Дві арени


Дві арени

Весняний квітневий вечір. У Варшаві досить холодно, але Stare Miasto (Старе місто) Варшави все одно сповнене туристів і місцевих жителів. Зібравшись на центральній площі, вони милуються сяючою конструкцією на протилежному березі Вісли. Величезний овальний кошик з червоно-білих квадратиків, що світяться, в темряві виглядає як голлівудська фантазія на тему НЛО. "Стадіон на Євро-2012?" - на всякий випадок уточнюю у компанії поляків, які стоять поруч. "Так", - кивають вони, а один з них гордо додає: "Дручак!". Після півгодинної спроби з'ясувати сенс незрозумілого слова, я, нарешті, підбираю російський аналог - "начищений до блиску". Дивне прізвисько стадіон отримав від варшав'ян саме яскраве червоно-біле сяйво.

Stadion Narodowy ("Національний") блищить не тільки в прямому сенсі, а й у переносному: він обійшовся польському держбюджету в 2 млрд. злотих, або близько 500 млн. євро. Це в два з половиною рази більше кошторисної вартості всіх інших стадіонів - у Гданську, Познані та Вроцлаві. Для порівняння: до Євро-2004 на будівництво і відновлення десяти стадіонів Португалія витратила всього 600 млн. євро. Навіть реконструкція НСК "Олімпійський" в Києві обійшлася приблизно в 430 млн. євро, хоча в українській пресі саме до "Олімпійського" приклеївся титул найдорожчої будови Євро-2012.

Почасти на вартості варшавського стадіону позначився поспіх: на будівництво Stadionu Narodowego з нуля пішло всього 32 місяці - це на півроку менше, ніж тривала реконструкція стадіону в Києві. Ще одна причина - якість. Хоча фінальний матч Євро-2012 буде проведено саме на київській арені, що вміщає близько 70 тис. вболівальників (на 12 тис. більше, ніж арена у Варшаві), багато в чому варшавський стадіон підготовлений до чемпіонату краще, ніж київський. По-перше, "Національний", на відміну від "Олімпійського", повністю критий. По-друге, над центром арени під самим куполом польського стадіону висять чотири мегаекрани - на київському стадіоні їх всього два, та й ті над воротами. По-третє, в "Національному" хороший огляд поля з усіх місць, а "Олімпійському" в спадок дісталися віддалені від поля трибуни і 10% "мертвих" місць у перших рядах, з яких неможливо спостерігати за грою. Навіть елітні місця в sky-boxes на стадіонах істотно відрізняються. Спільного в них - тільки вікна у всю стіну з видом на поле. Київські sky-boxes більше нагадують конференц-зали з витягнутими переговорними столами, а варшавські - lounge-зони зі світлими кріслами і баром, тут буде приємно відпочивати в хорошій компанії.

Якраз подібні дрібниці і дають полякам привід для розмов про гіршу підготовку української частини чемпіонату. Частина з них взагалі впевнені, що спільна участь у Євро-2012 - репутаційний ризик Польщі. Хоча такої думки дотримуються далеко не всі. "Організація подібної міжнародної події - це завжди ризик для організатора", - міркує Марцин Куксинович, в.о. голова правління Кредобанку і пристрасний футбольний уболівальник. Куксинович добре знайомий і з польською, і з українською частиною чемпіонату - офіс поляка розташований у Львові. За його словами, в таких країнах, як Німеччина, де все робиться за правилами, ризик виникнення накладок значно нижчий, а самі заходи проходять успішніше. "У країнах Південної Європи на зразок Іспанії, Португалії та Італії, більш вільне ставлення до дисципліни та пунктуальності, тому у них можуть виникати проблеми при організації. Проте їм давали можливість провести такі масштабні заходи, як Євро, і вони робили це цілком успішно, - каже він. - Україна і Польща на них схожі. А значить, зможуть провести Євро-2012 на такому ж високому рівні".

До речі, підготовка до Євро у Варшаві теж не обійшлася без проблем. Головна з них - транспортна. Стадіон в Києві розташований все ж зручніше: в центрі міста, в оточенні готелів і будинків, де можна зняти житло. Варшавський Stadion Narodowy збудований далеко від центру Варшави, на іншому боці Вісли. В околицях стадіону немає ні готелів, ні житла для оренди - все це розташовано в центрі. Але з центру відносно швидко (приблизно за півгодини) до нього можна дістатися хіба що на авто, та й то якщо не буде пробок. Єдина надія на громадський транспорт. Але з цим, за словами заступника мера Варшави Міхала Олшевскі, в місті теж проблеми. Найпростіший шлях - окрема гілка залізниці від аеропорту до стадіону. Але вона все ще будується. "На випадок, якщо нам не вдасться відкрити її за тиждень до початку Євро-2012, у нас є запасний план: ми будемо перевозити людей автобусами", - говорить Олшевскі. Муніципалітет намагається по можливості згладити ці шорсткості в організації чемпіонату. Приміром, місто взяло на себе витрати з перевезення вболівальників, зробивши безкоштовним проїзд в громадському транспорті в кожен з п'яти днів, коли у Варшаві будуть проходити матчі Євро-2012.

В цілому Варшава виділила 80 млн. злотих (понад 19 млн. євро) на підготовку до футбольного чемпіонату. Це не тільки громадський транспорт, але і прибирання, забезпечення безпеки, резерв лікарняних місць, утримання фан-зон тощо. Плюс, за оцінками Narodowe Centrum Sportu Sp., Держкомпанії, що управляє стадіоном, утримання "Національного" буде обходитися в 17 млн. злотих (4 млн. євро) на рік. Але у Варшаві все одно сподіваються з лишком окупити витрати і навіть вивести "Національний" на самоокупність до 2013 року.

Зробити стадіон рентабельним Варшаві допоможуть доходи від продажу корпоративних квитків. Середня ціна місця в sky-box в "Національному" - як і на київському "Олімпійському" - становить 1700 євро. Але на варшавському стадіоні таких елітних місць більше: приблизно 800 проти київських 738. І це ще не найдорожчі місця Stadionu Narodowego. Наприклад, дирекція варшавської арени зуміла за 1,2 млн. євро здати президентський бокс Роману Абрамовичу - бізнесмен буде дивитися матч Росія-Польща разом з президентом Росії Володимиром Путіним.

Після закінчення чемпіонату "Національний" теж не буде пустувати. По-перше, на ньому будуть проходити домашні матчі польських команд. За розрахунками компанії-оператора, лише одна бізнес-ложа на 12 осіб на Stadion Narodowy за два роки принесе понад 155 тис. євро. По-друге, вже зараз на стадіоні заплановано десять великих заходів - від концертів світових зірок (влітку на його полі виступлять Madonna і група Coldplay) до суперфіналу Польської ліги американського футболу. Аналогічна ситуація складається і з іншими польськими футбольними аренами, побудованими до Євро. Приміром, уже відомо, що вроцлавський Stadion Miejski в 2014 році прийме частину ігор чемпіонату світу з волейболу серед чоловіків, а в 2017-му - Всесвітні ігри (неолімпійських видів спорту).

Уміння домовлятися і вигідно подавати товар - взагалі сильна сторона і одна з основних відмінностей польських організаторів чемпіонату від українських колег. "Коли мої співвітчизники кажуть, що українці ставляться до чемпіонату менш відповідально, вони говорять неправду, - пояснює Марцин Куксинович з Кредобанку. - У нас схожа ситуація. Просто поляки вміють краще презентувати результати своєї роботи, які насправді такі ж, як і в Україні".

Олена Снєжко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua