7364
Уряд довів до кризи ще одну галузь
— Аграрний ринок
Зниження обсягів виробництва м'яса на тлі зростання імпорту може розбалансувати і без того не надто благополучний ринок. За даними Держстату, в січні-квітні 2012 р. в Україні вироблено 1 млн. т м'яса всіх видів (у живій вазі), що на 1,6% менше відповідного періоду 2011 р. Спад продемонстрували навіть виробники м'яса птиці (на нього припадає понад 50% в структурі ринку).
Виробництво м'яса птиці охолодженого зменшилося на 5,6% - до 181 тис. т, а морозива - на 27%, до 23 тис. т. Реалізація худоби та птиці на забій, згідно з даними Держкомстату, скоротилася на 1,9% - до 731,4 тис. т у живій вазі в порівнянні з першим кварталом минулого року.
Як зазначають фахівці Українського клубу аграрного бізнесу, така негативна тенденція в українській м'ясній галузі намітилася вперше за три останні роки. "На скорочення вплинуло зменшення поголів'я великої рогатої худоби і свиней у всіх категоріях господарств і скорочення поголів'я птиці в сільгосппідприємствах", - говорить експерт аграрних ринків УКАБ Єлизавета Святківська.
Неминучий наслідок зниження виробництва - зростання цін на м'ясо в країні. За даними Міністерства аграрної політики і продовольства, на початок травня в порівнянні з минулим роком яловичина подорожчала на 14%, свинина - на 15%, курятина - на 16%. Мінімальні та максимальні ціни зафіксовані відповідно: на яловичину I категорії - 26,20 грн./кг і 39,13 грн./кг, свинину ІІ категорії - 28,40 грн./кг і 36,50 грн./кг, м'ясо птиці (кури) - 13,94 грн./кг і 20,10 грн./кг (з ПДВ)
У нинішньому році влада подвоїла свою увагу до тваринницького сектору. Негативні результати роботи галузі змусили чиновників не скупитися на обіцянки всебічної підтримки.
На початку квітня, коли стали відомі невтішні результати роботи аграріїв за перший квартал, прем'єр-міністр Микола Азаров під час засідання Кабміну звернувся до сільгоспвиробників з закликом не поспішати вирізати поголів'я, а почекати дотацій держави. "Сьогодні я можу прямо звернутися до селян: починається отелення, сміливо залишайте на відгодівлю теличок і бичків, а уряд підтримає вас", - заявив прем'єр і пообіцяв в найкоротші терміни розробити механізм дотації "в руки селянину", який буде стимулювати виробництво молока і м'яса.
Основні зусилля держпідтримки будуть спрямовані в найбільш проблемний сектор тваринництва - на утримання великої рогатої худоби. 23 квітня уряд ухвалив рішення про введення виплати спеціальної бюджетної дотації фізичним особам за утримання ними молодняку великої рогатої худоби, який народився в їхніх господарствах, і за його збереження. "За дорученням Кабінету міністрів прийнято рішення протягом травня провести повністю ідентифікацію великої рогатої худоби ветеринарною службою безкоштовно, а з 1 червня приступити до виплат дотацій", - сказав міністр агрополітики та продовольства Микола Присяжнюк.
Суми дотацій такі: за молодняк ВРХ 3-5 міс. - 250 грн./голову, за молодняк 6-8 міс. - 500 грн./голову, за молодняк 9-11 міс. (включно) - 750 грн./голову. Надалі за першими двома категоріями спеціальна бюджетна дотація виплачується фізичним особам за збереження молодняку ВРХ. Її сума становить 250 грн. за кожні три місяці його утримання до досягнення 11 міс.
Обов'язковою умовою отримання дотації є ідентифікація тварини та внесення даних про нього в єдиний реєстр, що по кишені не всім сільгоспвиробникам, якщо поголів'я ВРХ, яке у них утримується, досить велике. Тому Мінагропрод ініціював зниження вартості послуг з ідентифікації і реєстрації великої рогатої худоби та спрощення проведення цих процедур. Зараз вартість одного бланка паспорта ВРХ або ветеринарної картки становить 9,09 грн. За задумом чиновників, вона буде знижена до 4,86 грн. У поточному році планується ідентифікація понад 1 млн. голів великої рогатої худоби, яка утримується населенням.
Як зазначають експерти, стимулюючі заходи уряду навряд чи здатні переломити ситуацію в м'ясному тваринництві в короткостроковій перспективі. "Виробничий цикл в тваринництві досить тривалий. Тому навіть якщо припустити, що всі гроші в повному обсязі дійдуть до адресата, то ефект від цього галузь відчує не раніше, ніж у першому кварталі наступного року", - зазначив аналітик одного з інвестбанків. Проте на той час багато учасників ринку можуть зійти з дистанції під напором більш дешевого імпортного продукту.
Так, за три місяці 2012 р. в Україну було імпортовано 59 тис. т м'яса, тоді як за аналогічний період минулого року обсяги імпорту не перевищували 35,5 тис. Зокрема, імпорт свинини збільшився в два рази в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною