Ефект нерівномірний — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Ефект нерівномірний

423
Фахівці оцінили плоди економічної інтеграції на пострадянському просторі. Найбільший виграш від створення Митного союзу отримала Білорусь. При цьому, як з'ясувалося, на експорт іншим учасникам МС Білорусь відправляє товари набагато більш високих ступенів переробки, ніж отримує від них.
Міністр з торгівлі Євразійської економічної комісії (ЄЕК) Андрій Слєпньов вважає, що найбільший ефект від інтеграції в Митному союзі отримала Білорусь. До таких висновків приводить аналіз динаміки внутрішньої торгівлі за три роки - з 2009-го по 2011 рік.
"За ці три роки Білорусь наростила експорт до Казахстану, якщо порівнювати частку в казахстанському імпорті, на 15%, тобто збільшила свою присутність на казахстанському ринку на 15%, на російському ринку - на 20%. Ефект від Митного союзу очевидно позначається на білоруському експорті", - заявив Слєпньов, передає "Інтерфакс".
Для Казахстану частка поставок на російському ринку зросла на 10% при стабільній частці на ринку Білорусі.
Що стосується Росії, то частка присутності російських товарів на ринку Білорусі знизилася на 1,5%, а частка присутності російських товарів на ринку Казахстану збільшилася на 30%.
Відзначимо, що в повну силу Митний союз почав працювати лише з середини 2011 року, коли була сформована єдина митна територія Митного союзу. Таким чином, найбільший ефект припадає на другу половину минулого року.
Слєпньов пояснив таку різницю в динаміці взаємної торгівлі тим, що країни по-різному використовують можливості спільного ринку з продажу своїх товарів. За його словами, у Білорусі більша зацікавленість у продажу своїх товарів на ринок Митного союзу, вважає Слєпньов.
Крім того, за його словами, Росія і Казахстан здебільшого продають мінеральні ресурси, а Білорусь "бере своє за рахунок продажу інших товарів".
Експерти пояснюють різницю іншими факторами. "Перше пояснення - це коливання валютних курсів. При тому обвальному девальвуванні білоруського рубля в 2011 році дивно, що частка російських товарів впала всього на 1,5%. Це говорить про міцність зв'язків за існуючими постачаннями, а також про залежність Білорусі від російських вуглеводнів, обсяг поставок яких для внутрішніх потреб республіки відносно незмінний", - коментує старший аналітик ІК "Церіх Кепітал Менеджмент" Олег Душин.
"Білорусь виграє, оскільки вона виробляє і експортує більше продукції "високих ступенів переробки": машини та обладнання, продукцію сільського господарства. Така продукція більше регулюється митним і податковим законодавством, більш вразлива до митних бар'єрів, ніж мінеральна продукція, яка є основною статтею експорту Росії і Казахстану", - прокоментував аналітик "Allianz РОСНО Управління Активами" Аріель Чорний.
За інформацією ЄЕК, Білорусь постачає в Росію такі основні групи товарів: засоби наземного транспорту (22,2% від загального обсягу білоруського експорту в РФ), молочну та м'ясну продукцію (17,4%), машини та обладнання (15, 6%).
В експорті Білорусі в Казахстан найважливішими також є засоби наземного транспорту (18,4% від загального обсягу білоруського експорту в Казахстан), молочна та м'ясна продукція (17,9%), а також машини та обладнання (15,3%).
В цілому за підсумками 2011 року взаємна торгівля з країнами - членами Митного союзу (МС) займала 46,4% обсягу зовнішньої торгівлі для Білорусі, 18,2% - для Казахстану і 7,5% - для Росії.
Нагадаємо, що Митний союз почав свою діяльність з 1 січня 2010 року, коли вступили в силу єдиний митний тариф Митного союзу, а також угоди в сфері єдиного нетарифного регулювання. З 1 липня 2010 року набули чинності єдиний митний кодекс Митного союзу і низка ключових міжнародних угод.
Проте в повну силу Митний союз запрацював лише 1 липня 2011 року, коли відбулося перенесення митного контролю на зовнішній кордон Митного союзу, що означає формування єдиної митної території.
З 1 січня 2012 року стався вже перехід до Єдиного економічного простору, метою якого є повноцінне та ефективне забезпечення свободи переміщення товарів, послуг, капіталу і робочої сили через кордони держав-учасниць.
За матеріалами:
Інтерфакс
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас