816
Банки множать борги
— Фондовий ринок
Вчора відразу два великі комерційні банки дали привід говорити про певну активізацію фінустанов на ринку корпоративних облігацій. "ВТБ Банк" достроково завершив розміщення облігацій серії J (термін обігу - до жовтня 2015 р., відсоткова ставка - 12,5%), в результаті чого залучив 201 млн. грн. УкрСиббанк оголосив про намір розмістити облігації серій I і J (термін обігу - до березня 2015 р., ставка на перший купон - 2%) на загальну суму в 1 млрд. грн. Продаж паперів відбудеться в період з 15 лютого по 12 березня поточного року на фондовій біржі ПФТС. Обидва банки головною метою залучення коштів позначили активізацію кредитування фізичних і юридичних осіб.
Дані розміщення будуть одними з перших в поточному році. До цього облігації вже продали державні Донецька залізниця та аеропорт "Бориспіль", а також судноремонтний завод "Південний Севастополь". Нагадаємо, що в 2011 р. саме банки були головними ньюсмейкерами на внутрішньому ринку облігацій (без врахування облігацій внутрішньої держпозики та муніципальних). Їх частка в загальному обсязі корпоративних розміщень склала близько 45%, або 16 млрд. з 35,7 млрд. грн.
Найімовірніше, цього року банківська частка також буде значною, проте поки фінустанови не можуть розраховувати на ринкове розміщення паперів. Нинішні продажі носять технічний характер, і здійснюються із заздалегідь окресленим колом зацікавлених осіб. "У випадку з УкрСиббанком ми бачимо 100%-ве технічне розміщення. Швидше за все, кошти потрібні для поліпшення показників і рефінансування інших боргів, а кредитування - другорядна мета", - говорить топ-менеджер одного з банків з українським капіталом. Аналогічне припущення щодо технічного характеру випуску можна зробити і про облігації "ВТБ Банку". Прибутковість паперів з терміном обігу 3,5 роки, встановлена банком на рівні 12,5%, значно менша від нинішніх апетитів ринку. Так, наприклад, на останньому первинному аукціоні Мінфіну з продажу ОВДП тримісячні держпапери купувалися з прибутковістю в 13,5%.
Ринковий попит на корпоративні облігації, у тому числі облігації банків, буде практично відсутнім до повної стабілізації ситуації з ліквідністю банківської системи. Адже саме банки є головними покупцями боргових паперів. "Зараз ліквідність приходить в нормальний стан, хоча вона все ще шкутильгає на довгі терміни. Можливо, місяців через два-три ситуація дещо покращиться, і банки активізують випуск власних облігацій", - сподівається начальник управління казначейства і фінансових інститутів "ОТП Банку" Владислав Анісімов. Ринковими, додає він, можна буде вважати ті випуски, прибутковість яких буде на 1-2 в.п. вище прибутковості ОВДП.
"Кон'юнктура ринку, а саме - ризики ліквідності, очікування девальвації, неясні перспективи співпраці з МВФ поки не сприяють розміщенню корпоративних облігацій", - погоджується начальник управління планування та бюджетування "ЕРДЕ Банку" Ростислав Берегій. Подальша ситуація буде залежати від політики НБУ і від того, як він буде стимулювати зміцнення ліквідності системи. Але в будь-якому випадку, припускає банкір, ринкових розміщень в цьому році буде мало - більшість емісій будуть цільовими і під конкретних інвесторів.
На думку президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, ринок корпоративних облігацій може пожвавитися лише в кінці року, а поки їх просто нікому купувати, якщо підтримка емітента не значиться в особистих інтересах інвестора. "Банки - основні і практично єдині гравці ринку. Ліквідність системи хитка, і найближчим часом вона буде головною перешкодою для ринкових розміщень", - резюмує експерт.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною