Резерви поставили на газ


Резерви поставили на газ

Валютні запаси країни прогнозовано продовжують танути. Нагадаємо, що минулого року резерви Нацбанку скоротилися на 8% (або $2,8 млрд.) до $31,8 млрд. За перші два місяці 2012 р. ця цифра знизилася ще на 2,4% і станом на 1 березня досягла рівня $31,05 млрд. Як повідомили в Національному банку, негативна динаміка лютого, в першу чергу, пов'язана з платежами за газ і розрахунками за раніше взятим кредитом МВФ.

Незважаючи на зниження міжнародних резервів, в Національному банку поки впевнені в їх достатності для підтримки стабільної макроекономічної ситуації і в тому числі курсу гривні. Нинішнім обсягом резервів можна покрити більше трьох місяців імпорту, що є непоганим розрахунковим показником. "На 1 березня 2012 р. обсяг міжнародних резервів становив $31,05 млрд. (в еквіваленті), що дозволяє фінансувати майбутній імпорт товарів і послуг протягом 3,5 місяців", - відзначили в центробанку.

Як відзначає начальник відділу аналізу і досліджень "Райффайзен Банку Аваль" Дмитро Сологуб, в макроекономічному плані дійсно є низка позитивів, які спостерігаються зараз. Швидше за все, вони мають тимчасовий характер, проте поки допомагають стримувати зниження резервів. "Поточний рахунок платіжного балансу виглядає поки не гірше, ніж в минулому році, так як закупівлі обладнання під Євро-2012 не здійснюються, споживче кредитування не настільки активне, а світові ціни на метал (основний український експорт) поки стабільні", - говорить експерт.

Багато чого буде залежати від курсової політики НБУ. Поки центробанк демонструє цілковиту впевненість у стабільному курсі гривні. У той же час фінансисти вважають, що необхідно вже зараз поступово девальвувати нацвалюту, щоб уникнути повторення 2008 р. (різкий обвал гривні на 60% відносно долара). "За нашими оцінками, в поточному році сумарне зниження міжнародних резервів може скласти $5 млрд. Вважаємо, що в таких умовах центробанку зараз доцільно починати плавно девальвувати гривню на рівень інфляції", - підсумовує економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. При прогнозованій урядом інфляції 7,9% в 2012 р. девальвація повинна була б скласти приблизно 60 коп.

Підтверджують це й інші експерти. "Динаміка платіжного балансу виявилася все ж кращою, ніж передбачалося раніше. Крім істотного уповільнення темпів зростання імпорту, зниження обсягів нетто-купівлі готівкової валюти населенням в останні кілька місяців теж сприяло уповільненню темпів падіння резервів", - коментує економіст ІК "Трійка Діалог Україна" Ірина Піонтковська.

Позитивну роль для резервів НБУ в лютому відіграв також податковий період. Бізнес сплачував податки за попередній рік, а відповідно - масово обмінював свої доларові запаси на гривню. В результаті центробанк витратив лише $113 млн. для підтримки гривні на міжбанківському валютному ринку, що в 8 разів менше, ніж в січні.

Ще одним фактором, який зіграв на руку НБУ, міг стати курс євро до долара, що зміцнювався протягом лютого. Більше половини обсягу резервів центробанку сформовані в доларах, однак значна частка належить також євро. В результаті ревальвація євровалюти могла трохи пом’якшити зниження резервів НБУ, адже підраховуються вони в доларовому еквіваленті.

Як би там не було, експерти не надто оптимістичні щодо подальшої динаміки валютних резервів. "Враховуючи збереження від’ємного сальдо зовнішньої торгівлі, а також подальший надлишок попиту на готівковому валютному ринку, резерви НБУ будуть продовжувати поступове зниження протягом року. Проте в середині року завдяки сезонним факторам можливе їх невелике зростання", - вважає начальник відділу аналізу фінансових ризиків "ING Bank (Україна)" Олександр Печеріцин.

Навіть за умови надходження нових кредитних коштів платежі за газ і загальне від’ємне зовнішньоторговельне сальдо зумовлять негативний тренд. "Баланс фінансового та капітального рахунків буде досить волатильним протягом року, хоча сукупний приплив валюти по капітальному рахунку навряд чи виявиться достатнім для фінансування виплат за зовнішніми боргами державного і приватного сектора", - припускає Ірина Піонтковська.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua