1267
Вчені: Жінки відчувають біль сильніше за чоловіків
Статистичні дослідження показали, що у жінок больові відчуття гостріші, ніж у чоловіків. До такого висновку дійшли американські вчені зі Стенфордського університету.
Щоб порівняти больові відчуття чоловіків і жінок, вчені звернулися до медичної статистики, але тут виникли десятки питань, пов'язаних з параметрами дослідження. Як відомо, існує кілька типів болю, а кількісного вимірника больових відчуттів до цих пір немає.
Учені взяли для своєї роботи воістину величезну статистичну вибірку: 160 тис. скарг на різноманітні болі, з якими в лікарні зверталися понад 72 тис. пацієнтів. Вся ця інформація була зосереджена в електронній медичній базі, яка реєструє всі історії хвороб. З неї дослідники відібрали випадки, коли людина зверталася з болями вперше, і класифікували їх відповідно до недуг і статі пацієнтів, повідомляє compulenta.ru.
Кінцева вибірка включала в себе 11 тис. випадків, 56% яких припадало на жінок (і 51% жінок були білими). Всі больові відчуття вчені розподілили за 250 категоріями хвороб. Серед діагностичних ознак було виділено 47 категорій, на кожну з яких припадало не менше 40 скарг. Уже ці 47 видів дослідники розклали по 16 "кластерах болю": наприклад, скелетно-м'язові захворювання та хвороби, що зачіпають сполучну тканину. У цьому кластері виявилися найбільші відмінності між больовими відчуттями у різних статей. Що ж до вимірювання болю, то тут було вироблено 10-бальну шкалу, у якій один пункт відповідав зміні больових відчуттів, що фіксуються самими лікарями. Це "мінімальне лікувальне втручання", після якого реєстрували зміну больових відчуттів.
Таким чином, вдалося встановити не тільки більшу чутливість жінок до болю, але і зіставити це з конкретними хворобами. Якщо про фіброміалгію і мігрень лікарі давно знали, що у жінок ці хвороби проявляються різкіше, серйозніше, то в інших випадках (наприклад, при синуситі або хворобі шийних хребців) відмінності в больових відчуттях були описані вперше. У своїй статті автори наголосили, що їм вдалося показати не більшу схильність жінок до болю, не те, що вони скаржаться на біль частіше за чоловіків, а саме більшу інтенсивність больових відчуттів у слабкої статі.
Згідно з висновками вчених, медикам, навіть якщо вони дотримуються феміністських поглядів, при постановці діагнозу слід робити поправку на те, хто їм розповідав про свої симптоми - чоловік чи жінка.
За матеріалами: Фокус
Поділитися новиною