства продовжують забирати свої депозити - тільки за травень на суму 3,86 млрд грн. З початку року вони вже вилучили 16,7 млрд грн. Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що ці кошти зараз виводяться з України через політичні ризики, що зросли в країні. За цих умов банки не можуть нарощувати видачу кредитів. Якщо за підсумками чотирьох місяців загальний кредитний портфель збільшився на 0,1%, то зараз він скоротився на 0,3%, до 790 млрд грн. Втім, гривневі кредити поки ще зростають, хоч і повільно - в травні на 0,9% (з початку року - всього на 2%).

Дефіцит грошей на ринку привів 30-31 травня до стрибка вартості кредитів овернайт до рекордних з початку року 16-17%. Після цього ставки гривневого ресурсу впали до рівня менше 10%, але 15 червня знову підскочили до 16,8%. "Банки залучають депозити під 17-18%. Якщо до них додати казначейську комісію, маржу і хеджування за термінами, то вийде плюс 8%. Ніхто не готовий брати кредити під 26% річних. За такими ставками видаються споживчі позики на дуже невеликі суми - на поточні витрати або мобільні телефони. Крім того, позичальникам, які викликають найменші сумніви, банки кредитів не дають, а надійних клієнтів небагато", - пояснює складну ситуацію перший заступник голови правління ВТБ Банку Віталій Фішер. Пан Охріменко не вважає, що установи зараз будуть піднімати ставки за депозитами ще вище, оскільки у більшості банків ще є ліквідність. "Влітку ділова активність знижується. Тому я бачу ризики саме в припиненні багатьма банками активного кредитування. Цим вони позбавляють себе регулярного доходу, а значить, закладають основу для майбутніх збитків", - попереджає пан Охріменко.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua