Невеселий новий рік — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Невеселий новий рік

1212
У 2012 році кінець світу, передбачений древнім календарем майя, може, і не настане, але світовій економіці вже точно доведеться несолодко - на цьому сходяться більшість експертів. Єврозону чекає рецесія, Сполученим Штатам доведеться стагнувати, а економікам, що розвиваються, доведеться призупинити своє впевнене зростання.
"Пристебніть ремені, рік обіцяє бути бурхливим!" - попередив знаменитий економіст Нуріель Рубіні в своїй статті, опублікованій в британській щоденній газеті The Guardian. Експерт пророкує, що погано буде всім: в Європу прийде рецесія, в США економічне зростання практично зупиниться, а більшість економік, що розвиваються, включаючи Китай, різко зменшать оберти.
Європейський кошмар
"...Рецесія в єврозоні буде однозначно. Неможливо передбачити, наскільки серйозною і тривалою вона буде, але триває криза кредитування, проблема суверенних боргів, недостатня конкурентоспроможність і заходи щодо скорочення бюджетних витрат призведуть до серйозного спаду", - констатував Рубіні.
Фахівці дослідницької компанії Euromonitor також вважають, що криза в Західноєвропейському регіоні лише збільшилася і в 2012 році все тільки погіршиться. Фіскальний пакт, укладений європейськими лідерами в Брюсселі 9 грудня, передбачає подальше поглиблення інтеграції між державами - учасниками пакту, але відмова Великобританії від участі в угоді - дуже погана ознака.
Фіскальна консолідація між країнами єврозони може призвести до падіння доходів населення, що, в свою чергу, позначиться на споживчих витратах. При цьому у політиків практично не залишиться права на помилки, і, якщо їм не вдасться здійснити плани з інтеграції європейських країн у середньостроковій перспективі, це призведе до подальших негативних економічних наслідків, впевнені експерти Euromonitor.
З тим, що боргова криза в цьому регіоні залишається настільки ж небезпечною, згоден і головний економіст компанії HIS Global Insight Наріман Бехравеш. В інтерв'ю інтернет-виданню Kiplinger він порівняв єврокризу з "бомбою з годинниковим механізмом". Втім, він вважає, що грецький держборг рано чи пізно буде реструктуровано, а от європейській банківській системі знадобиться фонд підтримки обсягом у 2 трлн євро для того, щоб запобігти "зараженню" інших країн (варто нагадати, що у вересні 2011 року європейськими країнами на чолі з Німеччиною було прийнято рішення про збільшення розмірів Європейського фонду фінансової стабільності до 780 млрд євро).
А економісти Goldman Sachs прогнозують, що сукупний ВВП країн єврозони в 2012-му скоротиться на 0,8%, а Німеччину і Францію очікують короткострокові періоди рецесії. Периферійні ж країни цього регіону впадуть у рецесію більш тривалу.
Східний експрес
Економікам, що розвиваються, також доведеться зіткнутися з певними труднощами. Перш за все, фахівці прогнозують Китаю сповільнення економічного зростання. "Китайська модель зростання показує свої недоліки. Падіння цін на нерухомість негативно позначиться на девелоперському ринку, у будівельній галузі та на бюджетних надходженнях. Будівельний бум в країні йде на спад через зниження обсягів експорту в США і особливо в країни єврозони", - стверджує Рубіні.
Згідно з прогнозами компанії Euromonitor, сукупне реальне економічне зростання економік, що розвиваються, в 2012-му становитиме 5,9% порівняно з 6,3% в 2011-му. Пов'язано це з тим, що багато таких країн залежні від експорту в розвинені держави, але в наступному році останні не зможуть собі дозволити імпортувати продукцію країн, що розвиваються, в колишніх обсягах. Втім, як відзначають експерти, в країнах, що розвиваються, все одно спостерігається зростання доходів населення і збільшення обсягів торгівлі, а отже, вони все одно будуть стійко зростати в наступному році. Білорусь, Єгипет, Іран, Пакистан, Венесуела та В'єтнам зіткнуться з деяким перегрівом своїх економік, але все одно зміни в їхніх економіках будуть скоріше мати локально обумовлений характер, ніж залежати від глобальних тенденцій.
А ось глава інвестпідрозділу американської компанії TIAA-CREF Едвард Гржибовськи в інтерв'ю SmartMoney висловив упевненість в тому, що ринки, що розвиваються, як і раніше будуть зростати прискореними темпами, на відміну від Європи і США, оскільки в цих економіках все більше людей приєднуються до середнього класу за майновими показниками.
Щодо Росії цікавий прогноз зробив письменник і кореспондент MarketWatch.com Метью Лінн. Він вважає, що, незважаючи на те, що російські акції в цьому році в загальному знизилися на 18% - показник нижчий, ніж у інших країн БРІК (Бразилія, Росія, Індія, Китай), але все одно вони гідні уваги інвесторів.
Результати парламентських виборів у Росії і народні заворушення сильно упустили акції країни, але Лінн проте пророкує їй зростання в майбутньому. "Швидше за все, в березні Путін переможе. Але разом з тим помітно, що його влада в країні значно зменшилася... Звичайно, попереду нові заворушення, і в міру того, як країна рухається до побудови більш демократичного і відкритого суспільства, без проблем не обійдеться. Але, пройшовши через цей етап, [Росія] може стати - і все говорить на користь того, що вона стане, - однією з найбільш швидкозростаючих економік у світі. І однією з найбільш привабливих для інвестицій", - упевнений Лінн.
Журналіст також торкнувся такої застарілої проблеми російської економіки, як сировинна залежність. "Немає ніякої причини тому, щоб Росія залишалася країною, залежною від природних ресурсів. Російські інженери, вчені та дизайнери цілком відповідають світовому рівню". За словами Лінна, Росія повинна стати одним з провідних ринків, що розвиваються, завдяки значним природним ресурсам, низькому рівню державного боргу і багатим культурним і науковим традиціям.
Американська історія
Про те, що американська економіка скочується в чергову рецесію, говорити ще рано - в усякому разі, так вважає кореспондент журналу Fortune Джон Кессіді. Безробіття у Сполучених Штатах потроху, але почало знижуватися, зростання ВВП за підсумками IV кварталу, за його словами, складе близько 3%, а в наступному році - близько 2,4%. Крім того, американці як і раніше залишаються активними покупцями, а отже, внутрішній попит збережеться. Кессіді також відзначає, що наслідки кредитної бульбашки, що луснула під час Великої рецесії, вже вичерпані, і виходить, відновляться і ринок роздрібної торгівлі, і ринок нерухомості.
Поділяє цю точку зору також глава інвестиційного підрозділу американської компанії Allstate Джуді Греффін. В інтерв'ю журналу SmartMoney вона заявила, що не очікує рецесії в США. "Ми належимо до країн, які продовжать повільне, але все ж зростання. Безробіття в найближчі три роки буде підвищуватися, а економіка країни буде додавати по 2-3% щорічно".
Між тим Рубіні вважає, що європейська криза все-таки зробить свій негативний вплив на Сполучені Штати. Крім того, значний бюджетний дефіцит вкупі зі схлопуванням ринку нерухомості, безробіттям і практично не зростаючими доходами населення загрожує зростанням майнової нерівності в Америці і, як наслідок, політичними заворушеннями в країні.
Двадцять років потому
Фахівці Goldman Sachs в рамках прогнозу, опублікованого на сторінках The Guardian, вважають, що у світовій економіці будуть і позитивні тенденції. Зокрема, вони передбачають, що в 2012 році єврокриза буде подолана в найближчі кілька місяців, хоча небезпека розпаду єврозони буде зберігатися.
Експерти Euromonitor вважають, що сукупне зростання світової економіки наступного року буде нижчим, ніж у цьому, але ненабагато - їх прогноз становить 3,8% в 2012-му порівняно з 3,9% в 2011-м (при цьому варто відзначити, що глобальне економічне зростання в 2010 році вони оцінили в 5,2%). Розвинені країни будуть або стагнувати, або знизять темпи зростання, а ринки, що розвиваються, навпаки, вирвуться вперед.
Однак, незважаючи на позитивні фактори, присутні в глобальній економічній картині, все-таки схоже на те, що криза - це надовго. Так, Метью Лінн з MarketWatch.com у своїй новій книзі "Довга депресія: спад 2008-2031" (The Long Depression: The Slump of 2008 to 2031) проводить паралелі між нинішньою ситуацією в світовій економіці і глобальним спадом 1873-1896 років, коли фінансові ринки також вийшли з-під контролю, правда, з іншої причини. У ті дні в результаті індустріальної революції на ринку з'явилися в достатку нові дешеві товари, що змінило обличчя світової економіки назавжди. Нинішня ж депресія вибухнула через фінансові спекуляції, які змінили курси провідних світових валют. За словами Лінна, економічна депресія - процес тривалий, і відразу його не вирішити. Тому, як і випливає з назви його книги, нинішній невеселий період триватиме аж до 2031 року, перш ніж світова економіка знову повернеться до нормального зростання.
Наталія Черкашина
За матеріалами:
Банки.ру
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас