323
Від ОПЗ чекають прибутку
Вчора Кабмін затвердив фінансовий план роботи найбільшого виробника азотних добрив в Україні - Одеського припортового заводу. Про це повідомив голова Фонду держмайна Олександр Рябченко. "Це фактично в два рази більше планованого прибутку в 2011 р.", - сказав він, але не уточнив, наскільки успішним був минулий рік для ОПЗ. Виявляється, відомство ще не володіє реальними даними про підсумки роботи підприємства у минулому році.
За даними Союзу хіміків, підготовлені в 2011 р. показники роботи галузі відстежували фахівці хімічного департаменту Мінпромполітики. Згідно з цими даними, перше півріччя 2011 р. ОПЗ закінчив із чистим прибутком на рівні 229 млн. грн. У другому півріччі від підприємства очікували 173 млн. чистого прибутку, але якими були реальні результати, не готові сказати навіть аналітики. 2010 рік підприємство завершило зі збитком на рівні 87,2 млн. грн.
Підсумки минулого року показали, що ситуація економічна і фінансова в азотному секторі кардинально покращилася, і з'явилися підстави говорити про вихід хімії з кризи. Якби не події цього року - подорожчання газу і різке падіння цін на азотні добрива. Так, зокрема, 5 січня на порталі "Державні закупівлі" з'явилася інформація про те, що ОПЗ підписав договір з "Нафтогазом" про постачання 1,3 млрд. куб. м газу в 2012 р. на суму 5,1 млрд. грн.
Це означає, що фактично завод купив газ за ціною близько $500/1 тис. куб. м. Судячи з обсягу, це буде практично річний запас підприємства.
Такого дорогого енергоносія у хіміків не було за всю історію їх існування. Для порівняння, хімзаводи компанії Ostchem Дмитра Фірташа закупили 8 млрд. куб. м газу на цей рік, за попередніми даними, за ціною $430/1 тис. куб. м. При такій ціні сировини виробництво добрив буде мати або негативну, або нульову рентабельність, вважають експерти, посилаючись на нинішню кон'юнктуру цін у світі.
"Щоб при нинішній вартості газу азотна хімія приносила прибуток, вартість аміаку повинна перевищувати $500/т, карбаміду - $450, селітри - $350", - говорить головний аналітик компанії "Інфоіндустрія" Дмитро Гордійчук. За його даними, минулого тижня показники вартості аміаку в порту "Південному", FOB, становили $380-400/т, карбаміду - $370-380, селітри - $305-315. "Озвучені ціни навряд чи дають підстави говорити про прибутковість виробництва добрив навіть ОПЗ, який має найкращі показники з логістики", - вважає аналітик.
Інший фахівець ринку зовсім відмовився коментувати плани ФДМ, назвавши їх утопією. "Робити такі розрахунки на підставі нинішньої економіки виробництва щонайменше непрофесійно", - повідомив він. А також уточнив, що будь-який прогноз щодо виробництва добрив буде далекий від реальності, оскільки цей ринок мало передбачуваний.
Дмитро Гордійчук вважає, що ОПЗ має можливість вийти на поставлені перед ним плани щодо прибутку лише в тому випадку, якщо аміак знову стане товарною одиницею. Адже ОПЗ - другий за наявними потужностями аміаку виробник в Україні і перший - у випуску карбаміду. Таких успіхів підприємство домоглося протягом останніх років завдяки проведеній модернізації, яку керівництво не припиняло навіть під час кризи.
"Виробництво аміаку доведено в даний момент з 1,360 млн. т до 1,700 млн. т на рік. Коефіцієнт витрати газу на тонну аміаку знижено з 1,260 тис. куб. м газу на тонну аміаку до 1,052 тис. куб. м, що становить 83,5%", - розповів "і "заступник гендиректора ОПЗ Степан Кімінчіджі ще наприкінці минулого року. Виробництво карбаміду також зазнало змін: виробничі потужності доведені з 1 млн. т на рік до 1,380 млн. т, а витрата газу при виробництві сечовини зменшена за рахунок модернізації з 0,876 тис. куб. м газу до 0,760.
Але, схоже, найдешевші транспортні витрати ОПЗ в галузі та успіхи в модернізації поки не перекривають витрат на випуск добрив. Всі позитиви підприємства блокуються високою вартістю газу і відсутністю позитивної динаміки цін на аміак та карбамід у світі. Якби хоча б один з цих факторів досяг необхідного рівня - газ коштував, наприклад, не більше $350 на засувці підприємства або ціни на аміак і сечовину досягли вказаного Гордійчуком рівня, ніхто б навіть не сумнівався в прибутковості підприємства.
Поки ж залишається неясним, які саме очікування змусили ФДМ подвоїти вимоги щодо прибутку. Сам Рябченко не коментує побудовані плани. Тим часом на ринку говорять про те, що через провал цін на аміак деякі хімзаводи зупинили агрегати з його випуску. У тому числі і на ОПЗ. Карбамід поки що приносить прибуток підприємству, але всі очікування пов'язані з продажем аміаку. Коли його буде вигідно продавати, поки ніхто не береться прогнозувати. "Ціни на добрива сильно залежать від цін на нафту і зерно. Якщо ціни на ці продукти будуть зростати, ми будемо спостерігати і подорожчання добрив", - вважає Гордійчук.
Але варто нагадати, що аміак як товар став привабливий в 2011 р. вперше за кілька років. Під час кризи підприємства зосередилися на випуску карбаміду, цієї тенденції дотримувався і ОПЗ. Продажі товарного аміаку відзначалися частіше на підприємстві, ніж на інших заводах, але в цілому ситуація з аміаком залишала бажати кращого до минулого року, коли відбувся різкий стрибок цін. Вперше за 2009-2011 рр. аміак досяг в ціні $600/т, в той час як його максимальна вартість в 2009 р. не перевищувала $290/т, в 2010 р. - $415.
Саме завдяки такому зростанню ціни ОПЗ закінчив минулий рік з прибутком. Цей рік буде роком серйозного випробування для хімії і заводу зокрема. Водночас можна сказати, що збитки ОПЗ, якщо такі будуть за підсумками року, понесе найбільш мінімальні в галузі. Також є надія на те, що газ все-таки подешевшає для України, і тоді плани Рябченка можуть втілитися. "Газ для України може подешевшати після президентських виборів у Росії", - припускає Дмитро Гордійчук. Плани щодо продажу ОПЗ ФДМ поки не виношує, судячи з настроїв фонду. Значить, керівництву заводу доведеться самостійно приймати виклики ринку.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною