Банки множать борги — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Банки множать борги

Фондовий ринок
816
Вчора відразу два великі комерційні банки дали привід говорити про певну активізацію фінустанов на ринку корпоративних облігацій. "ВТБ Банк" достроково завершив розміщення облігацій серії J (термін обігу - до жовтня 2015 р., відсоткова ставка - 12,5%), в результаті чого залучив 201 млн. грн. УкрСиббанк оголосив про намір розмістити облігації серій I і J (термін обігу - до березня 2015 р., ставка на перший купон - 2%) на загальну суму в 1 млрд. грн. Продаж паперів відбудеться в період з 15 лютого по 12 березня поточного року на фондовій біржі ПФТС. Обидва банки головною метою залучення коштів позначили активізацію кредитування фізичних і юридичних осіб.
Дані розміщення будуть одними з перших в поточному році. До цього облігації вже продали державні Донецька залізниця та аеропорт "Бориспіль", а також судноремонтний завод "Південний Севастополь". Нагадаємо, що в 2011 р. саме банки були головними ньюсмейкерами на внутрішньому ринку облігацій (без врахування облігацій внутрішньої держпозики та муніципальних). Їх частка в загальному обсязі корпоративних розміщень склала близько 45%, або 16 млрд. з 35,7 млрд. грн.
Найімовірніше, цього року банківська частка також буде значною, проте поки фінустанови не можуть розраховувати на ринкове розміщення паперів. Нинішні продажі носять технічний характер, і здійснюються із заздалегідь окресленим колом зацікавлених осіб. "У випадку з УкрСиббанком ми бачимо 100%-ве технічне розміщення. Швидше за все, кошти потрібні для поліпшення показників і рефінансування інших боргів, а кредитування - другорядна мета", - говорить топ-менеджер одного з банків з українським капіталом. Аналогічне припущення щодо технічного характеру випуску можна зробити і про облігації "ВТБ Банку". Прибутковість паперів з терміном обігу 3,5 роки, встановлена банком на рівні 12,5%, значно менша від нинішніх апетитів ринку. Так, наприклад, на останньому первинному аукціоні Мінфіну з продажу ОВДП тримісячні держпапери купувалися з прибутковістю в 13,5%.
Ринковий попит на корпоративні облігації, у тому числі облігації банків, буде практично відсутнім до повної стабілізації ситуації з ліквідністю банківської системи. Адже саме банки є головними покупцями боргових паперів. "Зараз ліквідність приходить в нормальний стан, хоча вона все ще шкутильгає на довгі терміни. Можливо, місяців через два-три ситуація дещо покращиться, і банки активізують випуск власних облігацій", - сподівається начальник управління казначейства і фінансових інститутів "ОТП Банку" Владислав Анісімов. Ринковими, додає він, можна буде вважати ті випуски, прибутковість яких буде на 1-2 в.п. вище прибутковості ОВДП.
"Кон'юнктура ринку, а саме - ризики ліквідності, очікування девальвації, неясні перспективи співпраці з МВФ поки не сприяють розміщенню корпоративних облігацій", - погоджується начальник управління планування та бюджетування "ЕРДЕ Банку" Ростислав Берегій. Подальша ситуація буде залежати від політики НБУ і від того, як він буде стимулювати зміцнення ліквідності системи. Але в будь-якому випадку, припускає банкір, ринкових розміщень в цьому році буде мало - більшість емісій будуть цільовими і під конкретних інвесторів.
На думку президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, ринок корпоративних облігацій може пожвавитися лише в кінці року, а поки їх просто нікому купувати, якщо підтримка емітента не значиться в особистих інтересах інвестора. "Банки - основні і практично єдині гравці ринку. Ліквідність системи хитка, і найближчим часом вона буде головною перешкодою для ринкових розміщень", - резюмує експерт.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас