Китайський юань претендує на роль провідної світової валюти — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Китайський юань претендує на роль провідної світової валюти

Валюта
1647
Китайська валюта на світовому фінансовому ринку фаворитом поки не є. Але в майбутньому юань може зайняти гідне місце в списку провідних грошових одиниць. Причому, як ще два роки тому заявив Баррі Ейхенгрін, економіст з Каліфорнійського університету в Берклі, в результаті все може статися дуже швидко. На початку XX століття процес перетворення долара США з регіональної валюти на світову зайняв всього десять років, нагадав експерт. Аналогічний шлях, згідно з прогнозом Ейхенгріна, в цьому десятилітті може виконати і китайський юань.
"Звичайно, можна сумніватися в термінах, в тому, що вже до 2020 року китайцям вдасться перетворити Шанхай на міжнародний фінансовий центр, а юань - на одну з провідних резервних валют світу, але вектор розвитку обрано саме цей", - переконаний американський економіст. Наприкінці грудня цю думку підтвердили домовленості, укладені між КНР і Японією.
Пекін і Токіо наторгували на 260 мільярдів євро
Під час різдвяних свят Пекін і Токіо домовилися активніше використовувати юань при укладанні угод, не займаючись перерахунком на долари. Мова йде про гігантську суму. Товарооборот між економіками, які займають по величині друге і третє місця у світі, в 2010 році склав 260 мільярдів євро. Крім того, японським компаніям дозволено купувати китайські цінні папери.
"Це дуже важливе політичне рішення, - говорить Хосук Лі-Макіяма з Європейського центру міжнародної політичної економії в Брюсселі. - Таким чином знижуються валютні ризики". Раніше японським компаніям, як і фірмам з інших країн, при оплаті угод спочатку доводилося обмінювати свою валюту на долари, а вже долари переводити в юані. Будь-які коливання курсів були для інвесторів фактором ризику.
Китай вже почав докладати всіх зусиль для того, щоб перетворити юань на одну з головних світових грошових одиниць. З 2010 року інвестори можуть розміщувати в Гонконзі облігації в китайській валюті. Національні банки деяких країн, включаючи Бразилію і Нігерію, зберігають частину своїх валютних резервів у юанях. "Інтернаціоналізація юаня відбувається на наших очах", - кажуть інвестиційні банкіри з Гонконгу. Наочним доказом тому є приклад Японії.
Юань - в жорстких рамках валютного коридору
У майбутньому розміщувати облігації в юанях можна буде також у Лондоні і Сінгапурі. Народний банк Китаю має намір розширити валютний коридор для юаня. "Намітилася тенденція до лібералізації", - сказав нещодавно в одному з інтерв'ю глава Народного банку Чжоу Сяочуань. За його словами, до переходу до повної конвертованості юаня не так вже й далеко.
Поки валюта Китаю, який став світовим лідером з експорту, не відіграє практично ніякої ролі на міжнародних фінансових ринках. Частка юаня в обсязі світової валютної торгівлі досягає менше 1 відсотка. Це пов'язано з тим, що влада КНР - незважаючи на гучні заяви - боїться відпустити юань у вільне плавання. Зокрема, Пекін хоче запобігти припливу спекулятивного капіталу на китайський ринок.
Зараз обмінний курс юаня визначає не ринок, а Народний банк Китаю. Він встановив жорсткі рамки курсу юаня відносно долара США. У зв'язку з цим обмін валюти породжує бюрократичні зволікання. Інвестиції китайських компаній за кордон та іноземні інвестиції в економіку КНР повинні бути схвалені двічі. Необхідно отримати схвалення і самої угоди, і обміну юанів на долари.
Юань поки не став вільно конвертованою валютою
"Зробити юань світовою валютою можна тільки в тому випадку, якщо фінансовий ринок Китаю повністю відкриється для іноземних інвесторів", - говорить американський економіст Баррі Ейхенгрін. Це означає, що держава повинна припинити втручатися в процес видачі банками кредитів.
У такому випадку держпідприємствам і місцевій владі доведеться більш строго дотримувати бюджетну дисципліну, а Пекіну доведеться відмовитися від заниження курсу юаня з метою підтримки експорту. "Це можливо лише в тому випадку, якщо буде прийнято рішення про кардинальну зміну всієї китайської моделі розвитку", - вважає Ейхенгрін.
Тож тому, хто зберігає долари під подушкою, мабуть, ще не скоро доведеться обмінювати їх на банкноти з портретом Мао Цзедуна. "Угода з Японією - це всього лише два дитячі кроки на шляху довжиною в кілька сотень миль", - сказав Хосук Лі-Макіяма з Європейського центру міжнародної політичної економії.
Матіас Белінгер, Володимир Медяний
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас