В ЄЦБ вважають можливість розпаду єврозони цілковитою фантазією — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

В ЄЦБ вважають можливість розпаду єврозони цілковитою фантазією

Валюта
792
Сценарій розпаду єврозони - це "цілковита фантазія". Саме так слід сприймати всі розмови про подібний варіант розвитку подій, заявив член правління Європейського центрального банку (ЄЦБ) Люк Коен в інтерв'ю одному з бельгійських видань.
При цьому він визнав, що, незважаючи на вжиті європейськими лідерами заходи, все ще існує невизначеність щодо можливості валютного блоку "вижити" в обставинах, що склалися. "Дійсно, невизначеність щодо збереження єврозони все ще існує, але я вважаю, що таку гіпотезу слід сприймати тільки як фантазію", - цитує преса слова Коена, передає Reuters.
За словами представника ЄЦБ, попереду Європу чекає нелегкий період: перша половина 2012 р. буде складною, незважаючи на те, що європейським лідерам вдалося взяти ситуацію з поширення боргової кризи під контроль, країни регіону поступово починають контролювати дефіцити бюджетів. "На мою думку, зараз можна сказати, що нам вдалося взяти ситуацію під контроль. З часом стане зрозуміло, наскільки успішними будуть оприлюднені плани (економії бюджетних коштів)", - сказав він.
За словами Коена, європейським лідерам не слід покладатися на те, що ЄЦБ буде "рятувати" єврозону за допомогою широкомасштабних інтервенцій. "Покупка Європейським центробанком державних облігацій периферійних країн єврозони не є вирішенням проблеми", - відзначив Коен, додавши, що подібні дії ЄЦБ не зможуть відновити довіру фінансових ринків, оскільки вони не спрямовані на усунення дисбалансів, що лежать в корені проблеми.
"Довіру фінансових ринків не буде відновлено, поки оголошені європейськими лідерами на саміті ЄС 9 грудня заходи не будуть застосовані на практиці", - заключає Коен.
Нагадаємо, новий бюджетний пакт, попередньо погоджений європейськими лідерами на саміті Євросоюзу в Брюсселі 9 грудня 2011 р., передбачає юридичну відповідальність сторін за невиконання програми проведення узгодженої податкової та бюджетної політики, що буде відображено на законодавчому рівні через поправки до чинних європейських конвенцій. У документі зазначається, що у разі недотримання країною бюджетної дисципліни вона може бути притягнута до відповідальності перед Європейським судом.
Угода передбачає, що країни, які приєднаються до неї, будуть підтримувати структурний дефіцит бюджету на рівні 0,5% від номінального ВВП, загальний дефіцит на рівні менше 3% і держборг, що не перевищує 60% від ВВП.
Зазначимо, міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле розраховує, що з борговою кризою в єврозоні вдасться впоратися в 2012 р. "Я думаю, що в наступні 12 місяців нам вдасться позбавитися від небезпеки зараження вірусом кризи інших держав і стабілізувати єврозону", - сказав наприкінці грудня Шойбле.
За його словами, у разі виконання рішень грудневого саміту Євросоюзу в Брюсселі, існує реальна перспектива перетворення єврозони в стабільний валютний блок.
У свою чергу, прем'єр-міністр Франції Франсуа Фійон вважає, що розпад єврозони може коштувати країнам блоку від 25% до 50% від валового внутрішнього продукту (ВВП). "Вартість розпаду єврозони буде захмарною", - повідомив Фійон, звертаючись в грудні до французьких парламентаріїв.
"Державам з сильною економікою він буде коштувати 25% ВВП, у той час як слабким економікам розпад єврозони може обійтися в 50% ВВП. Європейський континент перетвориться в руїни", - зазначив Фійон.
У той же час, згідно з думкою головного валютного стратега Deutsche Bank Білала Хафіза, єврозона все ж виживе, незважаючи на всі небезпеки: зберегти систему буде незрівнянно дешевше, ніж зруйнувати.
"Я думаю, що єврозона все ж виживе, незважаючи на всі небезпеки. По-перше, ціна розпаду єврозони, навіть часткового, просто занадто висока. Навіть вихід однієї Греції створить такі системні ризики, такий шок, що це неминуче призведе до економічної депресії. Так що зберегти систему буде незрівнянно дешевше, ніж зруйнувати. А по-друге, якщо поглянути на еволюцію єврокризи за останні півтора року, кожен раз, коли криза загострювався, європейські лідери робили черговий крок до подальшої євроінтеграції. Так що, незважаючи на всі розмови про можливий розпад, поки що криза просувала країни до більшої інтеграції в рамках єврозони", - зазначив він.
Нагадаємо, питання про розпад єврозони стало актуальним після того, як в Греції був оголошений референдум щодо виходу з неї. На початку листопада нині екс-прем'єр-міністр Греції Георгіос Папандреу оголосив всенародний референдум з питання нової програми допомоги країні. Ідею не підтримали і Папандреу пішов у відставку. Лідери світового співтовариства заявляли, що виступають за те, щоб Греція залишилась в зоні євро.
Також аналітики заявляли, що до розпаду єврозони може призвести банкрутство Італії. Зазначимо, раніше експерти Центру європейської політики повідомили, що Греція, Португалія та Італія навряд чи зуміють розрахуватися за своїми зовнішніми запозиченнями.
Зазначимо, Європа вже досить тривалий період часу намагається боротися з борговими проблемами країн-членів, однак значних успіхів у цій боротьбі поки не видно. Першою країною, яка зіткнулася з серйозними проблемами, стала Греція. Поки влада ЄС намагалася врятувати одного з членів Єврозони і виділяла сотні мільярдів євро Греції, інша, але вже більш значна для Європи одиниця - Італія - виявилася в стані, близькому до грецького. До цього варто додати і боргові проблеми Ірландії, Португалії та Іспанії. Остання, за словами багатьох аналітиків, може піти по шляху Греції та Італії.
За матеріалами:
РБК-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас