1019
2011: Події року
— Валюта
2011 рік був непростим для всіх жителів Землі. Незважаючи на те, що населення планети перетнуло 7-мільярдний рубіж, замислюватися про мирне співіснування люди не поспішали. Та й стихія раз у раз випробовувала людство на міцність. Пропонуємо вашій увазі 11 самих значних подій року за версією Podrobnosti.ua.
Арабська весна
2011 рік почався неспокійно. Лідери арабських держав, наприклад, зустрічали Новий Рік не зі святковим настроєм. І справа не стільки в релігії, скільки протестних настроях, що в охопили ці країни. Розпочата в 2010 році "Жасминова революція" в Тунісі немов "підпалила" арабський світ. А вдале її завершення і втеча з країни президента Зін-Абідіна Бін Алі надихнули революціонерів в інших країнах. Підсумком арабської весни стала зміна режимів у Тунісі, Єгипті, Лівії, значна лібералізація в Алжирі і зміна уряду в Йорданії, зростання протестних настроїв в Ємені та Сирії. Однак відхід туніського президента Бен Алі, його єгипетського колеги Хосні Мубарака і смерть лівійського лідера Муаммара Каддафі, втім, не означають зміни життя в цих країнах на краще: Лівія, спустошена громадянською війною, потребує допомоги, в Єгипті змушені продавати хліб за низькою ціною - "соціальні коржі", черги за якими тягнуться на кілометри. Крім того, в країні пірамід загострилися міжконфесійні конфлікти. Туніські біженці наповнили італійський острів Лампедуза. На тлі цього, в країні до влади приходять радикальні групи, члени яких свого часу навіть співпрацювали з терористами з Аль-Каїди. Але протестуючих в Сирії і опозицію в Ємені і Йорданії подібні приклади не лякають. Араби продовжують підносити світу сюрпризи.
США залишилися без противників
Рік, що минає, по праву можна назвати роком, котрі забирають великих людей. Для когось це були великі герої, батьки народу, для когось - великі лиходії, тирани або обманщики. Терорист №1 - герой для багатьох радикальних ісламістів Усама бін Ладен, уособлення війни із Заходом, "нічний кошмар" для американців і "головний біль" багатьох розвідок, був убитий 2 травня в своєму пакистанському притулку. Пізніше до нього приєднається інший недруг США Муаммар Каддафі, жорстокий самосуд над яким учинять лівійські повстанці. Жахлива смерть Каддафі 20 жовтня змусить переглянути багатьох європейських лідерів ставлення до лівійських "борців за свободу". 17 грудня з неба над Північною Кореєю зійшла "Яскрава зірка Пектусан" і "Сонце нації": помер "Великий полководець і керівник" Кім Чен Ір. За офіційною версією, він помер, здійснюючи інспекційну поїздку по країні в своєму бронепоїзді від перевтоми моральної і фізичної. КНДР сумує, а сусіди - Корейська Республіка та Японія - терміново створили кризові штаби - віра в те, що малодосвідчений в політиці син "Батька нації" - "Блискучий товариш" Кім Чен Ин зможе втриматися при владі, поки ще занадто мала. А його країна як і раніше переживає значну кризу й місцями - голод.
Смерть інноватора
Але в США не тільки раділи смертям своїх заклятих ворогів, але і сумували за померлим 5 жовтня главою корпорації Apple Стівом Джобсом. І цю американську скорботу розділили майже в усьому світі. Джобс зумів змінити життя багатьох мільйонів людей, задавши нові стандарти комп'ютерної техніки. Свої співчуття родині померлого висловили більшість світових лідерів. Навіть лідери конкуруючих Microsoft і Google - Білл Гейтс і Сергій Брін. Однак після смерті великого інноватора знов спливли й неприємні подробиці - зокрема, про нелегку долю китайських робітників, які складали продукти Apple.
Гроші на вітер
2011 рік ознаменувався кризою довіри до багатьох світових валют. Мало того, що у світі ледве врегулювали питання з валютними війнами, так і головна резервна і розрахункова одиниця в світі - долар США була за крок від краху. Лише збільшення Конгресом США стелі держборгу до 15 з гаком трильйонів доларів врятувало "вічнозелений". Але й цього замало, і в кінці грудня президент США Барак Обама знову просить Конгрес збільшити можливий держборг ще на 1,2 трильйона. Альтернатива долара - євро, теж перебував не в найкращому стані. Криза в Греції, а також в Португалії, Італії, Ірландії та Іспанії поставила на кін існування не тільки цієї валюти, але і об'єднаної Європи. Ситуація ускладнилася тим, що людина, яка могла сприяти її вирішенню - голова МВФ Домінік Стросс-Кан - був викритий в сексуальних домаганнях. У підсумку, новим головою фонду стала співвітчизниця "велелюбного" француза Крістін Лагард, яка заявила про пріоритет порятунку європейської економіки і євро зокрема. Проте, лідери країн ЄС все ж вирішили поділити Європу на країни з жорсткою спільною бюджетною дисципліною, і всіх інших. У майбутньому, на їхню думку, це допоможе врятувати і євро, і саму ідею об'єднаної Європи.
"Окупанти" на Уолл-Стріт
Хиткість фінансового стану, зростаючі борги і, разом з тим, "жирування" топ-менеджменту компаній і банків, частково відповідальних за світову фінансову кризу, змушують американців вийти на акцію протесту під девізом "Occupy Wall Street" - "Захопи (в іншому варіанті - займи) Уолл-Стріт". "Нас 99%", - кажуть мітингувальники і дорікають уряду за те, що то підтримує "жирних котів" з цієї вулиці, в той час як пересічні американці повинні нести на собі тягар непомірних витрат. Акція стає популярною і проходить не тільки в містах США, де протестуючі займають центральні вулиці міст, а й по всьому світу. У Лондоні на акції побував "викривач 2010 року" - Джуліан Ассанж та інші лідери думок. Але у акції є і противники - ті ж пересічні американці, консервативно налаштовані. Вони радять протестувальникам більше працювати і саркастично пропонують: "Occupy kitchen" - "Займіть кухню". Але "окупанти" не думають здаватися: у грудні вони блокують у США три порти. Акції протесту не припиняються навіть у різдвяні свята.
Рік ненависті
Незважаючи на те, що в 2011 році світ відзначив десятиліття з дня терористичної атаки на Всесвітній торговий центр, теракти на ґрунті релігії та ксенофобії не припинилися, а навпаки - посилилися. Всього лише 23 з невеликим дні після початку 2011 року в московському аеропорту Домодєдово прогримів вибух, який забрав життя 37 людей, серед яких була й українська поетеса Ганна Яблонська. Відповідальність за подію на себе взяли чеченські бойовики, лідер яких Докку Умаров оголосив терориста "шахідом". Пізніше "арабська весна" в Єгипті призвела до зіткнення мусульман із християнами-коптами. А до католицького Різдва в Нігерії прогриміли вибухи в декількох церквах. Загинули 32 людини. Європі теж дісталося від радикальних ісламістів - у Бельгії в грудні від рук радикала загинуло четверо людей.
Втім, цей рік запам'ятався не стільки цими терактами, скільки вибухами в Осло бійнею на норвезькому острові Утой, організованою Андерсом Брейвіком, який показав, що європейські християни в ХХІ столітті можуть виступати не тільки жертвами терористів, а й агресорами. За словами Брейвіка, він хотів, щоб європейське і норвезьке суспільство зокрема задумалися про згубність політики мультикультуралізму. Заради цього він пожертвував 77 людьми. Той факт, що жертвами Брейвіка стали і представники його народу і одновірці, терориста не збентежив. У норвежця знайшлися навіть продовжувачі в Італії, де письменник-фантаст Джанлука Кассера застрелив двох сенегальців.
Стихія
Природа цього року теж не давала людству перепочинку. Здавалося б, після ісландського вулкану Ейяфьядлайекудль, виверження якого паралізувало всю Європу в 2010 році, людство не сильно здивуєш. Але начебто звичний для Японії землетрус і цунамі знову сполохали весь світ. Адже під ударом виявилися японські АЕС, на яких сталася низка катастроф. Особливо сильно постраждала станція в Фукусімі. Нація, яка після Хірасіми і Нагасакі дуже ретельно підходила до питань ядерної безпеки, була приголомшена новинами про ті прорахунки, які допускали корпорації, що володіють АЕС. Крім слова "Фукусіма" лексикон японців збагатився і словом "флайдзін" від англійського "fly" - "літати" і японського "гайдзин" - "чужинець". Так із сумішшю іронії й зневаги японці називали іноземців, які в паніці втекли з країни після звісток про катастрофи на АЕС. Самі жителі Країни сходу сонця вразили світ взаємопідтримки (допомогу постраждалим надсилала навіть якудза, а в постраждалих районах практично не було випадків мародерства), і самопожертвою. Але стихія не заспокоюється. І кілька місяців потому від масштабної повені страждає вся Південно-Східна Азія.
Космос, прощай
Ера "поїхали" і "маленьких кроків для людини, але величезних для людства" наближається до кінця. У 2011 році свій останній політ виконав космічний човен шатл. Гордість НАСА тепер буде не борознити міжпланетний простір, а тихо-мирно стояти в музеї. Економічна і фінансова криза зробила польоти в космос на своїх човнах "нерентабельними". Тепер американців на орбіту доставлятимуть росіяни. Втім, у останніх цей рік теж затьмарився невдачами на "космічному рівні" - зазнав аварії супутник "Фобос-Ґрунт". Крім того, завершилися провалом спроби запуску військових супутників "Меридіан-5", "Гео-ІК-2" і "Експрес-АМ4". Також стався крах вантажного космічного корабля "Прогрес М-12М". Учасники "космічної гонки" прийшли до фінішу з невтішними результатами.
Пішли в небо
Минулий рік був багатий і на новини спорту: зустрілися Володимир Кличко і Девід Хей, відбулося жеребкування на Євро-2012. Але всі події перекреслила трагічна загибель хокейної команди "Локомотив" з Ярославля. Літак Як-42, що виконував рейс Ярославль-Мінськ, впав під час зльоту. Вижив лише один чоловік. Загинули - 44. Хлопці з Ярославля фактично повторили долю узбецької футбольної команди "Пахтакор" в 1979 році. За кілька хвилин до зльоту капітан "Локомотива" Іван Ткаченко пожертвував півмільйона рублів на лікування хворої дитини. Один з хокеїстів - Олександр Галімов - помер у лікарні. Причина аварії Як-42, за даними різних комісій, - помилка екіпажу.
Головний біль для України
8 листопада 2011 р. був нарешті запущений "Північний потік". Газопровід, що проходить по дну Балтійського моря, запрацював, чим порадував Німеччину і Росію. Остання отримала не лише ще один шлях збуту свого "блакитного палива", але і ще один козир у переговорах по газу з Україною. Адже наша країна втратила можливість тиснути на РФ, підвищуючи ціну транзиту на газ. Росія не зупиняється на досягнутому. Пам'ятаючи про "газові війни" з Україною в 2005 і 2009 роках, вона інтенсифікує підготовку спорудження іншого газопроводу в обхід України - "Південного потоку". А європейці всіляко підтримують починання росіян. Адже таким чином вони будуть позбавлені необхідності звертати увагу на міжусобиці "цих жахливих слов'ян".
Бандерлоги підійшли ближче
Після запуску "Північного потоку" в листопаді російська влада, здавалося б, могла спочивати на лаврах. Опитування говорили про високі рейтинги "Єдиної Росії". Але в суспільстві наростало невдоволення владою. Акції протесту на захист 31 статті Конституції РФ ставали все запеклішими. З іншого боку, російські націоналісти з кожним днем все голосніше заявляли про себе, як про нову політичну силу. Корупційні скандали за участю членів партії "Єдина Росія", а також політика, що проводиться російською владою, призвела до різкого падіння популярності "єдиноросів". Влада про це знала, а тому на виборах не гребувала і фальсифікаціями. Проте в епоху Інтернету приховати подібні факти стало неможливо. У результаті - масові акції протесту з вимогою провести чесні вибори. Влада в розгубленості і люті, але пішла на низку поступок. Правда, вибори все ж таки визнали дійсними. Прем'єр-міністр РФ Володимир Путін називає протестувальників "бандерлогами". Ті приходять на ще більшу акцію протесту. На носі березневі президентські вибори. І перемога на них Володимира Путіна буде вже не настільки легкою. Якщо рік минулий починався з революцій арабських, то прийдешній може початися з революції російської. Але чи повторять росіяни сумну долю своїх арабських однодумців?
2012 рік обіцяє бути непростим. Але, переживши рік 2011, людство, здається, вже загартоване і без вагань зможе пережити прийдешні труднощі. Зробити так, щоб рік 2012 був кращим від попереднього, в силах кожного жителя планети Земля. Досить лише винести уроки з торішніх помилок.
Борис Рудь
За матеріалами: Подробности
Поділитися новиною