729
Вищий адмінсуд дозволив розглянути позов про зміну статусу Криму
Вчора стало відомо, що Вищий адміністративний суд дозволив розгляд по суті позову про скасування чинної Конституції Автономної республіки Крим, схваленої в 1998 році. Мета активіста проросійської громадської організації "Севастополь-Крим-Росія" Валерія Подьячого, який подав позов - в судовому порядку відновити дію Конституції Криму 1992 року, згідно з якою республіка перебувала в конфедеративних відносинах з Україною. На думку експертів, ці спроби не мають перспектив, оскільки прийняття подібних рішень не входить до компетенції судів, пише Коммерсант-Украина в статті "Вихід з автономного режиму".
Вищий адміністративний суд повернув на розгляд по суті до Окружного адміністративного суду Криму позов про скасування Конституції автономії, схваленої в 1998 році. Позивач - активіст проросійської громадської організації "Севастополь-Крим-Росія" Валерій Подьячий - з 21 листопада 2008 року звертався до різних судів Автономної республіки Крим (АРК), проте щоразу йому відмовляли у розгляді позову. Справа дійшла до Вищого адмінсуду, і вчора стало відомо, що ця інстанція повернула позов Валерія Подьячого до Окружного адміністративного суду АРК, зобов'язавши розглянути його по суті.
Суть позову полягає у відновленні дії Конституції Криму, схваленої в 1992 році. Згідно з цим законом, республіка Крим була "правовою, демократичною державою" зі своїм громадянством, органами законодавчої, судової та виконавчої влади на чолі з президентом. Документ передбачав, що республіка Крим "входить в державу Україна і визначає свої відносини з нею на основі угод", а також дозволяв республіці ведення самостійної зовнішньої політики. 17 березня 1995 р. Верховна рада в односторонньому порядку скасувала Конституцію АРК. У 1998 році була схвалена нова Конституція, згідно з якою Крим є автономною республікою в складі України, не має права здійснення власної зовнішньої політики і посту президента.
На думку Валерія Подьячого, прийнята в 1998 році і чинна до сих пір Конституція АРК порушує низку міжнародних документів, зокрема Конвенцію ООН про права людини. "У Конвенції зазначено, що будь-яка людина має право брати участь в управлінні державою, а воля народу є основою будь-якої правової держави. У Криму ж це не дотримується, оскільки на референдумі 1991 року більшість кримчан проголосувала за відтворення Кримської АРСР, що автоматично означало єднання з Росією, а не з Україною", - заявив пан Подьячий. На його думку, повернення до конституції 1992 року дозволить Криму самостійно укладати договори з Україною і з Росією в різних сферах діяльності.
"Хоче Чорноморський флот вічно стояти в Севастополі - нехай стоїть, але це питання має вирішуватися в Сімферополі, а не в Києві", - вважає пан Подьячий.
Заступник голови Верховної ради АРК Григорій Йоффе вважає вимоги пана Подьячого несерйозними. Він нагадує, що Конституція Криму є повноправним законом України. Крім того, цей закон пройшов перевірку в Конституційному суді, який чітко заявив, що документ відповідає всім вимогам Конституції України.
"Цю непотрібну бульбашку роздувають політичні пігмеї і політичні шулери для того, щоб привернути до себе увагу й одержати за це якихось кілька срібників", - заявив пан Йоффе.
Його підтримує заступник голови меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. За його словами, кримські татари, "на відміну від проросійських сепаратистів, завжди стояли на позиціях, що Крим - це невід'ємна частина України".
Народний депутат Леонід Грач (позафракційний), що був в 1998 році головою Верховної ради АРК і керував процесом розробки та ухвалення Конституції 1998 року, вважає, що скасовувати і схвалювати нову Конституцію може тільки парламент автономії.
"З такими ініціативами виступають політичні трупи, які живляться за рахунок Росії", - заявив пан Грач.
Схожої думки дотримується і суддя Конституційного суду у відставці Микола Козюбра. Він украй скептично ставиться до перспектив судового розгляду даного позову в Окружному адміністративному суді АРК. На думку пана Козюбри, прийняття таких рішень не входить до компетенції жодного судового органу. "Змінювати Конституцію має Верховна рада Криму із затвердженням Верховною Радою, і то лише в тому випадку, якщо зміни не суперечать Основному закону країни. Конституція Криму 1992 року не відповідає Конституції України, і перспектив у цієї справи немає", - заявив Микола Козюбра.
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною