Валюта тече у скарбницю — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Валюта тече у скарбницю

Валюта
1399
Національний банк, користуючись сприятливою ситуацією, продовжує скуповувати валюту на міжбанківському валютному ринку. Так, починаючи з березня, центробанк здійснював інтервенції лише з купівлі іноземної валюти і з того моменту до сьогоднішнього дня купив уже $500 млн.
Як пояснює головний економіст ІК "Трійка Діалог Україна" Ірина Піонтковська, поліпшення сальдо інтервенцій НБУ в останні місяці - наслідок позитивних тенденцій платіжного балансу. "Приплив по фінансовому рахунку перевищив дефіцит рахунку поточних операцій, ймовірно, за рахунок відновлення доступу українських корпоративних позичальників до зовнішніх боргових ресурсів (кілька великих компаній заявили про залучення кредитів)", - вважає вона.
Втім, є й більш прозаїчне пояснення того, що відбувається - валюти в країні стало більше через наближення виборів. "Уже звична для нашої країни ситуація, коли перед виборами в країну заходить валюта для фінансування передвиборних кампаній", - говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.
З останнім частково погоджується начальник відділу аналізу і досліджень "Райффайзен Банку Аваль" Дмитро Сологуб. Однак він вважає, що позитивну для НБУ тенденцію зумовила ціла низка факторів. "Це і зниження попиту населення на валюту, і стабільні світові ціни на сталь, і сезонний фактор. Під останнім мається на увазі звичне для другого кварталу зростання експортних надходжень від металургії і сільського господарства", - відзначає експерт.
Дійсно, якщо дивитися статистику готівкового валютного ринку, то вона також говорить на користь НБУ. Хоча в березні населення і купило на $544 млн. більше, ніж продало, проте в порівнянні цей показник не такий високий. Адже ще наприкінці минулого року громадяни скуповували на $1-1,4 млрд. більше, ніж здавали в банківських обмінних пунктах.
На думку економіста Міжнародного центру перспективних досліджень Олександра Жолудя, свою роль могло зіграти посилення контролю на кордонах країни, що стримує імпорт, в тому числі сірий. "Імпорт затримується через жорсткість ситуації на кордоні, а відповідно, і попит на валюту відкладається", - відзначає експерт.
Як би там не було, в сукупності ці фактори знизили тиск на платіжний баланс країни і дозволили в березні наростити золотовалютні резерви НБУ практично на $80 млн. (або 0,3%), до $31,13 млрд. На думку експертів, якщо не буде серйозних зовнішніх економічних шоків, то ще півроку центробанк зможе почувати себе цілком спокійно.
За відсутності активного споживчого кредитування, що стимулює попит на імпортні товари, центробанк матиме користь з Євро-2012, яке, безсумнівно, спричинить нехай і короткочасний, однак досить істотний приплив валюти. До того ж основні валютні надходження під фінансування передвиборної кампанії також ще попереду. Погіршення ситуації варто очікувати вже після закінчення виборів. Населення прекрасно розуміє, що стабільний курс нацвалюти - солодкий передвиборний пряник. Стабільність курсу тимчасова, і самі чиновники не заперечують, що до кінця року гривня дещо девальвує. Нехай девальвація буде невисокою (в межах 4-8%, або 30-60 коп.).
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас