1596
Грецька криза: чи виживе Євросоюз в 2012 році?
— Казна та Політика
Після обіцянки грецького уряду знизити свої витрати більш ніж на 320 млн. євро на рік населення країни знову вийшло на масові страйки, а Європа заявила, що цього недостатньо.
Переговори в Афінах, схоже, стануть найголовнішою новиною на континенті в цьому році. Якщо в минулому лютому всі говорили про арабські революції, то зараз на слуху лише борги і демонстрації. Через кілька тижнів Афіни будуть змушені віддати понад 14 млрд. євро на обслуговування своїх зобов'язань. Крім того, Греція активно домагається виділення їй нового траншу кредиту від міжнародних асоціацій та інших членів ЄС. При цьому їй вже не раз заявляли, що виділення 130 млрд. євро не призвело до поліпшення економічної ситуації, і тепер нових грошей не дадуть, поки уряд Лукаса Пападімоса не прийме досить жорсткі заходи в економіці і соціальному забезпеченні для покриття зростаючого державного боргу країни. Зараз доля майже всіх держав Єврозони буде залежати від того, чи зможуть Афіни провести потрібні реформи і чи переконають інвесторів у тому, що в їхню економіку можна вкладати гроші.
І в цьому питанні Греція повинна буде в 2012 році діяти самостійно. Адже зараз головні країни ЄС зайняті передвиборною боротьбою або переконанням своїх виборців у тому, як важливо зараз зберегти єдину валюту. Крім того, грецька криза розколола ЄС на кілька таборів, які тільки починають домовлятися, і тому криза в одній, навіть такій важливій країні, стане не такою популярною. У березні країни Європи почнуть складати текст нової угоди щодо економічної єдності.
З-за океану поки також не варто розраховувати на допомогу, в США, які роблять найбільший внесок до фондів МВФ, проходять президентські вибори, і ті суми, які будуть використані під час кампаній, обмежать всю зовнішньоекономічну діяльність країни. Нарешті, зараз американців буде більше хвилювати їх власний державний борг, з яким треба щось робити.
Сама країна має вирішити, на що вона готова піти, щоб зберегти своє становище в союзі. Бо ідея провести дефолт і відділення від єдиного економічного простору може призвести до розпаду самого Союзу, а також і повністю обвалити економіку країни, відкинувши її в розвитку.
Єдності немає
Договір від 7 грудня 2011 року мав створити більшу єдність у Союзі, але виявилося, що далеко не всі його члени хочуть дотримуватися нових положень європейської конституції. Текст договору ще навіть не створено, а Великобританія, Угорщина і ще декілька країн Союзу вже заявили, що не будуть його ратифікувати.
На конференції в Брюсселі ініціатори нового договору Франція та Німеччина, здавалося, передбачили внутрішню опозицію в Союзі. З самого початку передбачалося, що документ не буде виноситися на референдум в країнах-членах Союзу. Раніше таким же чином був прийнятий Лісабонський договір, який замінив конституцію ЄС. З іншого боку, Берлін і Париж усвідомлювали, що настав час зрушити вперед процес інтеграції в ЄС. До цього приклад Греції показував, що окремі країни легко могли обманювати центральну владу в Брюсселі і присилати їм неправдиві дані.
Але в процесі переговорів прем'єр-міністр Англії Девід Кемерон заявив, що його країна не може собі дозволити так обмежити свої фінансові центри і підпорядкувати їх Брюсселю. Це буде означати, що Британії краще відмовитися від стабільного фунта і перейти на євро. У країні його підтримує більшість населення, адже перехід на єдину валюту буде означати значне посилення податкового тягаря. Раніше Великобританія могла залишатися осторонь від кризового Союзу і не передавати свої фінанси в допомогу постраждалим країнам. Тепер же формування доходної частини її бюджету може контролюватися з материка, що спричинить більш стійке втручання в кризу.
Союзницею Лондона відразу стала Угорщина, яка також не хоче платити за промахи в чужій країні. Адже Греція поки не показала особливої ретельності в процесі зменшення свого боргу в $320 млрд. Тому Будапешт відкрито заявив, що не хоче втрачати економічну незалежність.
З іншого боку, багато хто зараз чекає активних дій від нового голови ЄЦБ Маріо Драгі. Він зайняв пост Жана Клода Тріше, коли популярність останнього була майже на нулі. Політики і прості європейці звинувачують його в тому, що він поступово накачував Грецію та інші проблемні країни грошима із загальних фондів ЄС в надії, що вони почнуть реформи найближчим часом, але цього не сталося. Тепер же і Драгі не демонструє свого завзяття у вирішенні небезпечних проблем, адже його відомство зараз обмежене в коштах.
Реформ не буде
Поступово всім стає зрозуміло, що Афіни самі повинні зробити перший крок в своєму економічному одужанні. Але при цьому сам уряд Пападімоса не поспішає вести нову лінію в економіці. Адже зараз всі політики чекають нових парламентських виборів. Теперішній уряд тільки тимчасовий після гучної відставки Георгіуса Папандреу і має скласти свої повноваження до кінця весни 2012 року.
Тому зараз жоден політик не захоче зменшувати соціальні виплати або підвищувати податки. За даними Bloomberg, відкинуті ЄС пропозиції полягають в урізуванні витрат на 300 млн. євро цього року. При таких темпах до 2020 року країна знизить свій державний борг з 157% до 120% ВВП, що не може не турбувати Брюссель.
За словами міністра фінансів Греції Евангелоса Вінізелоса, зараз політик, який погодиться на всі умови ЄС, буде приречений на непопулярність. З іншого боку, до 20 березня країна повинна виплатити 14,5 млрд. євро за основними боргами, а без скорочення витрат цього не зробити.
Зараз країна повторює шлях Португалії, яка жила майже півроку без уряду, який пішов у відставку, не зважившись на реформи в економіці. Тепер ніхто не може гарантувати, що новий глава країни захоче йти на зменшення доходів населення. Тому зараз ніхто не впевнений, що Афіни будуть проводити реформи. Хоча в самій Греції визнають, що тягнуть Союз назад у кризу. На початку 2011 року всі сподівалися, що Європа подолала кризу і тепер буде розвиватися швидкими темпами. Адже її сукупний ВВП в минулому році склав більше 3%, що було обнадійливим показником. Тепер же прогнози на 2012 рік не піднімаються вище 1%, і це в кращому випадку.
Піти чи залишитися
З самого початку кризи в Європі з'явилися голоси про те, що греків треба виключити із зони єдиної валюти і повернути їм драхму. Адже вони самі залізли в такі борги і приховували інформацію від центрального уряду.
У 2012 році такі вимоги стануть тільки більш наполегливими. При цьому багато хто розуміє, що виключення Греції з єврозони відразу спричинить масовий відтік капіталів з економіки країни. На кордоні з Союзом виникне держава в стані дефолту. При цьому незрозуміло, що робити з членством Афін в самому Союзі, адже воно ґрунтується на єдиній валюті, але і механізму виходу з ЄС поки немає. Багато експертів побоюються, що в разі створення прецеденту ніхто не завадить великим країнам викинути слабших, щоб очистити економічну ситуацію в Європі. Але тоді вже ніхто не буде говорити про політичну єдність континенту.
Такий сценарій рано чи пізно призведе до того, що Союз виявиться на межі розпаду. Тому, на думку аналітиків Ради з зовнішньої безпеки, Європа буде тягнути свого невдачливого побратима до останнього. Хоча без поліпшення економічної ситуації в майбутньому Союз виявиться в затяжній рецесії, і у нього не вистачить грошей комусь допомагати.
Павло Сивокінь
За матеріалами: Главред
Поділитися новиною