Євро-2012 в Києві: навіщо закрили ложу Януковича — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Євро-2012 в Києві: навіщо закрили ложу Януковича

3739
Головні стадіони майбутнього чемпіонату Європи з футболу - і київський, і варшавський - спроектували німецькі архітектори. Вони задоволені. А як же корупція і політичний бойкот?
"Творець перед закритими воротами свого дітища - ну, не нонсенс хіба?!" Це риторичне питання, поставлене кореспондентом німецької газети Süddeutsche Zeitung у нарисах про архітекторів, які створили проекти головних стадіонів Євро-2012, може вразити кого завгодно, але тільки не самих архітекторів.
Фольквіну Маргу (Volkwin Marg), який очолює разом зі своїм партнером Майнхардом фон Герканом (Meinhard von Gerkan) одне з найбільших в світі архітектурних бюро GМP, добре знайома така ситуація. Починаючи з генеральної реконструкції берлінського стадіону до чемпіонату світу з футболу 2006 року, він спроектував кілька суперсучасних футбольних арен. В одній тільки Південній Африці стоять три його стадіони, стільки ж в Бразилії і ось тепер - у Варшаві та Києві.
Таємниці будинку-примари
І кожного разу одна і та ж історія: як тільки стадіон побудований (а часом і під час будівництва), інші люди вирішують, чи пускати на його територію архітектора чи ні. Втім, на відвідування ігор чемпіонату Європи, контрамарки або VIP-перепустки Фольквін Марг не претендує. Сам він футбольним фанатом не є. Проте його стадіони - включаючи і київський "Олімпійський", де пройдуть чотири матчі і фінал Євро-2012, - побудовані (або, у всякому разі, спроектовані) з максимально можливим комфортом і для гравців, і для вболівальників.
Дах-мембрана, що представляє собою спеціальну тентову конструкцію, яка розтягнута на структурованих за принципом спиць велосипедного колеса вантових фермах, - найбільший у світі. Напівпрозорий навіс (склотканину виготовили в Німеччині) повністю закриває трибуни, але пропускає денне світло. Що стосується фасаду стадіону, то між скляними панелями залишено вільний простір, через який надходить повітря. Зрозуміло, установки для кондиціювання повітря на стадіоні теж є.
Можна ще довго розповідати про переваги "Олімпійського", але про них вже написано багато і детально. Як - на жаль! - і про 13-поверховий будинок-примару, який стоїть якраз там, де, як припустила би нормальна людина, мав би перебувати головний вхід на стадіон. До останнього моменту навіть самі берлінські архітектори не знали, що ж це "стирчить" біля самого фасаду їхнього стадіону. Готель? Офісний комплекс? І ніхто в Києві, жодна інстанція, ні на якому рівні, не могли дати їм відповідь на це запитання.
Особлива прем'єра
Як ніхто не міг сказати, а хто ж власне дав дозвіл на будівництво цього будинку, який, серед іншого, значно скорочує можливості евакуації зі стадіону. "У Києві VIP-гостей чекає особлива прем'єра, - єхидно зазначає кореспондент Süddeutsche Zeitung, - на стадіон вони будуть проходити через хол готелю". Журналіст якраз і має на увазі вестибюль 13-поверхової київської примари, який, як зараз вже відомо, повинен перетворитися (але тільки через рік!) на чотиризірковий готель Sheraton. Німецький коментатор робить висновок: "Ця історія не дивна в місті, де висотки виростають в районах, в яких суворо заборонено будувати висотки і де нарощують на будинки поверхи, на що ніяке відомство згоди дати не повинно було б".
Втім, про корупцію, про яку пишуть практично всі німецькі журналісти, що розповідають про новий київський стадіон, Фольквін Марг дипломатично воліє не говорити. Ясно, що голова архітектурного бюро, в якому працює понад півтисячі співробітників, не може собі цього дозволити - інакше він ризикує втратити потенційних замовників.
Так, будівництво "Олімпійського" обійшлося відсотків на 30 дорожче, ніж калькулювали автори проекту, але самі архітектори до цього ніякого відношення не мають, їх провини тут немає. Як і в тому (ще одна сумна цифра), що під час реконструкції "Олімпійського" загинуло більше робітників, ніж на будівництві всіх трьох стадіонів Марга в Південній Африці. Тобто техніка безпеки там була поставлена краще, ніж в Україні.
Без політики
Політичну ситуацію в Україні 76-річний "зоряний" архітектор теж вважає за краще не коментувати. Фольквін Марг народився в Кенігсберзі (сьогоднішньому Калінінграді), після школи втік з НДР в Західний Берлін - загалом, пережив у своєму житті чимало серйозних політичних катаклізмів, і, можливо, ще і тому не любить категоричних оцінок. Втім, коли за часів Каддафі архітектурна майстерня GMP отримала з Лівії велике замовлення на проектування виставкового центру і в процесі роботи з'ясувалося, що диктатор буде проводити в ньому паради, Марг та його колеги розірвали контракт. Так що безпринципними їх назвати не можна.
Та й стадіон справді вийшов прекрасний. І є надія на те, що й після чемпіонату Європи з футболу він не стане "білим слоном". Так на професійному жаргоні називають спортивні арени, якщо ті після проведення великих змагань, для яких були побудовані, фактично не використовуються і повільно руйнуються, втрачаючи колишню красу.
Правда, навіть якщо канцлер Німеччини раптом приїде на фінал в тому випадку, якщо в ньому буде грати німецька збірна, вона не зможе гідно оцінити всю пишноту нового київського стадіону, спроектованого її земляками. Справа в тому, що скляний дах над найголовнішою - президентською - ложею робітники закрили каламутною плівкою. Як кажуть, з метою безпеки. Президента треба берегти...
Юхим Шуман
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас