НБУ починає тестувати курс гривні на здатність до більшої гнучкості — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

НБУ починає тестувати курс гривні на здатність до більшої гнучкості

Валюта
3125
Національний банк України (НБУ) починає тестувати курс гривні на здатність до більшої гнучкості, але різкої девальвації не буде, вважають банкіри, опитані агентством "Інтерфакс-Україна".
"Той факт, що в поточних умовах ситуативного перевищення попиту на іноземну валюту над пропозицією регулятор не так часто, як це бувало в минулому, проводить інтервенції з її продажу, дійсно може свідчити про поступовий перехід до політики гнучкого валютного курсу", - сказав скарбник Укрінбанку Олег Бронін.
Разом з тим, зазначив експерт, істотної девальвації не відбудеться як мінімум до середини осені.
"Той факт, що у НБУ є достатні резерви для того, щоб згладжувати різкі курсові коливання, вселяє впевненість, що національна валюта буде залишатися стабільною, принаймні, до виборів", - сказав О.Бронін.
При цьому в числі основних чинників, які чинять тиск на гривню, він назвав боргову кризу, що триває в єврозоні і яка може викликати погіршення платіжного балансу та уповільнення темпів економічного зростання.
Начальник відділу аналізу і досліджень Райффайзен Банку Аваль Дмитро Сологуб також вважає, що Нацбанк змінив політику обмінного курсу гривні.
"Судячи з усього, НБУ вирішив штучно не втримувати котирування на незмінному рівні, а дозволити ринку випустити пар, допустивши деяку корекцію курсу, і при цьому мінімізувати втрату валютних резервів", - зазначив Д.Сологуб.
"Ми підтримуємо кроки Нацбанку щодо підвищення гнучкості обмінного курсу, тому що в протилежному випадку НБУ ризикує зіткнутися з потужною хвилею попиту на валюту в серпні-вересні, що може спровокувати паніку за сценарієм осені 2008 року", - додав він.
Д.Сологуб вважає, що серйозних стрибків курсу найближчим часом чекати не варто. "В крайньому випадку, гривня може девальвувати ще на 1-2%", - додав він.
Заступник голови правління - директор департаменту казначейства і фінансових інститутів VAB Банку Сергій Борисов також вважає, що НБУ апробує політику більшої волатильності нацвалюти.
"Вузький коридор (котирувань на міжбанку - ІФ), який ми зараз спостерігаємо, дійсно може свідчити про те, що ринок намагається сам себе відрегулювати... Можна сказати, що політика гнучкого курсу проводиться досить успішно. З одного боку, зростання немає, з іншого - спостерігається певний рух ринку, який намагається намацати опору і знайти рівноважний стан курсу", - сказав С.Борисов.
За його прогнозом, курс гривні найближчим часом буде перебувати в діапазоні 8,1-8,13 грн/$1, а потім може зрівноважитися на позначці 8,1 грн/$1.
Аналітик Укрсоцбанку Тантелі Ратувухері в свою чергу зазначив, що в числі основних причин ослаблення курсу гривні, скорочення пропозиції валюти на ринку у зв'язку з виплатами за зовнішнім боргом уряду і корпоративного сектора, мобілізація урядом і Нацбанком валютних коштів на внутрішньому ринку, а також слабкий приплив валюти за зовнішньоекономічними операціями та збільшення обсягу купівлі валюти населенням. Разом з тим він не відкидає і можливості того, що Нацбанк може тестувати гривню на здатність вільного плавання.
"В принципі, ніяких ознак готовності ні економіки, ні регулятора до вільного плавання національної валюти не спостерігалося останнім часом. Тому за відсутності форс-мажорних економічних обставин можна прогнозувати, що гривня буде перебувати приблизно на нинішньому рівні або трохи нижче, що забезпечить пожвавлення експорту", - додав експерт.
Банкіри розходяться в прогнозах курсу гривні до кінця року.
"Прогноз (до кінця року - ІФ) - 8,04 грн/$1 в разі пожвавлення попиту на український експорт завдяки стабілізації ситуації, перш за все, в єврозоні, а також нормалізації торговельно-економічних відносин з Росією. В іншому випадку - 8,1-8,2 грн/$1. Обвал гривні навряд чи відбудеться, оскільки нинішній рівень може більш-менш влаштовувати як імпортерів, так і експортерів", - сказав Т.Ратувухері.
"Зниження курсу гривні до рівня 8,4-8,7 грн/$1 може відбутися тільки у випадку критичного падіння платіжного балансу і моментального переходу до вільного курсу гривні ближче до грудня", - додав він.
Д.Сологуб вважає, що якщо Нацбанку вдасться здійснити сценарій плавної девальвації, обмінний курс до кінця року не опуститься нижче позначки 8,8 грн/$1.
"За нашими оцінками, такий рівень коригування обмінного курсу повністю відповідає тенденціям платіжного балансу України", - додав він.
Курс гривні з початку поточного року до середини травня залишався відносно стабільним і не виходив за межі 8,0345 грн/$1 - 8,0375 грн/$1, однак з другої половини травня він почав поступово знижуватися. Курс гривні на міжбанківському валютному ринку в червні перетнув позначку 8,1 грн/$1.
Як повідомлялося, днями директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова заявила, що НБУ планує плавно переходити до політики гнучкого валютного курсу.
У Нацбанку вважають прийнятною амплітуду коливань гривні в межах 2,5% по року.
За матеріалами:
Інтерфакс-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас