1548
Білоруські гроші можуть позбутися нулів
— Валюта
Білоруські ЗМІ стверджують, що уряд країни готується провести деномінацію національної валюти, що нові гроші вже надруковані. Але офіційна влада цю інформацію спростовує.
Білоруський уряд готує деномінацію національної валюти - білоруського рубля. За деякими даними, нові купюри вже надруковані в Литві. Про це повідомляють білоруські ЗМІ, а офіційна влада цю інформацію спростовує.
Розмови про те, що у купюр потрібно "відрізати" зайві нулі, ходять ще з літа - після того, як 23 травня Національний банк Білорусі девальвував рубль на 36% відносно долара. Тоді рішення Нацбанку викликало сплеск інфляції, дефіцит імпортних товарів і ажіотажний попит на валюту. Потім, у середині вересня, курс білоруського рубля різко пішов вниз після початку вільних торгів національною валютою. Якщо ще рік тому 1 млн білоруських рублів приблизно дорівнював 300 доларам, то тепер ця ж сума відповідає трохи більше 100 доларам. При цьому 1 млн білоруських рублів зараз - це гроші, яких вистачає приблизно на два походи в магазин за продуктами. У той же час середня зарплата в листопаді наблизилася до 2,5 млн рублів.
Деномінацію грошових купюр Білорусь після розпаду СРСР переживала вже двічі - в 1994 році, коли значення на купюрах позбулися одного нуля, і в 2000 році - тоді номінал банкнот зменшився в 1000 разів.
Інформація про прийдешню деномінацію нацвалюти днями з'явилася в деяких ЗМІ Білорусі. Вони посилалися на експерта "в банківських колах", який "твердо впевнений", що деномінація призначена на січень 2012 року. Чутки посилили розмови про те, що нові гроші вже надруковані в Литві. За інформацією джерела білоруських ЗМІ, гроші будуть не тільки паперовими, а й металевими, а обмін буде здійснюватися за курсом 1 "новий" рубль за 1 тисячу рублів "старих".
Національний банк Білорусі вже назвав чутки про майбутню деномінацію "грубою провокацією". "Це вигадки нечистих на руку, непрофесійних журналістів", - заявила глава Нацбанку Надія Єрмакова.
Відзначимо, Білорусь потребує міжнародної фінансової допомоги. Так, в червні уряд країни звернувся до МВФ з проханням про кредит у розмірі 7 млрд доларів. Призначення кредиту - для боротьби з фінансовою кризою, девальвацією і зростанням інфляції. На початку грудня цього року МВФ повідомив, що фонд не буде вступати в переговори з Мінськом, так як уряд не зміг провести в країні необхідні реформи.
18 листопада російський Сбербанк і Євразійський банк розвитку, який називає себе кредитором останньої інстанції для країн СНД, виділили "Білоруськалій" 1 млрд доларів. Ці гроші в обмін на частку в підприємстві фактично призначалися для "зміцнення макроекономічної ситуації в країні". 8 грудня віце-прем'єр країни Сергій Румас заявив, що Білорусі більше не потрібні кредити.
Як пояснив BFM.ru незалежний білоруський економіст і політолог Олександр Класковський, називати чутки про деномінацію рубля "грубою провокацією" - дуже в дусі білоруського керівництва. Але ж немає диму без вогню, вважає експерт і нагадує, що дві попередні деномінації також готувалися в умовах секретності. "Зрозуміло, що в будь-якому випадку ця процедура суто технічна, і, можливо, влада на неї не піде. Справа в тому, що багато фахівців не рекомендують проводити деномінацію в країні на хвилі високої інфляції, а в цьому році Білорусь опинилася в стані гіперінфляції, мало не побивши світовий рекорд, - близько 120% з початку року", - розповів Олександр Класковський.
Згідно з офіційною статистикою, за дев'ять місяців інфляція склала 88,7%. Для порівняння: за весь 2010 рік - лише 9,7%.
Деномінація - це формальна процедура, навряд чи вона принесе якийсь ефект, погоджується з Класковським керуючий директор УК БКС Володимир Солодухін. Просто купюри змінять кількість нулів, а на економічних відносинах як усередині країни, так і, наприклад, між Росією і Білоруссю це ніяк не позначиться на відміну від девальвації. "Після попередньої девальвації Білорусь стала почувати себе трохи краще в тому плані, що білоруська продукція стала користуватися великим попитом в Росії", - відзначає Солодухін.
Голова ради директорів УК "Столична фінансова корпорація" Павло Геннель очікує, що для білоруської економіки деномінація стане таким же життєдайним стусаном, як для Росії криза 1998-го року.
Але тут головне в тому, що президент Білорусі Олександр Лукашенко дав вказівку підтримувати досить високі темпи зростання ВВП - на 5% в 2012 році. А це означає, що виникне небезпека нового витка інфляції, вважає Класковський. Тому навіть якщо проведуть деномінацію, ціни все одно зростуть. У відповідь уряду доведеться друкувати купюри вищого номіналу, а це потребуватиме певних істотних витрат.
"Крім того, деномінація обернеться нервуванням, особливо для літніх людей, яким важко буде розібратися з нулями. До того ж варто згадати про шахраїв, які під час попередніх деномінацій здорово нагрівали пенсіонерів, які плутаються у старих і нових купюрах. І що при цьому прикро - деномінація абсолютно не дасть жодного економічного ефекту", - нарікає білоруський політолог.
А Солодухін вважає, що, швидше за все, деномінація буде мати суто психологічний ефект - білорусам буде не так страшно дивитися на купюри і не доведеться тримати при собі велику кількість паперових грошей.
Олександр Класковський вважає, що деномінація - це не та реформа, яка необхідна країні. Фінансова допомога з боку Росії розслабляє уряд, і вкотре відкладає реальні реформи, вважає він. Той факт, що Росія зараз вступає до СОТ і одночасно розпочата євразійська інтеграція, означає, що в самій Росії буде дуже багато економічної плутанини. Але вступ до СОТ Росії обернеться для білоруської економіки тим, що вона стане відкритою всім глобальним вітрам. І уряду країни доведеться відмовлятися від широкого набору протекціоністських заходів, які практикуються нині, зокрема, в білоруському сільському господарстві та промисловості. Але відмова від такого управління економікою - це дуже дискомфортно для білоруського керівництва, резюмує Класковський.
Олена Гостєва, Катерина Тропова
За матеріалами: bfm.ru
Поділитися новиною