7625
Економічний прогноз-2012: Cтавки впадуть, а долар подорожчає
— Валюта
Чого чекати від фінансового світу в найближчі дванадцять місяців.
Депозити: ставки знижуються
Якщо у вас є вільні гроші і ви збираєтеся віднести їх до банку, то краще це робити взимку. Справа в тому, що високі ставки, які з'явилися на ринку перед Новим роком, були викликані браком грошей у банках. Зараз ситуація дещо покращилася, і банкіри налаштовані більш оптимістично. Вони вважають, що вже навесні ставки різко почнуть знижуватися.
- У першому кварталі 2012 року ставки за депозитами в гривні будуть на рівні 18-20% і 14-17% - середні значення протягом року, - говорить голова правління одного з банків Сергій Наумов. - Ставки в 2012 році підуть вниз.
Така ж тенденція спостерігатиметься і з валютними депозитами. Правда, тут зниження буде менш помітним, адже і зросли вони всього на 2-3%.
Валюта: курсові гойдалки
Щодо прогнозу курсу національної валюти на наступний рік думки чиновників та експертів розходяться. В уряді впевнено говорять, що різких коливань курсу в наступному році не передбачається. Гривня, як і раніше, прив'язана до долара, який протягом року буде коштувати 8 гривень.
- Курс буде стабільним, вісім гривень за долар, - заявив міністр фінансів України Федір Ярошенко. - У нас збалансована кредитно-фінансова політика, що проводиться Національним банком України та урядом.
Правда, більшість експертів вважають, що в сформованій ситуації, коли обсяги імпорту перевищують експорт, уряду доведеться йти на плавну девальвацію.
- Я очікую середньорічний курс на рівні 8,5 гривні за долар, - заявив незалежний радник Fibo Group, фінансовий експерт Ерік Найман. - Оптимістичний прогноз - 8,2 гривень за долар, а песимістичний - 8,8 гривні до кінця 2012 року.
Правда, багато аналітиків впевнені, що уряд спробує тримати курс стабільним аж до виборів.
- Курс будуть максимально тримати, - впевнений президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. - В умовах високих цін на газ це буде єдиним виходом. Якщо хоча б трохи девальвувати гривню, то доведеться ще більше підвищувати вартість послуг ЖКГ, а цього перед виборами не варто робити. А от чи втримають, не знає ніхто.
Що стосується пари євро-долар, то тут ситуація знову буде нагадувати гойдалки. Хоча експерти більше все-таки ставлять на "зелений".
- 2012 рік може стати роком ренесансу долара, від якого навряд чи варто чекати обвалу раніше січня-березня 2013 року, - говорить Ерік Найман. - А от євро всерйоз націлилося на 1,20-1,25. Однак величезний обсяг коротких позицій по євро може зіграти злий жарт із продавцями, і його ціни можуть також швидко відскочити до 1,4, але вже, скоріше, після березня.
Іншими словами, євровалюта в Україні може впасти нижче 10 гривень. Тоді її варто купувати, щоб заробити на її подальшому зростанні навесні.
Нерухомість: затишшя триває
А ось розбагатіти на нерухомості і цього року не вдасться. Відсутність доступного іпотечного кредитування і дуже помірне економічне зростання, яке прогнозує уряд, навряд чи штовхнуть ціни вгору. Тому ситуація буде залишатися такою ж, як і зараз. Угоди будуть, але в досить невеликих обсягах.
Як кажуть фахівці з нерухомості, ситуація в 2012-2013 роках залишиться без принципових змін – ринок, як і раніше, перебуватиме в стані депресивної стабільності.
Кредити: навесні полегшає
А ось отримати кредит взимку буде важко. Поліпшення ситуації можна чекати тільки після того, як знизяться ставки за депозитами.
Через кілька місяців, за прогнозами, кредити готівкою стануть дешевшими на 10%. Отже, кредити на навчання, ремонт житла, дорогі машини стануть доступні українцям із середньою заробітною платою. Крім того, з весни банки будуть більш активно видавати кредити на придбання побутової техніки. Передбачається і активізація ринку автокредитування.
А ось з іпотекою знову проліт. Зараз у багатьох банках ставки вище 20% річних. Природно, купувати квартири під такі відсотки мало хто ризикує. За прогнозами, ситуація трохи покращиться навесні, але кардинального покращення все-таки не прогнозується.
У кращому випадку ставки знизяться до 14-15% річних, тоді як масовим кредитування може стати при ставках в 10-11% річних.
Крім того, зараз банки підвищили вимоги до розміру першого внеску. Навесні вони навряд чи повернуть програми з розстрочкою або нульовим першим платежем. За прогнозами, потенційному клієнту потрібно накопичити мінімум третину від вартості кредитного житла.
Золото: спочатку вниз, потім вгору
Незважаючи на те, що в кінці 2011 року золото трохи просіло, експерти впевнені, що в середньостроковій перспективі йому забезпечене зростання. Справа в тому, що попит на нього зростає швидше, ніж видобуток. Так, у третьому кварталі світовий попит на ринку золота зріс на 6%, а видобуток жовтого металу збільшився на 5%.
Експерти впевнені, що чергові вливання в економіки своїх країн можуть спровокувати приплив бажаючих витратити свіжонадруковані мільярди. Ну а в разі зниження цін його більш активно будуть закуповувати компанії, які виробляють ювелірні вироби. За прогнозами, обсяги продажів золота на ринку України можуть зрости приблизно на 10%, кількість операцій - на 30%.
- Нестабільну поведінку можна чекати і від золота, - продовжує Ерік Найман. - Слідом за початковим зниженням до рівня 1 450 доларів за унцію може бути відскік в напрямку довгострокової мети - 2250-2500 доларів за тройську унцію.
Виходить, що якщо ви вдало виберете момент, то можете заробити 30-50% на коливанні ціни на цей метал.
Андрій Гаценко
За матеріалами: Комсомольска правда в Україні
Поділитися новиною