1341
Нацбанк проведе операцію
— Фондовий ринок
Після зазначеної дати фізичні та юридичні особи отримають право вивозити (пересилати) за межі України цінні папери на умовах письмового декларування та за наявності відповідної індивідуальної ліцензії НБУ. Ввезення в Україну цінних паперів, виражених в іноземній валюті, можливе буде за умови письмового декларування, а ЦБ, виражених в гривнях, - на умовах письмового декларування та за наявності відповідної індивідуальної ліцензії НБУ. Одночасно, переміщення цінних паперів юридичних осіб через митний кордон України Нацбанком буде вирішуватися лише за допомогою уповноважених представників.
Прописаним в новому документі порядком передбачається, що рішення про видачу ліцензії регулятор буде приймати не пізніше 20 робочих днів з дати надходження повного пакета документів. Нацбанк залишає за собою право відмовити у видачі ліцензії в тому випадку, якщо отримає від спеціальних державних органів з боротьби з організованою злочинністю інформацію про те, що ліцензія може бути використана для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, для фінансування тероризму або для реалізації інших злочинних цілей.
Пакет документів, що направляється в НБУ, повинен включати в себе копії цінних паперів та нотаріально завірені копії документів, що підтверджують придбання заявником прав власності на ці папери. Разом з тим, Нацбанк залишає за собою право "вимагати та отримувати від заявника додаткові документи або їх копії, необхідні для з'ясування обставин щодо операцій з переміщення цінних паперів через митний кордон".
Як пояснює директор юридичного департаменту ІГ "Сократ" Олена Мельникова, дана постанова НБУ схвалена у зв'язку з вимогою декрету КМУ "Про систему валютного регулювання і валютного контролю". Норма декрету існує ще з 1993 р., але порядок видачі таких індивідуальних ліцензій розроблений тільки зараз. "Метою затвердження постанови є виключно врегулювання питання про видачу зазначених індивідуальних ліцензій. По суті, постанова легалізує ввезення і вивезення цінних паперів", - говорить вона. Зазвичай, за словами юриста, мова йде про ввезення і вивезення векселів, ощадних сертифікатів та інших подібних цінних паперів, що знаходяться в документарному обігу і не мають обігу в депозитарних системах як України, так і інших країн світу.
Як вважає директор аналітичної групи Da Vinci AG Анатолій Баронін, нововведення сприятимуть ліквідації схем відмивання коштів через операції з цінними паперами, які вкрай привабливі завдяки різноманітності, простоті умов торгівлі і можливості здійснювати екстериторіальні операції. В останні роки, за його словами, особлива загроза виходить від використання цінних паперів на пред'явника для відмивання коштів через зовнішньоекономічні операції, що супроводжуються незаконним відшкодуванням ПДВ з бюджету. Тому, швидше за все, регулятор має намір закрити саме цей тіньовий канал.
Ринок цінних паперів надає можливість як легалізувати злочинний капітал, так і отримати від його використання додатковий прибуток. "Якщо виходити з логіки, що цінні папери в документарній формі можуть, з одного боку, представляти собою валютні цінності, а з іншого - використовуватися як платіжні інструменти у зовнішньоекономічній діяльності, то тоді цілком логічною з точки зору НБУ виглядає спроба регламентувати такі операції", - говорить аналітик ІК Phoenix Capital Євген Тимошенко.
Крім того, не виключено, що регулятор має намір скоротити відтік капіталу з країни. "Наприклад, вітчизняні підприємства в рамках договорів-доручень купують пакети акцій підприємств України у фірм-нерезидентів за цінами, що перевищують їх ринкову вартість. І таким чином, виводяться значні суми у валюті за кордон", - вважає Анатолій Баронін. Тіньові схеми без участі банківських установ неможливі. Тому передача НБУ функцій ліцензування перевезення цінних паперів виглядає цілком логічно.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною